Lazio, victorie cu mari emoții înaintea duelului cu CFR Cluj din Europa League! Celtic, un nou recital în Scoția

24.11.2019 | 18:17
Lazio a câștigat cu 2-1 meciul cu Sassuolo. Sursă Foto: Twitter

Lazio a câștigat cu emoții meciul cu Sassuolo, din etapa a 13-a din Serie A. Viitoarea adversară a CFR-ului din grupele Europa League a luat cele trei puncte după un gol reușit de Felipe Caicedo în minutul 92 al duelului contra formației la care este legitimat Vlad Chiricheș.

Lazio, victorie cu emoții înaintea meciului cu CFR Cluj

CFR Cluj joacă al cincilea meci din grupa Europa League la Roma, împotriva lui Lazio, joi de la ora 22:00. Înaintea meciului cu echipa lui Dan Petrescu, italienii s-au impus în Serie A, în duelul cu Sassuolo. Capitolinii au deschis scorul prin Ciro Immobile în minutul 34, dar Sassuolo a restabilit egalitatea cu doar câteva secunde înaintea pauzei, după golul lui Francesco Caputo.

Deși meciul se îndrepta spre un rezultat de egaliate, echipa lui Simone Inzaghi a dat lovitura în al doilea minut de prelungire. La capătul unui contraatac, Felipe Caicedo a profitat de pasa primită în suprafața de pedeapsa de la Luis Alberto și l-a învins pe Andrea Consigli cu o execuție plasată. După victoria cu Sassuolo, capitolinii sunt pe locul trei, cu 27 de puncte.

Celtic, recital cu Livingston

Celtic este adversara CFR-ului în ultima rundă a fazei grupelor Europa League. Deja calificată după victoria cu Lazio, campioana Scoției a câștigat fără probleme meciul din cea mai recentă rundă a campionatului. Pe teren propriu, Celtic a bătut Livingston cu 4-0, după dubla lui James Forrest (min. 64 și 91) și golurile reușite de Odssone Edouard (min. 19) și Scott Brown (min. 57).

Ca și în grupa E din Europa League, Celtic este lider și în campionatul Scoției. Spre deosebire de sezoanele precedente, adversara CFR-ului din competiția continentală nu domină autoritar clasamentul inter, Rangers având același punctaj după 13 runde, 34.

CFR Cluj întâlnește Lazio joi, 28 noiembrie, de la ora 22:00, în Italia. Pentru a-și asigura calificarea în fazele eliminatorii cu o etapă înainte de final, campioana României are nevoie de cel puțin o remiză la Roma.