Video. PSG, victoria cu numărul 20 în Ligue 1. Neymar, gol superb

Tibi Demeter
in Fotbal international
03/02/2018, 20:24

Vice-campionii Franţei sunt decişi în acest sezon să nu ofere nicio şansă rivalelor la titlu şi continuă parcursul parcursul excelent în competiţia internă. Echipa antrenată de Unai Emery s-a impus cu 3-0 în runda cu numărul 24 din Ligue 1 în faţa celor de la Lille.

PSG a deschis scorul în minutele de prelungire ale primei reprize prin Yuri Berchiche, aflat la a doua reuşită din această stagiune. Brazilianul Neymar a majorat diferenţa în minutul 77,  cu un gol superb din lovitură liberă. Giovani Lo Celso avea să închidă tabela în ultimele minute ale jocului cu al doilea gol consecutiv pentru PSG.

PSG rămâne la 11 puncte în faţă

Parizienii şi-au mărit din nou ecartul la 11 puncte în fruntea clasamentului din Ligue 1, după ce Olympique Marseille a câştigat împotriva celor de la Metz, 6-3, şi a ajuns la opt puncte de fornaţia condusă din teren de Neymar.

Pentru PSG urmează duelul cu Sochaux din Cupa Franţei la mijlocul săptămânii, iar la în weekend se va duela cu Toulouse, ultimul adversar înaintea partidei tur din optimile de finală ale Ligii Campionilor cu Real Madrid.