Nume de tradiţie în barajele pentru Liga 3. Cu cine joacă PROGRESUL, PETROLUL, U CLUJ sau FARUL

Silviu Ghering    Claudia Mîţoi   
în Fotbal intern
03/06/2017, 12:50
Nume de tradiţie în barajele pentru Liga 3. Cu cine joacă PROGRESUL, PETROLUL, U CLUJ sau FARUL

Comisia creată special de Comitetul de Urgenţă al FRF din 31 mai a tras la sorţi ieri, 2 iunie, programul meciurilor tur din cadrul barajului de promovare în Liga 3, sezonul 2017-2018.

Cele 42 de campioane judeţene declarate de AJF/AMFB se vor duela în 21 de meciuri, iar câştigătoarele acestor baraje vor promova în Liga 3. Jocurile se desfăşoară în sistem eliminatoriu, tur-retur, pe terenul fiecărei echipe. Turul va avea loc pe 17 iunie 2017, ora 18:00, iar returul pe 24 iunie 2017, ora 17:30, conform liga2.prosport.ro.

Printre candidatele la promovarea în Liga 3 se regăsesc „nume” de tradiţie din fotbalul românesc, echipe desfiinţate de faliment, dar renăscute cu sprijinul suporterilor şi aflate acum în căutarea identităţii pierdute. Astfel Progresul Spartac 1944 sau AS Progresul (Bucureşti) va întâlni campioana din judeţul Ilfov (CSO Bragadiru sau Voinţa 2 Crevedia), Petrolul (Prahova) pe cea din Dâmboviţa (Dentas Tărtăşeşti, Recolta Gura Şuţii sau Gloria Gaz Metan Corneşti), Oţelul (Galaţi) pe cea din Iaşi (Unirea Mirceşti sau Unirea Ruginoasa), U Cluj (Cluj) pe cea din Maramureş (Avântul Bârsana sau FC Lăpuşul Târgu Lăpuş), iar Farul (Constanţa) pe cea din Tulcea (Delta Stars, Şoimii Topolog, Pescăruşul Sarichioi sau Delta Aegyssus). Toate aceste echipe cu nume de tradiţie vor juca turul în deplasare şi returul pe teren propriu, având astfel un avantaj mare să promoveze.

Programul meciurilor tur din cadrul barajului de promovare în Liga 3, sezon 2017-2018, este următorul:

1. Mehedinţi – Teleorman

2.Tulcea – Constanţa

3. Dâmboviţa – Prahova

4. Maramureş – Cluj

5. Bihor – Arad

6. Sibiu – Argeş

7. Ilfov – Bucureşti

8. Mureş – Braşov

9. Ialomiţa – Buzău

10. Giurgiu – Călăraşi

11. Harghita – Covasna

12. Gorj – Dolj

13. Vâlcea – Olt

14. Satu Mare – Sălaj

15. Bistriţa-Năsăud – Suceava

16. Botoşani – Bacău

17. Brăila – Vaslui

18. Iaşi – Galaţi

19. Neamţ – Vrancea

20. Caraş-Severin – Alba

21. Hunedoara – Timiş

Închide ×