Liga 2, etapa 38, rezultate și clasament actualizat. U Cluj s-a calificat în barajul pentru promovare

01.06.2019 | 18:51
Liga 2 etapa 38 rezultate si clasament actualizat U Cluj sa calificat in barajul pentru promovare

Vineri a început etapa a 38-a din Liga 2, iar pe FANATIK.RO puteți găsi toate rezultatele și clasamentul la zi. Lupta la promovare este încheiată după ce Academica Clinceni şi Chindia Târgovişte au obţinut biletele pentru Liga 1 Betano, singura întrebare fiind cine va ajunge în barajul pentru accederea în prima ligă. U Cluj şi Petrolul sunt echipele care se bat pentru locul al treilea, iar ardelenii au un avans de două puncte.

UPDATE, 1 iunie, ora 18:52 / U Cluj a învins-o pe Pandurii Târgu Jiu, scor 2-0, şi a obţinut locul pentru barajul de promovare în Liga 1 Betano. Petrolul Ploieşti a fost învinsă de Academica Clinceni, scor 2-3, şi “lupii galbeni” vor încheia sezonul pe locul 4. Chindia Târgovişte a încheiat sezonul cu o victorie, după ce a învins Energeticianul, scor 2-0.

UPDATE, 1 iunie, ora 18.24. Totul pare încheiat în lupta pentru baraj. U Cluj conduce cu 2-0 pe Pandurii (Goga 10, 58), iar Petrolul e condusă pe teren propriu de Clinceni cu 2-1. Chindia are şi ea 2-0 cu Energeticianul într-un meci a cărui miză e doar dacă târgoviştenii vor promova direct de pe primul sau de pe al doilea loc. Cum arată acum clasamentul:

UPDATE, 1 iunie, ora 18.00. La pauză lupta pentru baraj pare încheiată. U Cluj conduce pe Pandurii cu 1-0 (Goga, 10), iar Petrolul e condusă pe teren propriu de Academica Clinceni (2-1 pentru ilfoveni, goluri Buziuc 8, 29. Pentru ploieşteni a înscris Marinescu-41)

UPDATE, 1 iunie, ora 17.10. Au început meciurile decisive pentru locul 3, cel care duce la baraj. U Cluj- Pandurii şi Petrolul – Clinceni. U Cluj are două puncte în faţa Petrolului şi trebuie să câştige pentru a nu avea emoţii. Petrolul are avantajul meciurilor directe şi la egalitate de puncte cu ardelenii ar prinde barajul! Tot la 17.00 a început şi Energeticianul-Chindia.

În minutul 8, Petrolul -Clinceni 0-1! şi U Cluj Pandurii 1-0!

UPDATE, 1 iunie. Rezultatele finale ale primelor meciuri de sâmbătă:

FINAL/ FC Argeş – Sportul Snagov  3-2 (Nilă 21, Stan 37, Șerban 57 / L.Gheorghe 67, Manole 83)
FINAL/ Daco-Getica Bucureşti – Poli Timişoara 3-1 (Nsiah 25 54, Grecu 28/ Oprea 20)
FINAL/ Politehnica Timişoara – Metaloglobus  (Ursu 14 19)
FINAL/ Luceafărul Oradea – Dacia Unirea Brăila  6-0 (Paraschiv 8 17 33, Pop 10 73, Dulca 89)

UPDATE, 31 mai, ora 18.19. S-a încheiat ultimul meci al zilei. Mioveni a învins UTA cu 3-0. Au marcat Mazarache (18,43), Herghelegiu (35)

UPDATE, 31 mai, ora 17.11. Minutul 43, Mioveni – UTA 3-0.

UPDATE, 31 mai, ora 16:30 / A început meciul CS Mioveni – UTA Arad.

UPATE, 31 mai, ora 14.50. S-a terminat Aerostar Bacău- CS Baloteşti: 7-2! Au marcat (Buhăcianu 11, 18, 51, 55, 63, Vişinar 60, Ciocâlteu 65/ V.Mihai 8, 79)

UPDATE, 31 mai, ora 14.34. Pandurii Tg Jiu va evolua şi în sezonul următor în Liga 2! Iniţial, FIFA dăduse dispoziţie care formaţia olteană să fie depunctată în caz că nu îşi plăteşte datoriile către jucători, iar Federaţia Română anunţase că va pune în aplicare imediat dorinţa forului internaţional. Astfel, gorjenii riscau să retrogradeze în Liga 3 din cauza datoriilor către doi foşti jucători, Bunoza şi Vasilievijc. Vineri, 31 mai, Federaţia Română a anunţat însă printr-un comunicat că a cerut FIFA suspendarea depunctării pentru gorjeni, ceea ce înseamnă că aceştia sunt salvaţi de la retrogradare.

UPDATE, 31 mai, ora 14.30. Minutul 74, Aerostar- Baloteşti 7-1! Buhăcianu de la gazde a marcat cinci goluri până în acest moment!

UPDATE, 31 mai, ora 14.19. Scorul în minutul 62 este 5-1 pentru Aerostar Bacău în meciul cu CS Baloteşti. Oaspeţii joacă în 10 din debutul reprizei secunde

UPDATE, 31 mai, ora 13.22. Acum se joacă Aerostar Bacău – CS Baloteşti. În minutul 20 scorul este 2-1 pentru gazde

UPDATE, 31 mai, ora 13.00. S-a terminat Farul – Ripensia. Scor final, 1-1. Au marcat Celestino, min40, respectiv Mansour, min 87

UPDATE, 31 mai, ora 12.02. Farul a deschis scorul în partida cu Ripensia. 1-0! A marcat Celestino, min.40. Acesta e scorul la pauză

UPDATE, 31 mai ora 11.03. A început primul meci al zilei, Farul – Ripensia Timişoara. Scorul este acum 0-0.

Liga 2, etapa 38, rezultate și clasament actualizat. Farul deschide ultima rundă

Etapa a 38-a din Liga 2 este deschisă de meciul Farul – Ripensia Timişoara, programat să se joace vineri, de la ora 11:00. În aceeaşi zi se vor mai disputa partidele Aerostar Bacău – CS Baloteşti (ora 13:00) şi CS Mioveni – UTA Arad (ora 16:30).

Sâmbătă, de la ora 17:00, U Cluj şi Petrolul Ploieşti se luptă de la distanţă pentru loc de baraj. Ardelenii primesc vizita Pandurilor Târgu Jiu, în timp ce ploieştenii vor juca pe teren propriu cu Academica Clinceni. În cazul în care U Cluj va termina la egalitate, iar Petrolul va obţine victoria, “lupii galbeni” vor urca pe locul 3, fiind avantajaţi de meciurile directe. Înaintea ultimei etape, clujenii au un avans de două puncte.

Petrolul şi U Cluj se luptă de la distanţă pentru locul 3, poziţie care duce în barajul pentru promovare (sursă foto: sportpictures.eu)

Ce alte meciuri se vor juca în etapa a 38-a

Sâmbătă, Daco-Getica Bucureşti – Poli Timişoara vor juca de la ora 11:00, în timp ce Politehnica Timişoara – Metaloglobus este programat să se dispute o oră mai târziu. De la ora 13:00, Luceafărul Oradea primeşte vizita Daciei Unirii Brăila. FC Argeş – Sportul Snagov este programat la ora 14:30, în timp ce Energeticianul – Chindia Târgovişte se va juca la 17:00.

Energeticianul, Aerostar Bacău, Poli Timişoara, CS Baloteşti şi Dacia Unirea Brăila sunt echipele care au retrogradat în Liga 3. Brăilenii au reuşit să primească 117 goluri în cele 37 de etape, fiind echipa cu cea mai slabă defensivă. La polul opus, U Cluj a reuşit să marcheze 83 de goluri, având cea mai bună ofensivă.