Dublu campion al României cu Dinamo, Gică Mihali a prefațat derby-ul cu FCSB. Fostul fundaș central îi pune în gardă pe jucătorii lui Zeljko Kopic. De ce staruri de la FCSB trebuie să se teamă roș-albii.
Cu patru meciuri rămase până la finalul play-off-ului, FCSB caută al doilea titlu consecutiv. Pentru a mai face un pas, echipa lui Elias Charalambous trebuie să o bată, din nou, pe Dinamo. Roș-albaștrii au opt victorii la rând în „Eternul Derby”.
Oaspeții pornesc din postura de outsider, mai ales că lui Kopic îi lipsesc și câțiva jucători de bază. De cealaltă parte, campioana en-titre nu se poate baza pe Dawa, Olaru și Pantea, dar altele sunt pericolele, crede Gică Mihali.
„Cisotti zici că nu se poate apropia de poartă, dar e incredibil. Cu fizicul ăla debordant vine la finalizare și e letal. Sunt mai mulți jucători buni la FCSB. Dar cel mai mult îmi place de Adrian Șut.
Este un jucător-cheie, dacă s-ar ține și departe de accidentări. Șut este cel mai bun din România! Este cel mai bun jucător din Liga 1. Rar greșește și vine și la finalizare. Din România nu are adversar”, a declarat Gică Mihali, conform gsp.ro.
Fostul internațional a avut cuvinte de laudă și la adresa jucătorilor dinamoviști. Dacă Borcea pariază pe Cătălin Cîrjan în FCSB – Dinamo, Gică Mihali are așteptări mari de la Astrit Selmani.
„Selmani poate să facă diferența. Îmi place băiatul ăsta! Pune sufletul și merită încrederea noastră. El aleargă din minutul 1 până în minutul 100. Creează o stare de bine în echipă, un impuls, ceilalți nu pot sta pe teren să se uite la el. Trebuie să țină pasul cu Selmani, să alerge.
Ar fi frumos să dea gol în derby, ar merita. OK, pleacă, dar și-a făcut datoria. Poate și Perica va puncta după o fază fixă. Să se răzbune după acea ratare. Cîrjan e supertalent, dar și lipsește mult din joc. Face o fază, două, apoi absentează 5-10 minute din meci”, a mai declarat antrenorul de la CS Dinamo.