Sâmbătă, 23 mai, s-a disputat manșa secundă a barajului de menținere în Liga 2, între CS Dinamo București și CSC Șelimbăr, echipele care au terminat pe poziția a 6-a în cele două grupe din play-out. După 1-1 în meciul tur, sibienii au dominat clar partida de pe propriul teren și au reușit să marcheze de două ori în ultimele 20 de minute. Așadar, formația din Șelimbăr se menține în Liga 2, în timp ce CS Dinamo retrogradează în divizia a treia.
Min. 90+5: Final de meci în județul Sibiu, CSC Șelimbăr se impune cu 2-0 și se menține în Liga 2, în timp ce CS Dinamo retrogradează în divizia a treia după un singur sezon. „Câinii” mai au, totuși, speranțe de a continua la acest nivel, în cazul în care vor exista echipe cu probleme administrative, care nu vor putea să evolueze în următorul sezon de Liga 2.
Min. 84: GOOOL ȘELIMBĂR! Gazdele recuperează balonul aproape de careul advers, iar Patrick Vuc punctează cu un șut din fața porții.
Min. 74: GOOOL ȘELIMBĂR! Petrișor Petrescu transformă penalty-ul și deschide scorul la Cisnădie.
Min. 72: Penalty pentru Șelimbăr! Gazdele beneficiază de o lovitură de la 11 metri după un henț comis în careu de Leca. Decizia pare a fi una controversată însă, deaoarece apărătorul nu avea mâna îndepărtată de corp.
Min. 1: Start în jocul de la Cisnădie!
Play-off, etapa a 10-a
Baraj pentru menținerea în Liga 2, manșa tur
Returul se va disputa o săptămână mai târziu. Este vorba despre confruntarea dintre echipele care au încheiat cele două grupe din play-out pe locurile 6. În rest, se știe deja că din Grupa A au retrogradat direct Ceahlăul Piatra Neamț și Câmpulung. Iar din Grupa B Olimpia Satu Mare și CS Tunari. Revenind la play-off-ul din Liga 2, mai multe lucruri sunt certe deja înaintea ultimei etape din perspectiva luptei pentru promovarea în SuperLiga.
În primul rând, Corvinul Hunedoara și-a asigurat deja în mod matematic promovarea. În al doilea rând, Sepsi și FC Voluntari sunt sigure de prezența la barajul de promovare. De asemenea, ele se luptă între ele de la distanță în ultima etapă pentru al doilea loc de promovare directă. În acest sens, covăsnenii au un avantaj considerabil, întrucât au două în puncte în plus în acest moment.
Așadar, ilfovenii au nevoie neapărat să învingă Steaua în Ghencea și să spere că Sepsi va pierde pe teren propriu în fața celor de la Chindia Târgoviște. La egalitate de puncte între cele două la final, avantaj au tot cei din Sf. Gheorghe, pentru că au terminat sezonul regulat cu mai multe puncte decât FC Voluntari, 44 de puncte față de 39 de puncte.
În rest, despre Steaua se știe deja foarte bine că nu are încă dreptul de a promova în SuperLiga. Așadar, al doilea loc de baraj ar trebui să fie luat în principiu de FC Bihor. Orădenii au un avantaj de șapte puncte față de Chindia Târgoviște înaintea ultimei etape, deci această poziție este asigurată matematic deja. Doar că este posibil ca FC Bihor să nu primească licența pentru SuperLiga, situația fiind în continuare destul de incertă din acest punct de vedere. În acest scenariu, ar urma ca formația din Târgoviște să meargă în cele din urmă la baraj. Rămâne deci de urmărit în perioada următoare cum se va soluționa această speță.
:format(webp):quality(100)/wp-content/uploads/2026/05/cum-arata-clasamentul-din-play-off-ul-ligii-2-inainte-de-ultima-etapa.jpg)
Sâmbătă, 16 mai