Cupa Italiei. Adversara FCSB, în semifinale! Ştefan Radu, imperial!

Adversara lui FCSB din 16-imile Europa League s-a calificat în semifinalele Cupei Italiei. Lazio a învins Fiorentina la Roma cu 1-0, gol al bosniacului Lulic după numai 6 minute.
Autor: Sorin Dumitrescu | 27.12.2017 | 00:22

FCSB are de ce să privească atent spre adversara ei din 16-imile de finală ale Europa League. Pe lângă faptul că provine dintr-un fotbal superior calitativ celui de la noi, Lazio arată o formă constantă în bine. Echipa pregătită de Simone Inzaghi a dispus, în cadrul primului sfert de finală al Cupei Italiei de Fiorentina, meci jucat pe Olimpico din Roma, cu scorul de 1-0.

Unicul gol al meciului şi al calificării s-a marcat foarte repede, autor bosniacul Lulic, după numai şase minute. Până la pauză romanii puteau dubla lejer avantajul, pentru că a fost repriza controlată clar de gazde, Fiorentina neavând nici o fază periculoasă la poarta albanezului Strakosha. Cu un Ştefan Radu senator de drept pe banda stângă a apărării, Lazio a dat senzaţia că deşi are doar un gol avans gestionează clar situaţia din teren şi va obţine o calificare lejeră.

Lazio – Fiorentina 1-0. O primă repriză bună, a doua la întâmplare

În a doua parte Fiorentina s-a trezit la joc. A împins permanent înspre poarta lui Strakosha, însă acţiunile au avut puţină periculozitate, doar un şut cu efect al lui Chiesa fiind foarte aproape de gol, dar albanezul a scos golul cu vârful degetelor. Lazio a scăpat partida de sub control, a găsit greu drumul spre poartă şi în general nu a reuşit să mai lege mai mult de două-trei pase.Click pe meci în aplicaţia de mai jos pentru detaliile complete: echipe de start, comentariul live, statistici, clasament în timp real! Click pe MECIURILE ZILEI pentru a vedea toate jocurile de azi

Deşi în a doua parte l-a trimis şi pe Immobile pe teren Lazio a creat o singură fază mai clară, dar Lulic nu a reuşit dubla în faţa portarului polonez Dragowski. Antrenorul Fiorentinei, Stefano Pioli, care din nou l-a lăsat în tribune pe Ianis Hagi, a demonstrat că nu e un tehnician prea bun, nereuşind nici un moment să găsească o idee prin care să fisureze o apărare lazială care sub presiune ar fi comis greşeli, pentru că le-a făcut şi în situaţii mai simple, dar, din fericire, fără urmări.

Simone Inzaghi a folosit un sistem 3-5-2, cu Strakosha în poartă, Bastos-De Vrij-RADU în apărare, Basta-Leiva-Parolo – Milinkovic-Savic-Lulic la mijloc, Caicedo şi Anderson în atac. În a doua parte au ieşit cei doi atacanţi, înlocuiţi cu Immobile şi Jordan Lukaku, iar în locul lui Milinkovic-Savic a fost trimis Luis Alberto, în ultimele minute.