Razvan Nicolae
în Fotbal international
01/02/2019, 23:54
Lazio, calificare dramatică la penalty-uri în semifinalele Cupei Italiei! Radu Ştefan a aflat cât va fi suspendat după ce a înjurat arbitrul GALERIE FOTO
Lazio calificare dramatică la penalty-uri în semifinalele Cupei Italiei

Lazio a obţinut o calificare dramatică la penalty-uri în semifinalele Cupei Italiei. Formaţia antrenată de Simone Inzaghi a învins-o pe Inter după un meci cu un final nebun. Lazialii au fost la un pas să fie eliminaţi după ce Mauro Icardi a egalat în minutul 120+5 din penalty, decizie venită după ce sistemul de arbitraj video a fost folosit.

UPDATE, 1 februarie, ora 22:30 / Radu Ştefan va fi suspendat pentru următoarele patru meciuri ale lui Lazio. Arbitrul a consemnat în raportul de joc faptul că fundaşul român l-a înjurat şi l-a bruscat.

Radu Ştefan a fost integralist pentru formaţia din Roma, însă a fost eliminat în minutul 120+3 după ce a văzut al doilea cartonaş galben pentru proteste. Fundaşul de 32 de ani l-a contrat pe Rosario Abisso după ce acesta a acordat un penalty pentru Inter în finalul prelungirilor. Fostul dinamovist s-a certat cu arbitrul după ce acesta a arătat punctul de la 11 metri după ce a consultat sistemul de arbitraj video. Radu Ştefan mai primise un cartonaş galben în minutul 73. Lazio era în avantaj în acel moment după golul marcat de Ciro Immobile în minutul 108.

Lazio, calificare dramatică la penalty-uri în semifinalele Cupei Italiei. Strakosha, eroul lazialilor

Lazio a obţinut o calificare dramatică la penalty-uri în semifinalele Cupei Italiei, iar Thomas Strakosha a fost eroul formaţiei antrenate de Simone Inzaghi. Portarul de 23 de ani a apărat două dintre penalty-urile lui Inter, executate de Lautaro Martinez şi Radja Nainggolan. De cealaltă parte, Riza Durmisi a fost singurul jucător de la Lazio care a ratat.

În semifinalele Cupei Italiei s-au mai calificat AC Milan, Fiorentina şi Atalanta. Formaţia viola a reuşit să producă un adevărat şoc în sferturile de finală după ce a învins-o pe AS Roma, scor 7-1. Juventus a ratat calificarea în semifinale, campioana Italiei fiind învinsă de Atalanta, scor 0-3. AC Milan a obţinut biletele pentru careul de aşi după o victorie cu Napoli, scor 2-0, într-un meci jucat marţi seară.