Weekend european, 7-10 aprilie. Ce au făcut jucătorii români din Serie B

Vezi aici în format LIVE stream Lazio - Juventus, Freiburg - Bayern Munchen și Nice - PSG și alte partide din weekend european 7-9 aprilie din Serie A, Bundesliga și Ligue 1.
10.04.2023 | 18:41
Weekend european 710 aprilie Ce au facut jucatorii romani din Serie B
Rezultatele zilei înregistrate de jucătorii români în Serie B. Foto: hepta.ro.
10-04-2023
15:58

Rezultatele zilei înregistrate de români în Serie B

Benevento a pierdut pe teren propriu, scor 1-3 cu Spal în etapa a 32-a din Serie B. La gazde, Alin Toșca a fost titular, iar în ciuda înfrângerii, fundașul român a fost remarcat de jurnaliștii italieni.

„Dintre cei trei apărători (n.r. ai lui Benevento) el a fost cel mai dur. El a cedat puțin la capitolul mișcări în fața atacanților adverși”, au scris jurnaliștii de la Tuttomercatoweb, care i-au acordat nota 5,5. Benevento se află pe ultimul loc în Serie B, cu 29 de puncte în 32 de partide.

Parma a câștigat la limită, scor 1-0 pe terenul lui Cittadella. Echipa românilor Dennis Man și Valentin Mihăilă a urcat temporar două poziții în clasament, până pe locul 6, care duce la barajul pentru promovarea în Serie A. Cagliari și Pisa, principalele contracandidate, au un meci mai puțin.

Valentin Mihăilă a fost rezervă neutilizată la oaspeți, în timp ce Dennis Man a intrat în minutul 67. Jurnaliștii italieni au fost duri cu internaționalul român pe care l-au notat cu 5.

„Intră foarte prost în joc, poate din prea multă dorință de exagerare, cu cel puțin două contraatacuri irosite într-un mod destul de senzațional”, au notat jurnaliștii italieni.

Tot de la ora 16:00 s-a jucat meciul Como – Genoa, încheiat 2-2. La oaspeți, Radu Drăgușin, aflat în mare formă, a jucat tot meciul, în timp ce Denis Drăguș și George Pușcaș au fost rezerve neutilizate. Fundașul naționalei României a fost notat cu 6 de italieni.

„Poziționat în centru-stânga, el profită de puterea sa fizică copleșitoare pentru a se elibera apărând adesea înainte. Participă la al doilea gol”, și-au justificat jurnaliștii italieni nota acordată fundașului român. Astfel, Genoa ocupă a doua poziție în clasament cu 60 de puncte în 32 de partide.

09-04-2023
15:01

Ionut Radu, integralist în Ajaccio - Auxerre 0-3

Ionuț Radu a fost integralist în victoria celor de la Auxerre, scor 3-0 în deplasare cu Ajaccio în etapa a 30-a din Ligue 1. Grație acestui succes echipa românului Ionuț Radu a urcat până pe locul 15 în clasament, cu 29 de puncte în 30 de partide, la trei puncte de primul loc retrogradabil.

Portarul român nu a avut foarte mult de muncă pe terenul lui Ajaccio. Singura paradă semnificativă a portarului României a venit în minutul 74 când a reținut șutul pe jos al lui Mounaim El Idrissy. Este al 11-lea meci ca titular al lui Ionuț Radu în tricoul lui Auxerre.

Cei de la sofascore.ro i-au acordat nota 7.3 lui Ionuț Radu după acest meci. Este a treia cea mai mare notă din echipa lui Auxerre după victoria cu Ajaccio.

09-04-2023
07:18

Alexi Pitu, lăudat de francezi după un nou meci titular la Bordeaux

Alexi Pitu a fost titular pentru Bordeaux în victoria cu Bastia, scor 2-0 în etapa a 30-a din Ligue 2. Internaționalul român ajuns în iarnă în Franța de la Farul a evoluat 77 de minute și i-a cucerit pe fanii echipei din Hexagon după al doilea meci ca titular.

Tânărul fotbalist a avut șansa de a marca primul gol la Bordeaux în meciul cu Bastia, însă, deși nu a reușit, evoluția a fost apreciată de francezi. „Un fotbalist tânăr aparte. Îmi place Alexi Pitu, aduce un nou suflu, o nouă față care îi lipsea acestei echipe.

În sfârșit, reușim să combinăm, iar el este unul dintre artizani. Și ce explozie de energie are, chiar și atunci când face pressing, felicitări!”, a scris jurnalistul francez Yon Ecenarro.

08-04-2023
21:49

Rezultatele de sâmbătă, 8 aprilie

LIGUE 1, etapa 30

• Angers – Lille 1-0 (Sabanovic 84)
  • Nice – PSG 0-2 (Messi 26, S. Ramos 76)

SERIE A, etapa 29

• Udinese – Monza 2-2 (Lovric 18, Beto 90+2 / Colpani 48, Rovella 56)
  • Fiorentina – Spezia 1-1 (Wisniewski 25-autogol / Nzola 32)
  • Atalanta – Bologna 0-2 (Sansone 49, Orsolini 86)
  • Sampdoria – Cremonese 2-3 (Leris 15, Lammers 66 / Ghiglione 35, Lochoshvili 85, Sernicola 90+5)
  • Torino – AS Roma 0-1 (Dybala 8)
  • Verona – Sasuolo 2-1 (Ceccherini 84, Gaich 90+5  / Harroui 34)
  • Lazio – Juventus 2-1 (Milinkovic-Savic 38, Zaccagni 53 / Rabiot 42)

BUNDESLIGA, etapa 27

• Augsburg – FC Koln 1-3 (Vargas 29 / Skhiri 7, Martel 16, Maina 59)
  • Borussia Dortmund – Union Berlin 2-1 (Malen 28, Moukoko 79 / Behrens 61)
  • Freiburg – Bayern Munchen 0-1 (De Ligt 51)
  • Leverkusen – Eintracht Frankfurt 3-1 (Adli 10, Diaby 34, Azmoun 90+5 / Sow 74)
  • Mainz – Werder Bremen 2-2 (Ajorque 85, Weiper 90+3 / Stage 87, Fullkrug 90+5)
  • Hertha Berlin – Leipzig 0-1 (Haidara 40)
08-04-2023
16:00

Alexi Pitu, titular pentru a doua oară la Bordeaux

După ce a fost titular în premieră la Bordeaux în succesul din deplasare cu Guingamp, scor 1-0 în etapa a 29-a din Ligue 2, Alexi Pitu a bifat a doua partidă încă din primul minut pe teren în tricoul echipei antrenate de David Guion. Alexi Pitu a jucat 77 de minute în victoria lui Bordeaux cu Bastia, scor 2-0 în etapa a 30-a.

Scorul a fost deschis în minutul 37 de Maja din lovitură de la 11 metri, iar la trei minute după fluierul de start al reprizei secunde, Fransergio a dublat avantajul. „Stăpânindu-și avantajul, Girondinii l-au lăsat pe tânărul Alexi Pitu să se bucure de tehnică”, este anunțul făcut de francezi pe site-ul girondins33. Grație acestui succes, Bordeaux și-a consolidat poziția secundă în Ligue 2 care asigură promovarea direct pe prima scenă a fotbalului din Franța.

08-04-2023
12:42

Ianis Hagi, din nou rezervă la Rangers în derby-ul cu Celtic

Celtic și Rangers, ocupantele primelor două locuri din campionatul Scoției, se înfruntă pe Celtic Park în etapa a 31-a. Ianis Hagi se află doar pe banca de rezerve la oaspeți. Pe 1 aprilie, la meciul cu Dundee Utd, fotbalistul român nu s-a aflat nici măcar în lot.

De asemenea, în urmă cu două etape, Ianis Hagi a fost rezervă neutilizată cu Motherwell în etapa a 29-a. Per total, internaționalul român a adunat doar 94 de minute în cele 11 meciuri de la revenirea după accidentare.

08-04-2023
12:37

Mircea Lucescu, victorie pe banca lui Dinamo Kiev

Dinamo Kiev a obținut a doua victorie consecutivă în campionat, scor 2-0 cu Minaj pe teren propriu în etapa a 20-a. Pentru echipa lui Mircea Lucescu a deschis scorul Tsarenko în minutul 35.

În minutul 62, avantajul gazdelor a fost dublat de Vanat dintr-o pasă venită de la Shepelev. Dinamo Kiev își consolidează poziția a 4-a în campionat cu acest succes, însă echipa antrenorului român, care a mărturisit că va pleca în vară de pe banca echipei din Ucraina, se află la patru puncte de primul loc ocupat de fosta sa formație, Șahtior.

Echipa din Donețk are un meci mai puțin de disputat. Este al doilea succes consecutiv obținut de Dinamo Kiev. Pe 2 aprilie, formația din capitala Ucrainei a câștigat pe terenul lui Lviv, scor 2-0.

07-04-2023
14:50

Rezultatele partidelor de vineri, 7 aprilie

• Lens – Strasbourg 2-1 (Frankowski 11, Medina 64 / Gameiro 84)

l1

• Salernitana – Inter 1-1 (Candreva 90 / Gosens 6)
  • Lecce – Napoli 1-2 (Di Francesco 52 / Di Lorenzo 18, Gallo 64 aut.)
  • AC Milan – Empoli 0-0
  • – portarul Ciprian Tătărușanu a fost rezervă la gazde, iar mijlocașul Răzvan Marin a jucat până în minutul 78 la oaspeți

sa

În perioada vineri, 7 aprilie -duminică, 9 aprilie au loc noi etape în weekend-ul european din trei dintre cele mai puternice campionate din Europa, Serie A, Bundesliga și Ligue, alte două campionate de top, de fapt primele două, Premier League și La Liga făcând subiectul unor bloguri separate. Partidele Lazio – Juventus, Freiburg – Bayern Munchen și Nice – PSG se detașează ca intensitate și interes de restul meciurilor, dar asta nu înseamnă că nu mai sunt multe alte jocuri de calitate.

Lazio – Juventus, Freiburg – Bayern Munchen și Nice – PSG sunt cele mai atractive partide din weekend european 7-9 aprilie

Weekend-ul european mai scurt ca de obicei, adică de trei zile, vineri-duminică, la catolici fiind sârbătoarea de Paști, are în program în Serie A, Bundesliga și Ligue 1 destul partide care merită atenție, dar de departe pentru fiecare campionat menționat există câte o partidă vedetă, cu echipe implicate fie în lupta la titlu fie pentru loc de Champions League.

Astfel în Serie A este meciul Lazio – Juventus, cu echipa romană aflată pe locul 2, cu mari șanse de a se califica pentru viitoarea ediție a grupelor Champions League, unde Lazio nu a mai ajuns de mulți ani dar Juventus, deși penalizată cu 15 puncte, are o evoluție fantastică, fiind neinvinsă de foarte multă vreme. Bayern Munchen se revede cu echipa din orașul universitar Freiburg după ce s-au duelat în sferturile Cupei Germaniei la mijloc de săptămână iar PSG merge pe Coasta de Azur după două eșecuri consecutive acasă, fapt nemaintâmplat niciodată de când clubul a fost preluat de miliardarii din Qatar.

ora 20:30 Hoffenheim – Schalke 04

Cine transmite la TV partidele Lazio – Juventus, Freiburg – Bayern Munchen, Nice – PSG precum și multe alte meciuri  din weekend european 7-9 aprilie

Este un weekend bogat în transmisiuni în direct din Serie A, Bundesliga și Ligue 1. Din fotbalul italian vom urmări în direct opt partide din cele zece ale etapei cu numărul 29, doar meciurile Sampdoria – Cremonese și Verona – Sassuolo neintrând în grile. Din Bundesliga avem un număr record de meciuri, șase din nouă, afară fiind Hoffenheim – Schalke 04, Augsburg – FC Koln și Mainz – Werder Bremen iar din Ligue 1 cinci partide din zece, adică jumătate.

Evident, concentrarea maximă va fi pe jocurile Lazio – Juventus din Serie A, Freiburg – Bayern Munchen în Bundesliga și Nice – PSG în Ligue 1. Pe lângă ele mai se recomandă Torino – AS Roma, Salernitana – Inter și AC Milan – Empoli la italieni, Borussia Dortmund – Union Berlin, Leverkusen – Eintracht Frankfurt și Hertha Berlin – Leipzig în Bundesliga și Lens – Strasbourg, Lorient – Marseille, FC Nantes – AS Monaco și Lyon – Rennes în Ligue 1.

• ora 18:00 Salernitana – Inter Serie A etapa 29 (Digi Sport 2, Orange Sport 2, Prima Sport 2)
  • ora 20:00 Lecce – Napoli Serie A etapa 29 (Digi Sport 2, Orange Sport 2, Prima Sport 2)
  • ora 22:00 AC Milan – Empoli Serie A etapa 29 (Digi Sport 2, Orange Sport 2, Prima Sport 2)
  • ora 22:00 Lens – Strasbourg Ligue 1 etapa 30 (Orange Sport 3)

• ora 13:30 Udinese – Monza Serie A etapa 29 (Orange Sport 2)
  • ora 15:30 Fiorentina – Spezia Serie A etapa 29 (Orange Sport 2)
  • ora 16:30 Freiburg – Bayern Munchen Bundesliga etapa 27 (Digi Sport 2)
  • ora 16:30 Borussia Dortmund – Union Berlin Bundesliga etapa 27 (Digi Sport 3)
  • ora 16:30 Leverkusen – Eintracht Frankfurt (Orange Sport 3)
  • ora 17:30 Atalanta – Bologna Serie A etapa 29 (Orange Sport 2)
  • ora 19:30 Hertha Berlin – Leipzig Bundesliga etapa 27 (Digi Sport 4, Orange Sport 4)
  • ora 21:45 Lazio – Juventus Serie A etapa 29 (Digi Sport 4, Orange Sport 3, Prima Sport 2)
  • ora 22:00 Nice – PSG Ligue 1, etapa 30 (Digi Sport 3, Orange Sport 4, Prima Sport 3)

• ora 14:00 Lyon – Rennes Ligue 1 etapa 30 (Digi Sport 3, Orange Sport 3, Prima Sport 3)
  • ora 16:00 Ajaccio – Auxerre Ligue 1 etapa 30 (Orange Sport 3)
  • ora 16:30 Monchengladbach – Wolfsburg Bundesliga etapa 27 (Digi Sport 4)
  • ora 18:00 FC Nantes – AS Monaco Ligue 1 etapa 30 (Orange Sport 3)
  • ora 18:30 Bochum – Stuttgart Bundesliga etapa 27 (Digi Sport 4)
  • ora 21:45 Lorient – Marseille Ligue 1 etapa 30 (Digi Sport 3, Orange Sport 3, Prima Sport 3)

Lazio – Juventus, Freiburg – Bayern Munchen și Nice – PSG sunt partidele vedetă din Serie A, Bundesliga și Ligue 1 din weekend european 7-9 aprilie

În Serie A Lazio – Juventus este capul de afiș al etapei 29. Echipa romană se simte mult mai bine după ce a fost eliminată de AZ Alkmaar din optimile Conference League, din acel moment reușind victorii pe linie în Serie A. Însă Juventus este cu adevărat o piatră foarte dură, pentru că deși are penalizarea de 15 puncte pe cap echipa lui Allegri joacă foarte bine și cu siguranță ar fi fost acum pe locul secund fără acele puncte pierdute.

Bayern Munchen l-a adus pe Thomas Tuchel pe bancă iar primul meci a fost o demonstrație de forță acasă cu Borussia Dortmund, scor 4-2, în condițiile în care galben-negrii veneau în calitate de lideri. Acum Bayern merge la Freiburg, formație care se află în lupta pentru locul 4, de Champions League și cu care Bayern s-a întâlnit cu câteva zile mai devreme în Cupa Germaniei. În Ligue 1 un nou eșec pentru PSG la Nice ar complica mult lupta la titlu dacă Lens și Marseille câștigă meciurile din această rundă.

Ce alte partide din weekend-ul european 7-9 aprilie merită atenție

Nu doar meciurile prezentate mai sus sunt singurele care merită atenție în weekend-ul 7-9 aprilie în Serie A, Bundesliga și Ligue 1. În Serie A este extrem de pasionantă bătălia pentru locurile 1-4, de Champions League. Cu excepția unui Napoli, care a început să scadă vizibil strocul la adăpostului uriașului avans de puncte avut în fața celorlate echipe pentru locurile 2-4 sunt candidate cele două echipe din Roma, cele două din Milano și Atalanta Bergamo. Cu excepția lui Lazio, meci extrem de greu acasă cu Juventus, toate celelalte sunt favorite, poate AS Roma să aibă ceva probleme la Torino.

În Bundesliga fostul lider Borussia Dortmund întâlnește acasă o altă formație cu obiectiv de top 4 și de calificare în Champions League, Union Berlin în timp ce un Leipzig de nerecunoscut, în sensul rău al cuvântului, se deplaseazâ la Berlin, pentru a încerca cu Hertha stoparea perioadei negative. În Ligue 1 duelul Lens – Marseille – AS Monaco pentru locurile de Champions League este foarte urmărit, toate trei având șanse la victorie în această rundă.