Liga 2, etapa 36, rezultate și clasament actualizat. Chindia rămâne lider! U Cluj câştigă în minutul 89 şi revine pe loc de baraj. Final dramatic de sezon!

21.05.2019 | 19:40

Etapa a 36-a din Liga 2 nu a oferit încă nici un verdict. Chindia Tărgovişte şi Academica Clinceni nu au reuşit încă promovarea matetmatic, dar menţin un avans consistent peste U Cluj şi Petrolul. U Cluj a revenit pe loc de baraj, în urma succesului dramatic, realizat în minutul 89, pe teren propriu în faţa Sportului Snagov.

În urma acestui rezultat U Cluj are acum două puncte mai mult decât Petrolul, echipa de pe locul 4, cu două etape înaintea finalului campionatului. Chindia şi Academica Clinceni este aproape imposibil de crezut că ar mai putea rata promovarea. Dar iată cu cine mai au de jucat cele patru echipe în ultimele două runde:

CHINDIA: acasă cu Luceafărul Oradea poate serba promovarea după mai bine de 20 de ani

ACADEMICA: cu FC Argeş acasă şi la Petrolul, program foarte greu, dar un punct cu Argeş e de ajuns

U CLUJ: la Baloteşti şi acasă cu Pandurii

PETROLUL: afară la UTA, acasă cu Academica

clasament liga 2

UPDATE, marţi, 21 mai, ora 22:30. U Cluj câştigă dramatic, în minutul 89, ca urmare a reuşitei spectaculoase, din mijlocul careului a lui Pârvilescu. Victorie cu 1-0 în faţa unui adversar care şi-a jucat sportiv şansele şi care  a avut un gol nevalidat în minutul 69.

UPDATE, marţi, 21 mai, ora 21.38. La Cluj s-a ţinut un moment de reculegere în memoria lui Florian Walter, fostul patron al echipei. Scorul la pauză este 0-0.

UPDATE, marţi, 21 mai, ora 20.35. U Cluj joacă în acest moment cu Sportul Snagov, pe “Cluj Arena”. “Şepcile roşii” trebuie să câştige pentru a trece din nou peste Petrolul pe locul al treilea, cel care duce la baraj. În eventualitatea în care cele doup echipe ar termina la egalitate de puncte, ploieştenii ar fi cei care vor merge la baraj, având avantajul meciurilor directe.

UPDATE, luni, 20 mai, ora 19.52. Scor final, Petrolul-ACS Poli Timişoara 1-0 (Arnăutu, min 68). Petrolul urcă pe poziţia a treia a clasamentului, cea care duce la baraj, depăşind-o pe U Cluj. Ardelenii au acum un punct mai puţin, dar şi un meci în minus.

UPDATE, luni, 20 mai, ora 19.26. Minutul 68. 1-0 pentru Petrolul în meciul cu ACS Poli Timişoara. A marcat Arnăutu în minutul 68

UPDATE, luni, 20 mai, ora 19.00. Pauză la Ploieşti. Petrolul – ACS Poli Timişoara 0-0.

UPDATE, luni, 20 mai, ora 18.00: a început partida dintre Petrolul Ploieşti şi ACS Poli Timişoara. Scorul este 0-0 în acest moment

UPDATE. Azi s-au jucat patru meciuri din Liga 2:

• Aerostar Bacău – Academica Clinceni 0-3 (Șut 11, Gliga 52, 87)
  • CS Mioveni – Ripensia Timișoara 4-1 (Năstăsie 15, Rădescu 22, Balint 78 88/ Toma 1)
  • Energeticianul – Pandurii Târgu Jiu 1-2 (Rusu 9/ Dodoi 28 87)
  • Chindia Târgoviște – Metaloglobus 2-1 (Florea 32, Alexandru 82/ C. Herea 41)

În urma rezultatelor de duminică, 19 mai, Chindia Târgoviște și Academica Clinceni se apropie tot mai mult de Liga 1 Betano. Totodată, după eșecul suferit de Aerostar pe teren propriu cu Clinceni, formația din Bacău a devenit a patra echipă retrogradată matematic în Liga 3, după Dacia Unirea Brăila, CS Balotești și ACS Poli Timișoara.

Clasamentul Ligii a 2-a după meciurile de duminică

UPDATE. Azi s-au jucat următoarele partide:

• Daco Getica București – Dacia Unirea Brăila 5-2 (Nsiah 43 67, Georgescu 48, Prodan 60, Plumbuitu 83/ Motroc 57, Jallow 86)
  • Luceafărul Oradea – SSC Farul Constanța 5-0 (Paraschiv 15, Bebey 45+2, Pop 64. Preoteasa 86, Oros 90+3)
  • FC Argeș – UTA Arad 2-1 (Buhăescu 26, Vișa 73/ Oroian 90+2)
  • ASU Poli Timișoara – CS Balotești 4-3 (Ignea 21 65, Mera 69, Scutaru 90/ Stoica 32, Marin 37, Neagu 76)
Clasamentul Ligii a 2-a după primele meciuri din etapa 36

Liga 2, etapa 36, rezultate și clasament actualizat

Sâmbătă, 18 mai, se vor juca patru meciuri, iar cel mai important este cel dintre FC Argeș și UTA Arad, de la ora 11.00. Luceafărul Oradea primește vizita celor de la Farul Constanța, iar formația finanțată de Ciprian Marica are nevoie de victorie pentru a se îndepărta de zona de retrogradare. Daco Getica este și ea în pericol. Formația din București este la două puncte de Pandurii Târgu Jiu, echipa care ocupă poziția 16, cea care duce în Liga 3.

Duminică  se vor juca 3 meciuri de la ora 11.00 și unul de la 12.00. CS Mioveni primește vizita celor de la Ripensia Timișoara, Aerostar Bacău se duelează cu Academica Clinceni, Energeticianul o întâlnește pe Pandurii și Chindia pe Metaloglobus. Petrolul Ploiești joacă împotriva celor de la ACS Poli Timișoara, luni, 20 mai, ora 18.00, iar marți, de la ora 20.30, are loc U Cluj – Sportul Snagov.