Lidl vine cu o ofertă greu de refuzat la produsele sale de sâmbătă, 7 iunie. Astfel, cei care ajung în magazine se pot bucura de reduceri de până la 40% în anumite cazuri.
Cei care merg în magazinele Lidl des poate au observat că cele mai multe produse au prețuri accesibile. Care este însă motivul și cum de își permite retailerul să aibă oferte atât de atractive pentru clienți?
Lidl este cunoscut pentru prețurile sale accesibile, iar acest lucru nu este o întâmplare, ci rezultatul unei strategii bine puse la punct. Modelul de afaceri Lidl se bazează pe eficiență, volum mare de vânzări și costuri operaționale reduse.
Cu alte cuvinte, produsele Lidl sunt ieftine pentru că întreaga strategie a companiei nu se bazează pe adaosuri comerciale mari. Este un model inteligent care aduce beneficii atât companiei, cât și consumatorilor.
Acum că am înțeles strategia retailerului, putem afla în continuare care sunt produsele pe care Lidl le are la ofertă de sâmbătă, 7 iunie. Conform catalogului publicat de retailer, berea blondă de la Birra Moretti e redusă cu 19%.
Astfel, poate fi achiziționată pentru doar 18,99 lei, în loc de 23,45 lei, cât era înainte. Iar surprizele pentru clienți nu se opresc doar aici. Cei care adoră gustările sănătoase pot merge și ei în magazine.
Migdalele prăjite, fie cu sare, fie cu miere și sare de la Alesto au un preț redus cu 40% în acest weekend. Astfel, pot fi achiziționate pentru doar 5,99 lei, în loc de 9,99 cât erau înainte.
Printre produsele pe care Lidl le bagă la ofertă de sâmbătă, 7 iunie, se numără și brânza de vaci de la Pilos cu 6% grăsime. Și acest produs are o reducere de 40% și costă doar 11,99 lei în loc de 19,99 lei prețul anterior.
Iar un produs aflat la reducere care nu are cum să lipsească din casele românilor este chiar cafea de porc cu os feliată. 100 de grame costă doar 2,39 lei, în loc de 2,99 lei prețul anterior.
Cei care se întreabă de unde provine carnea de la Lidl de e mereu proaspătă, trebuie să știe că retailerul colaborează cu furnizori locali. Astfel, aproximativ 70–80% din carnea de pui vândută în magazinele Lidl din România provine de la ferme locale.
În cazul cărnii de porc, Lidl colaborează cu producători locali acolo unde este posibil. De exemplu, în gama marca proprie „Cămara Noastră”, retailerul a introdus carne de porc pârlit după metoda românească.
Lidl oferă o gamă variată de mezeluri, unele produse în România, altele în străinătate. De exemplu, mezelurile din gama „Cămara Noastră” sunt fabricate în județul Cluj, în timp ce produsele marca „Pikok” provin din Polonia sau Cehia.