Ligue 1 etapa a 3-a: Rennes a obținut o remiză pe terenul lui Marseille

26.08.2018 | 23:57
Ligue 1 etapa a 3a Rennes a obtinut o remiza pe terenul lui Marseille

Meciurile din acest sezon şi până în 2022 din Ligue 1 vor putea fi urmărite în direct la TV în România în exclusivitate pe Digi Sport. Campioana PSG s-a impus cu scorul de 3-1 în fața celor de la Angers, în timp ce Marseille a fost condusă de Rennes cu 2-0 la pauză și a reușit să revină în repriza secundă, reușind să scoată un 2-2. Bordeaux a trecut de Monaco, scor 2-1. Vezi toate detaliile partidei, accesând aplicaţia de mai jos: echipele de start, comentariul LIVE TEXT minut cu minut, marcatorii.

UPDATE 23.56 / Marseille – Rennes s-a terminat 2-2.

UPDATE 23.38 / Marseille egalează după pauză.

UPDATE 22.47 / Rennes conduce cu 2-0 la pauză pe terenul celor de la Marseille.

UPDATE 19.56 / Kamano a dat lovitura pe final de meci. A marcat în minutul 93 și a adus victoria în Bordeaux – Monaco 2-1.

UPDATE 19.24 / Monaco restabilește egalitatea prin Pellegri.

UPDATE 19.05 / Bordeaux deschide scorul în minutul 58 din penalty.

UPDATE 18.45 / Bordeaux – Monaco 0-0 la pauză.

UPDATE 26 august, ora 18.05 / Lille – Guingamp s-a terminat 3-0.

UPDATE 22.55 / Rezultate finale Ligue 1 înregistrate sâmbătă, 25 august: Montpellier – Saint Etienne 0-0; Nice – Dijon 0-4; Amiens – Reims 4-1; Nice – Dijon 0-4; Toulouse – Nimes 4-0; Nantes – Caen 1-1.

UPDATE 22.30 / Amiens a mai punctat de 3 ori și a dus scorul la 4-0 cu Reims, care are un om eliminat. Nice este condusă cu 1-0 de Dijon.

UPDATE 22.00 / Scoruri la pauză: Nantes – Caen 0-1; Montpellier – Saint Etienne 0-0; Nice – Dijon 0-0; Amiens – Reims 1-0; Toulouse Nimes 0-0.

UPDATE 20.25 / PSG a învins cu scorul de 3-1 pe Angers. Au marcat Cavani, Mbappe și Neymar pentru PSG și respectiv Mangani pentru Angers.

Etapa a treia debutează cu partida de la Lyon. Echipa gazdă trebuie urgent să se reabiliteze în faţa fanilor după ce a pierdut pe terenul unei nou promovate. Lyon a câştigat primul meci din această ediţie disputat în faţa fanilor cu scorul 2-0 împotriva lui Amiens, o echipă al cărei obiectiv, la fel ca şi în sezonul anterior, primul în eşalonul de frunte al fotbalului francez, este supravieţuirea. Deci un meci prea puţin edificator. Acum însă vine Strasbourg, care a pornit bine, cu victorie la Nantes şi egal acasă cu Saint Etienne. Lyon a reuşit să îl păstreze pe starul Fekir, care nu a mai ajuns la Liverpool din cauza unor probleme de sănătate la inimă şi a cumpărat doi jucători, Ndombele de la Amiens şi Jason Denayer de la Manchester City, cu 8 şi respectiv 6,5 milioane euro, care nu se ştie cât de mult vor ajuta, însă a vândut excelent, de 68 de milioane, fără a fi dat numele mari din lot.

Ligue 1 etapa a 3-a live la TV. Vezi online Lyon – Strasbourg, PSG – Angers şi Bordeaux – AS Monaco

Marseille – Rennes ora 22:00

Lyon – Strasbourg se află în faţa episodului numărul 14. Raportul e zdrobitor în favoarea gazdelor, cu 11 victorii şi doar două meciuri s-au terminat la egalitate, în 1995 1-1 şi în în 1999 0-0. Golaverajul spune şi el totul: 29-5. Ultimul joc direct pe Groupama Stadium din Lyon a fost spectacol total al gazdelor, care a surclasat Strasbourg cu scorul de 4-0.

Ligue 1 etapa a 3-a live la TV. Lyon a surclasat Strasbourg cu 4-0 anul trecut.. Imagine din meci
Ligue 1 etapa a 3-a live la TV. Lyon a surclasat Strasbourg cu 4-0 anul trecut.

PSG – Angers se joacă sâmbătă, de la ora 18:00. Deşi suntem abia la etapa a 3-a ambele formaţii vor avea mulţi absenţi. Evident, cei mai importanţi sunt cei ai campioanei Franţei şi aceştia sunt fundaşii Dani Alves şi Kurzawa, mijlocaşul Julien Draxler şi vârful uruguayan Edinson Cavani. Ca de obicei misiunea rezolvării partidei va sta pe umerii tandemului Neymar – Mbappe, ultimul fiind şi autorul dublei din sezonul trecut pe Parc des Princes, când PSG s-a impus cu 2-1. La meciuri directe, care sunt numai trei de la promovarea lui Angers, situaţia e clară, oaspeţii nu au luat niciodată vreun punct. Un 2-1 anul trecut, un 2-0 şi un 5-1 sunt datele statistice.

Capul de afiş al etapei este meciul dintre Bordeaux – AS Monaco. Bordeaux are un nou antrenor, dar e foarte posibil ca el să îşi intre în pâine abia de săptămâna viitoare. Este vorba de fostul mare internaţional francez Thierry Henry, campion mondial şi european cu naţionala ţării sale, care l-a înlocuit pe uruguayanul Gustavo Poyet, vinovat că a criticat conducerea pentru vânzarea unor jucători, cel mai important fiind brazilianul Malcom, plecat pe 41 de milioane de euro la FC Barcelona.

Dacă Bordeaux a făcut doar două achiziţii, Kalu de la Gent, 8 milioane şi Basic de la Hajduk Split, 3,5, în schimb AS Monaco a şi cumpărat de foarte mulţi bani, dar a şi vândut din nou foarte bine. Abia acum s-a luat în calcul trecerea lui Kylian Mbappe la PSG, 180 de milioane de euro, dar şi Thomas Lemar la Atletico, 70 milioane, Fabinho la Liverpool 45 milioane, tandemul Kongolo-Diakhaby la Huddersfield, total 30 milioane, Ghezzal la Leicester 14, pentru a le aminti doar pe cele mai mari au adus o adevărată avere în Principat. Aşa au putut veni rusul Golovin, 30 milioane, Geubbels Lyon 20 milioane,. Aholou Strasbourg 14, Barecca Torino 10 şi Pele Rio Ave 10.

Bordeaux nu are nici un punct (0-2 acasă cu Strasbourg şi 1-2 la Toulouse) iar Monaco 4 (3-1 la Nantes, 0-0 acasă cu Lille). Fiecare echipă are jucători absenţi: Pellenard,. Sabaly şi Mendy la gazde, Golovin, Adama Traore, Raggi şi Pierre Gabriel Monaco. Meciurile directe au istoric lung. În ultimele 24 de meciuri la Bordeaux, adică din 1994 şi până Bordeaux a câştigat 12, oaspeţii 9 şi au fost doar trei egaluri. Golaveraj 30-32. În ultimele două ediţii s-a impus Monaco, în 2016 cu 4-0, iar ultimul succes local, 3-1, este din 2015.