Liga 2, etapa 30, rezultate și clasament actualizat. FC Argeș, victorie cu Mioveni. Academica Clinceni e pe locul 1!

15.04.2019 | 19:49
Liga 2 etapa 30 rezultate si clasament actualizat FC Arges victorie cu Mioveni Academica Clinceni e pe locul 1

Etapa cu numărul 30 din Liga 2 a început sâmbătă, de la ora 11:00 și se încheie luni seară, iar pe FANATIK.RO puteți găsi toate rezultatele și clasamentul la zi. Lupta la promovare este din ce în ce mai pasionantă, chiar dacă pare că Academica Clinceni s-a desprins în fruntea clasamentului din  Liga 2. Și în partea sa inferioară, ierarhia e la fel de echilibrată mai multe echipe aflându-se în bătălia pentru evitarea retrogradării.

UPDATE. FC Argeș s-a impus în fața celor de la Mioveni, scor 2-0. Gazdele sunt pe poziția a 6-a, cu 56 de puncte, iar oaspeții pe 7, cu 48.

UPDATE, ora 18.00. A început:

FC Argeș – Mioveni 2-0 (Panait 90, Florescu 90+4)

UPDATE, ora 16:57 / ASU Politehnica Timișoara a obținut o victorie clară în fața lanternei Dacia Unirea Brăila, scor 4-0, și a făcut un pas uriaș pentru salvarea de la retrogradare. Ultimul meci al etapei, FC Argeș – CS Mioveni, va avea loc luni, 15 aprilie, de la ora 18:00.

UPDATE, ora 15:56. Luceafărul Oradea a învins cu 3-1 Petrolul Ploieşti şi trupa lui Gigi Mulţescu îşi dinamitează şansele de a evolua în sezonul viitor din Liga 1. Pop şi Paraschiv au marcat pentru gazde în prima repriză, Moldoveanu a redus din diferenţă imediat după pauză, însă golul lui Preoteasa din penalty din minutul 79 a închis meciul. Petrolul este în acest moment pe locul 5, la 4 puncte de U Cluj, echipa de pe locul 3, cel care duce la baraj.

UPDATE, ORA 14.00 / A început partida Luceafărul Oradea – Petrolul Ploiești

UPDATE, ORA 13.50 / S-a încheiat partida Chindia Târgoviște – ACS Poli Timișoara, scor 1-0

UPDATE, ora 13:00. La pauză, Chindia conduce cu 1-0 pe ACS Poli. S-au încheiat primele două meciuri ale zilei:

• Metaloglobus – UTA Arad 3-0
  • Energeticianul – Ripensia Timișoara 2-3

UPDATE, 14 APRILIE, ora 12:00. Metaloglobus conduce la pauză cu 2-0 pe UTA Arad, iar Energeticianul şi Ripensia sunt la egalitate, 1-1 la pauză. Acum începe meciul dintre Chindia şi Poli Timişoara.

UPDATE, ORA 12.00 / A început partida CS Balotești – Sportul Snagov

UPDATE, ora 11:00. Start în etapa 30 din Liga 2. Se joacă două meciuri de la această oră:

• Pandurii Târgu Jiu – Academica Clinceni
  • Aerostar Bacău – Daco-Getica București

Liga 2, etapa 30, rezultate și clasament actualizat

Liderul surpriză Academica Clinceni are o deplasare dificilă sâmbătă la Târgu Jiu, deoarece Pandurii nu este încă scăpată de grijile retrogradării. Trupa lui Ilie Poenaru s-a distanțat în fruntea clasamentului, dar o înfrângere în fața gorjenilor ar reaprinde speranțele echipelor aflate în urma lor. Însă, ilfovenii sunt cu gândul la prima uriașă promisă de Gigi Becali în cazul promovării.

Tot sâmbătă vor juca și alte două pretendente la promovarea în Liga 1 Betano, Sportul Snagov și Universitatea Cluj. Ardelenii sunt acum pe loc de baraj, dar la club situația nu este deloc liniștită. Suporterii i-au cerut demisia antrenorului Bogdan Lobonț în urmă cu o săptămână, dar s-au mai calmat după ce echipa a câștigat la mijlocul săptămânii în deplasarea cu Daco-Getica.

Clasamentul Ligii 2 înaintea etapei cu numărul 30

Petrolul, deplasare dificilă la Oradea

Duminică, Chindia Târgoviște va primi vizita celor de la ACS Poli Timișoara, formație care pare condamnată în acest moment la retrogradare. Apoi, în scenă va intra o altă candidată la promovare, Petrolul Ploiești, care se va deplasa pe terenul echipei Luceafărul Oradea. ”Lupii galbeni” vin după o înfrângere surprinzătoare pe teren propriu cu FC Argeș și au nevoie neapărată de victorie pentru a rămâne cu șanse în calculele la Liga 1 Betano. Runda se va încheia luni cu întâlnirea FC Argeș – CS Mioveni.

Programul complet al etapei cu numărul 30 și clasamentul din Liga 2 este următorul: