LIVE BLOG amicale ianuarie 2020 echipe din România! Meciurile din pregătirile de iarnă pentru FCSB, Dinamo sau Craiova. ”Câinii”, succes la scor de tenis contra lui Arsenal Tunari

LIVE BLOG amicale ianuarie 2020 echipe din Romania Meciurile din pregatirile de iarna pentru FCSB Dinamo sau Craiova Cainii succes la scor de tenis contra lui Arsenal Tunari

Echipele din prima ligă a României au început pregătirea de iarnă pentru a doua parte a sezonului 2019-2020, iar FANATIK îţi prezintă un LIVE BLOG cu toate meciurile amicale pe care acestea le vor juca în luna ianuarie.

UPDATE, 26 ianuarie, ora 13:58 / Revenită în țară după cantonamentul din Spania, Dinamo a jucat un amical în ”Ștefan cel Mare” contra celor de la Arsenal Tunari, echipă de Liga a 3-a.

”Câinii” s-au impus cu 6-0 (3-0), după golurile marcate de Mihaiu (11), Mrzljak (21), Grigore (29), Daniel Popa (58) şi Robert Moldoveanu (62 şi 74).

Dinamo în repriza I: Piscitelli – Corbu, M. Popescu, R. Grigore, Skovajsa – N’Diaye (Răută) – Mihaiu, Mrzljak, Fabbrini, Sorescu – Perovic.

Dinamo în repriza II: Straton – I. Șerban, Puljic, Bejan, Corbu – I. Filip – Moldoveanu, Răută, Bani, Sin – D. Popa.

UPDATE, 25 ianuarie, ora 15:05 / Campioana României a încheiat cu un succes ultimul meci susținut în cantonamentul din Spania. Elevii lui Dan Petrescu au trecut cu 3-2 de ecuadorienii de la Emelec FC.

Vinicius (35), Păun (38) și Țucudean (90) au marcat golurile pentru echipa din Cluj.

Gepostet von Fotbal Club CFR 1907 CLUJ-NAPOCA am Samstag, 25. Januar 2020

UPDATE, 24 ianuarie, ora 18:00 / CFR Cluj a pierdut amicalul jucat vineri în cantonamentul din Turcia. Campioana României a fost învinsă de formația algeriană Setif cu 1-0.

UPDATE, 24 ianuarie, ora 16:00/ CFR Cluj dispută ultimul amical al stagiului de pregătire din Spania, contra celor de la FC Setif din Algeria. Primul „11” trimis în teren de Dan Petrescu:

• Arlauskis – Susic, Boli, Burcă, Camora – Djokovic, Bordeianu, Itu – Deac, Rondon, Omrani

UPDATE, 24 ianuarie, ora 14:30/ Universitatea Craiova a schimbat adversarul din ultimul amical disputat în cantonamentul din Turcia. Inițial, oltenii ar fi trebuit să joace cu Wolfsberger, însă adversarul de vineri va fi Karvina, echipă din Cehia.

UPDATE, 23 ianuarie, ora 13:50/ Viitorul a fost învinsă cu 1-4 de Ballkani, liderul campionatului din Kosovo, în penultimul meci de pregătire disputat în cantonamentul din Turcia. Cosmin Matei a marcat golul echipei lui Gică Hagi în minutul 78, moment în care Ballkani conducea cu 4-0, scor stabilit de la pauză.

Jucătorii folosiți de Gică Hagi: Buzbuchi – Mladen, Artean, Buta (82 Dussaut), Grosu – Achim, Iacob (82 Țîru), Matei – Chițu (82 Rivaldinho), Munteanu, Ganea (85 Pitu).

UPDATE, 23 ianuarie, ora 20:54 / Academica Clinceni a terminat la egalitate meciul cu Kapsij Aktau, 1-1.

UPDATE, 23 ianuarie, ora 18:57 / Gaz Metan Mediaș a pierdut ultimul meci amical disputat în cantonamentul din Spania. Elevii lui Edi Iordănescu au fost învinși de japonezii de la Shonan Bellmare. Unicul gol al partidei a fost marcat de Iwasaki Yuto (44).

UPDATE, 23 ianuarie, ora 17:50 / Sepsi a pierdut meciul în compania rușilor de la Arsenal Tula cu scorul de 0-1.

UPDATE, 23 ianuarie, ora 17:08 / Gaz Metan Mediaș evoluează la această oră în ultimul amical din cantonamentul spaniol cu japonezii de la Shonan Bellmare.

FANATIK a aflat echipa de start trimisă în teren de Edi Iordănescu: Pleșca – M. Pleașcă, R. Popa, Tomas, R. Trif – Droppa, Bousse – P. Costea, Ciocan, Sinceleanu – Ely Fernandes

UPDATE, 23 ianuarie, ora 16: 42 / Universitatea Craiova a suferit o înfrângere drastică în compania polonezilor de la Zaglebie Lubin, 0-3.

UPDATE, 23 ianuarie, ora 16:36 / Zaglebie Lubin se distrează cu Universitatea Craiova și a dus scorul la 3-0, prin golul lui Patryk Szysz.

UPDATE, 23 ianuarie, ora 16:05 / Polonezii și-au mărit avantajul cu un gol în debutul partidei, prin golul înscris de Damjan Bohar în minutul 49.

UPDATE, 23 ianuarie, ora 15:28 / Polonezii de la Zaglebie Lubin au deschis scorul în minutul 23 prin Rok Sirk.

UPDATE, 23 ianuarie, ora 15:00 / A început partida dintre Zaglebie Lubin și Universitatea Craiova.

Aceasta este echipa aliniată de Corneliu Papură pentru startul meciului: 1. L. Popescu – 18. Vlădoiu, 33. Bălașa, 2. Tiago, 30. Mățel – 21. Ivanov, 34. I. Popescu, 37. Danciu – 22. Bărbuț, 20. Markovic, 38. Nițu.

? LIVE: Universitatea Craiova – Zaglebie Lubin: 1. L. Popescu – 18. Vlădoiu, 33. Bălașa, 2. Tiago, 30. Mățel – 21. Ivanov, 34. I. Popescu, 37. Danciu – 22. Bărbuț, 20. Markovic, 38. Nițu.#Antalya2020 #JurnalDeCantonament #LeiiSubPregatire

Gepostet von Universitatea Craiova am Donnerstag, 23. Januar 2020

UPDATE, 22 ianuarie, ora 18:55 / CFR Cluj a învins echipa irlandeză Dundalk, scor 2-1, în cantonamentul din Turcia. Campioana a fost condusă la pauză, scor 0-1, însă a revenit prin Țucudean (73) și Petrila (87).

Pentru Țucudean, acesta este primul gol în tricoul clujenilor după aproape o jumătate de an de pauză. Atacantul nu mai marcase de la acel Celtic – CFR 3-4 din Champions League, meci jucat pe 13 august 2019.

Dan Petrescu a început meciul cu următoarea formulă: Hindrich – Ciobotariu, Vinicius, Cestor, Butean – Golofca, Ita, Hoban – Păun, Pereira, Traore

Rezerve: Rus, Susic, Luis Aurelio, Sylla, Djokovic, Petrila, Dodi, Costache, Chipciu, Omrani, Țucudean

UPDATE, 21 ianuarie, ora 20:37 / FC Voluntari a încheiat la egalitate cea de-a treia partidă amicală disputată în cantonamentul din Turcia, scor 2-2 în fața formației Sabail, fosta rivală a Craiovei din Europa League. Golurile ilfovenilor au fost marcate de către Cătălin Țîră (11) și același Eric (55), aflat la al doilea gol pentru echipa lui Teja.

Mihai Teja a abordat cu formule de start diferite cele două reprize:

Primul act: Mitrev- Struna, Achim, Armaș , Kocic- Signorelli, Laidouni, Gheorghe- Sanoh, Țîră , Benzar.

În repriza secundă au mai evoluat: Rîmniceanu – Cotolan, Pașcanu , Balaur, Achim, Borțoneanu, Căpățînă, Eric, Gorobsov, Morar, Mățan, Simonovski.

UPDATE, 21 ianuarie, ora 19:12 / Gaz Metan Mediaș a susținut două amicale, marți, în cantonamentul de pregătire din Spania. Ambele au fost contra a două echipe de ligi inferioare din Germania.

Gaz Metan Mediaș – VSG Altglienicke (Liga Regională a Germaniei) 0-2. Echipa de start aliniată de Edi Iordănescu: Batista, Pleașcă, Thomas Nielsen, Popa, Trif, Neluț Rosu, Bouasse (jucător în probe), Drăghici, Ciocan, Costea și Ely.

Gaz Metan Mediaș – Darmstadt (2.Bundesliga) 0-0. Formula de start a ardelenilor: Pleșca, Roberto Romeo, Larie, Constantin, Velisar, Boubacar, Dropa, Cardoso, Chamed,  Hora, Sergiu Buș.

UPDATE, 21 ianuarie, ora 18:02 / CFR Cluj a remizat, scor 1-1, cu formația Wesen Wiesbaden, penultimul loc în 2.Bundesliga, într-un amical în cantonamentul din Spania. Golul ardelenilor a fost marcat de Mario Camora.

Dan Petrescu a început în următoarea formulă de echipă: Arlauskis – Susic, Boli, Burcă, Camora – Djokovic, Bordeianu, Sylla – Deac, Costache, Rondon.

În schimb, Sepsi OSK Sfântu Gheorghe a fost învinsă de bulgarii de la Beroe Stara Zagora, scor 0-1.

UPDATE, 21 ianuarie, ora 16:47 / FC Viitorul a remizat cu austriecii de la Sturm Graz, scor 0-0, într-un meci amical în Antalya.

Gheorghe Hagi a folosit următoarea formulă de echipă: Buzbuchi – Dussaut (80 Ghiţă), Ţîru (80 Iacob), Mladen (80 Buta), De Nooijer (80 Boboc) – Achim (80 Grosu), Artean (80 Casap), C. Matei (80 Ciobanu) – Chiţu (80 Ganea), Zoua (80 Bîrnoi), Rivaldinho (80 Pitu).

UPDATE, 21 ianuarie, ora 16:22 / CFR Cluj joacă marți cu nemții Wehen, în al doilea amical din stagiul de pregătire din Spania. Pentru meciul cu echipa de ligă secundă din Germania, Dan Petrescu a trimis în teren următoarea formulă:

• Arlauskis – Susic, Boli, Burcă, Camora – Djokovic, Bordeianu, Sylla – Deac, Costache, Rondon.

Noile achiziții ale campioanei, Alex Chipciu și Denis Ciobotariu, sunt pe banca de rezerve.

UPDATE, 21 ianuarie, ora 13:29 / Chindia Târgoviște a învins formația lituaniană Spartaks Jurmala, într-un meci amical în stagiul de pregătire din Turcia. Golurile formației pregătite de Viorel Moldovan au fost reușite de Barbu, Burlacu și Benga, toate în prima repriză.

UPDATE, 20 ianuarie, ora 17:45 / FC Botoșani a câștigat cu 3-1 amicalul cu Terek Groznîi. Pentru formația pregătită de Marius Croitoru a înscris Marko Dugandzic de trei ori (15, 39 și 90+3).

Echipa de start a moldovenilor: Pap – Haruț, Miron, Chindriș, Țigănașu – Rodriguez, Cascini – Ebenhofer, Ashovski, Ofosu – Dungandzic

UPDATE, 20 ianuarie, ora 15:30 / CFR Cluj a anunțat anularea meciului amical cu Ferencvaros din cauza vremii nefavorabile din Spania. Ardelenii vor juca următoarea partidă de pregătire marți, 21 ianuarie, de la ora 16:00 (ora României), cu formația germană SV Wehen Wiesbaden.

UPDATE, 20 ianuarie, ora 14:55 / FC Hermannstadt a învins cu 4-1 echipa a doua a clubului rus FK Krasnodar, într-un meci amical în cantonamentul din Spania. Golurile sibienilor au fost marcate de Yazalde, Dumitriu și Bălan – 2.

Primul meci (amical) transmis #LIVE de A.F.C. Hermannstadt în premieră pe pagina de Facebook! ⚽A.F.C.Hermannstadt? F.C. Krasnodar (RUS)?La Quinta Footbal ? Marbella? Ziua a X-a ? Marbella ??#MidSeason #training #FCH #cantonament #friendlymatch

Gepostet von FC Hermannstadt am Montag, 20. Januar 2020

Primul meci (amical) transmis #LIVE de A.F.C. Hermannstadt în premieră pe pagina de Facebook!Repriza a doua ⚽A.F.C.Hermannstadt? F.C. Krasnodar (RUS)?La Quinta Footbal ? Marbella? Ziua a X-a ? Marbella ??#MidSeason #training #FCH #cantonament #friendlymatch

UPDATE, 20 ianuarie, ora 08:26 / Astra a învins formația poloneză LKS Lodz, scor 2-0, într-un meci amical în Antalya. Golurile giurgiuvenilor au fost marcate de Denis Alibec și Albert Stahl.

Antrenorul Bogdan Andone a început în următoarea formulă de echipă: Lazar- D. Bruno, Graovac, Dima, Radunovic – Crepulja, Seto – Begue, Budescu, V. Gheorghe – Alibec. În partea secundă au intrat Kitanov, Popa, Simion, Biceanu, Graur, Dandea, Trușescu, Enache, Stahl, Fatai, Avram, Baicu, Dr. Gheorghe.

UPDATE, 19 ianuarie, ora 23:00/ Sepsi și Craiova au jucat în Antalya un meci amical în care nu evoluat nici un fotbalist aflat în activitate. Staff-urile celor două cluburi au intrat pe gazonul  și au reușit un meci cu multe goluri încheiat „frățește”, 6-6.
În echipa Craiovei a jucat și patronul clubului, Mihai Rotaru.

Staff-urile de la U Craiova și Sepsi au disputat un meci amical. Sursă Foto: Facebook/Sepsi

UPDATE, 19 ianuarie, ora 09:46 / Eric de Oliveira a marcat la primul meci jucat pentru FC Voluntari. Brazilianul a înscris din penalty ultimul gol al partidei amicale împotriva campioanei Georgiei, Dinamo Tbilisi, pe care ilfovenii au câștigat-o cu 3-1. Celelalte reușite le-au aparținut lui Cătălin Țîră și Nicolas Gorobsov.

Antrenorul Mihai Teja a început partida cu Rîmniceanu – Struna, Balaur, Armaş, Kocic – Gorobsov, Căpăţînă, Laidouni – I. Gheorghe, Ţîră, Măţan. În repriză secundă au mai jucat Mitrev, Leasă, Rodriguez, C. Achim, Al. Vlad, Cr. Costin, Signorelli, Craiu, Eric, Borţoneanu, Signorelli, Simonovski și Sanoh.

În schimb, FC Botoșani a pierdut amicalul cu bulgarii de la Beroe Stara Zagora, scor 1-2. Golul moldovenilor a fost înscris de Hamidou Keyta. În acest meci, antrenorul Marius Croitoru a rulat aproape tot lotul de jucători.

UPDATE, 18 ianuarie, ora 17:55 / Universitatea Craiova a pierdut partida amicală împotriva lui Pogon Szczecin cu 1-3. Unicul gol al oltenilor a fost marcat de Alexandru Cicâldău din lovitură de la 11 metri în minutul 33.

În urma înfârngerii cu polonezii, Universitatea Craiova a ajuns la al doilea meci amical pierdut consecutiv, după înfrângerea cu Aarau, 0-1. Totuși, în primul meci al cantonamentului din Turcia, Craiova a câștigat cu 2-0 împotriva lui Braunschweig (2-0).

UPDATE, 18 ianuarie, ora 16:23 / Acum se joacă meciul amical Universitatea Craiova – Pogon Szczecin. Antrenorul Corneliu Papură a început în următoarea formulă de echipă: Pigliacelli – Martic, Cosic, Acka, Mățel – Nistor, Mateiu, Cicâldău – Ivan, Roman, Mihăilă.

? LIVE: Universitatea Craiova – Pogon Szczecin. Echipa de start: 13. Pigliacelli – 27. Martic, 15. Cosic, 26. Acka, 30. Mățel – 16. Nistor, 8. Mateiu, 10. Cicâldău – 9. Ivan, 7. Roman, 28. Mihăilă.#Antalya2020 #JurnalDeCantonament #LeiiSubPregatire

Gepostet von Universitatea Craiova am Samstag, 18. Januar 2020

UPDATE, 18 ianuarie, ora 16:20 / Sepsi Sfântu Gheorghe a învins Korona Kielce, scor 1-0, într-un meci amical în Antalya, prin golul marcat de Tomas Diaz în minutul 63.

UPDATE, 18 ianuarie, ora 16:17 / Poli Iași a remizat cu azerii de la FK Sumqayit, scor 1-1. Golul moldovenilor a fost marcat de Michael Omoh, în minutul 48. Atacantul ieșenilor a văzut cartonașul roșu în finalul întâlnirii.

Antrenorul Mircea Rednic a început în următoarea formulă de echipă: Târnovanu – Onea, Mihalache, Klimavicius, Șerban – Passaglia, Iriondo – Grădinaru, Horșia, Luckassen – A. Cristea. După pauză au mai intrat Axinte, Frăsinescu, Breeveld, Popadiuc, Chacana, Zaharia, A. Radu, Omoh, F. Cristea și Onofraș.

UPDATE, 17 ianuarie, ora 18:15 / Mirel Rădoi, Adrian Mutu și Adi Rus, internaționalul legitimat la Mol Fehervar, au asistat la amicalul pe care Gaz Metan l-a pierdut, scor 0-2, împotriva elvețienilor de la FC Luzern.

UPDATE, 17 ianuarie, ora 18:00/ CFR Cluj a fost învinsă de Holsten Kiel, locul 10 în liga a doua din Germania. Nemții s-au impus cu 2-1, singurul gol al formației lui Dan Petrescu fiind reușit de Billel Omrani în minutul 67. Vestea bună pentru clujeni este că George Ţucudean a revenit pe teren după o pauză extrem de lungă, aproape cinci luni. Prima repriză a meciului:

Repriza 1 – CFR Cluj vs. Holstein Kiel 0-0

? Repriza 1 – CFR Cluj vs. Holstein Kiel 0-0

Gepostet von Fotbal Club CFR 1907 CLUJ-NAPOCA am Freitag, 17. Januar 2020

A doua repriză a amicalului CFR-ului:

Repriza a 2-a – CFR Cluj vs. Holstein Kiel 1-2

? Repriza a 2-a – CFR Cluj vs. Holstein Kiel 1-2

UPDATE. 17 ianuarie, ora 16:45 / Universitatea Craiova a cedat la limită în al doilea amical din Antalya. Elevii lui Corneliu Papură au fost învinși de Aarau, ocupanta locului 7 din liga secundă a Elveției, scor 0-1. Unicul gol al meciului a fost marcat de Jackle (min. 45+3, penalty)

Echipa de start a Craiovei: L. Popescu – Vlădoiu, Bălașa, Tiago, Juncu – Danciu, I. Popescu, Ivanov – Bărbuț,  Markovic, Baiaram. Markovic a ratat un penalty pentru olteni în prima repriză.

UPDATE. 17 ianuarie, ora 14:12 / Gaz Metan Mediaș a pierdut meciul amical disputat în Spania împotriva formației FC Europa, din Gribraltar, cu 1-2. Pentru echipa lui Edi Iordănescu a înscris Lukas Droppa în minutul 89.

Pentru medieșeni a debutat și Pedro Campos (intrat la pauză), jucătorul adus din Mexic, al cărui transfer a fost anunțat în exclusivitate de FANATIK.

Echipa de start a lui Edi Iordănescu: Ricardo – Romeo, Joel, Popa, Trif – Droppa, Avram, Sâncelean, Costea – Ciocan, Cardoso

UPDATE, 17 ianuarie, ora 12:27 / Viitorul a pierdut, scor 1-2 (1-1), și al doilea meci de pregătire din Antalya, împotriva formației ucrainiene Olimpik Donetsk. Iancu a marcat unicul gol al românilor în minutul 38.

Pentru Viitorul au evoluat: Căbuz (34 Cojocaru) – Dussaut (46 Boboc), Țîru (46 Mlafen), Ghiță (46 Iacob), De Nooijer (46 Filip, 71 Buta) – Artean (46 Ciobanu), Dulca (46 Achim), Grosu (46 Casap) – Iancu (46 Ganea), Rivaldinho (46 Zoua), Pitu (46 L. Munteanu).

UPDATE, 16 ianuarie, ora 21:03 / Chindia Târgoviște a a câștigat și al doilea amical disputa joi în cantonamentul din Turcia. Elevii lui Viorel Moldovan au trecut cu 3-0 de Neftchi Kochkor (Kârgâzstan) prin golurile marcate de Neguț (2) și Ivancic.

UPDATE, 16 ianuarie, ora 17:56 / FC Botoșani a pierdut al doilea meci amical din cantonamentul din Antalya, scor 1-2, cu liderul campionatului Poloniei, Legia Varșovia. Golul moldovenilor a fost marcat de Marko Dugandzic din penalty, în minutul 68.

Antrenorul Marius Croitoru a început partida în următoarea formulă de echipă: Hancik – Harut, Miron, Chindriș, Țigănașu – Rodriguez, Cascini, Târșa, Ashhovski, Ofosu – Dungazic.

UPDATE, 16 ianuarie, ora 16:49 / Chindia Târgoviște a învins formația de amatori Mardinspor, scor 3-0, în primul meci al cantonamentului din Turcia. Golurile echipei lui Viorel Moldovan au fost marcate de Cherchez (2) și Novac.

UPDATE, 16 ianuarie, ora 16:22 / Sepsi OSK Sfântu Gheorghe a pierdut primul meci amical din cantonamentul din Turcia. Echipa lui Leo Grozavu a fost învinsă de azerii de la FK Zira, scor 0-2.

UPDATE, 15 ianuarie, ora 17:15 / Poli Iași a încheiat la egalitate, scor 0-0, primul meci amical din cantonamentul din Antalya, împotriva albanezilor de la Kukesi.

Mircea Rednic a folosit următoarea formulă de echipă: Rusu (Târnovanu 46) – Onea, Frăsinescu, Mihalache, A. Radu (Șerban 62) – Popadiuc (Zaharia 75), Breeveld (Klimavicius 57) – Passaglia, Luckassen (A. Cristea 46), Platini (Grădinaru 46) – F. Cristea (Horșia 46).

FC Voluntari a remizat și ea cu Okzhetpes din Kazahstan, scor 1-1, iar Academica Clinceni a terminat la egalitate cu azerii de la Sabah Baku, scor 0-0.

UPDATE, 14 ianuarie, ora 18:56 / FC Hermannstadt a pierdut primul amical din cantonamentul de la Marbella, scor 1-2, cu formația elvețiană FC Winterhur. Golul sibienilor la primul joc de la revenirea antrenorului Vasile Miriuță a fost marcat de Stjepan Plazonja.

UPDATE, 14 ianuarie, ora 16:54 / FC Viitorul a fost învinsă cu 1-0 de campioana și liderul la zi din Elveția, Young Boys Berna, în primul meci amical din cantonamentul din Antalya.

Gheorghe Hagi a folosit următoarea formulă de echipă: Căbuz (35 Buzbuchi, 65 Cojocaru) – Boboc (46 Dussaut), Ţîru (46 Mladen), Ghiţă (46 Iacob), St. Filip (46 De Nooijer) – Ciobanu (46 Grosu), Artean (46 Dulca), Casap (46 Achim, 90 Buta) – Matei (46 Pitu) – Iancu (46 Ganea), Rivaldinho (35 Zoua, 63 L. Munteanu).

UPDATE, 14 ianuarie, ora 15:58 / FC Botoșani a câștigat primul meci amical din cantonamentul din Antalya, scor 2-1, cu formația ungară Paksi SE. Golurile moldovenilor au fost marcate de noua achiziție Marko Dugandzic, în minutele 20 și 32.

Antrenorul Costel Enache a folosit în prima repriză următorii jucători: Pap – Hăruț, Miron, Șeroni, Țigănașsu – Rodriguez, Ebenhofer – Tarșa, Ashovski, Keyta – Duganzic. În repriza a doua au evoluat: Brânză – Patache, Moescu, Mendoza, Filip – Rodriguez, Cascini – Croitoru, Florescu, Câmpanu – Keyta.

UPDATE, 14 ianuarie, ora 15:25 / Gaz Metan Mediaș a început cu stângul seria meciurilor amicale din cantonamentul iberic. Echipa lui Edi Iordănescu a fost învinsă, scor 1-3, de divizionara secundă din Elveția, Lausanne Sport.

Iordănescu Jr. a folosit două formule de start în cele două reprize:

• Primele 45 de minute: Pleșca – Velisar, Constantin, Nielsen, Roberto Romeo – Diakota, Roșu, Drăghici – Cardoso, Hora, Buș
  • După pauză: Batista – Pleașcă, Popa, Larie, Trif – Fofana Boubacar, Droppa, Paul Costea, Ciocan, Chamed – Ely Fernandes.

Ardelenii au înscris golul de onoare în minutul 89, după reușita semnată de Paul Costea.

UPDATE, 14 ianuarie, ora 14:35 / Gaz Metan Mediaș deschide seria meciurilor amicale din Spania cu un duel contra elvețienilor de la Lausanne, programat marți, de la ora 13:00.

FANATIK a aflat echipa de start aliniată de Edward Iordănescu: Pleșca – Velisar, Constantin, Nielsen, Roberto Romeo – Diakota, Roșu, Drăghici – Cardoso, Hora, Buș.

UPDATE, 13 ianuarie, ora 18:25 / Astra Giurgiu a pierdut drastic primul meci amical din această iarnă, scor 1-4, cu formația Viktoria Koln, aflată la retrogradare în liga a treia din Germania. Pentru formația lui Bogdan Andone a marcat Denis Alibec, în minutul 41. Următorul joc de verficiare al Astrei va avea loc joi, 16 ianuarie, cu formația ungară Szeged.

Știre inițială, 11 ianuarie

LIVE BLOG amicale ianuarie 2020 echipe din România. Cu cine joacă CFR Cluj

CFR Cluj s-a reunit pe 9 ianuarie şi a susţinut primele antrenamente. În perioada 11-25 ianuarie, campioana României va efectua un stagiu de pregătire în Spania, în localitatea Oliva Nova. Cu această ocazie, formaţia antrenată de Dan Petrescu va juca patru meciuri amicale, iar FANATIK te va ţine la curent cu rezultatele clujenilor în acest LIVE BLOG.

La întoarcerea din cantonamentul din Spania, CFR Cluj va juca derby-ul cu FCSB. Cel mai tare meci amical al iernii pentru campioana României va cel cu ŢSKA Moscova, formaţie care a terminat pe locul 4 în sezonul trecut din prima ligă a Rusiei.

Amicalele lui CFR Cluj în ianuarie 2020

• CFR Cluj – Holstein Kiel (Germania) 1-2 (Omrani)
  • CFR Cluj – Ferencvaros (Ungaria) anulat
  • CFR Cluj – SV Wehen Wiesbaden (Germania) 1-1 (Camora)
  • CFR Cluj – Dundalk (Irlanda) 2-1 (Țucudean, Petrila)

Amicalele FCSB-ului în ianuarie 2020. Vicecampioana merge în Spania

FCSB pregăteşte în cantonamentul din Marbella partea a doua din sezonul 2019-2020. Vicecampioana României va avea parte de condiţii de lux în Spania, unde vor fi cazaţi în Hotelul Melia Marbella Banus, aflat la 100 de metri de Marea Mediterană.

Formaţia lui Bogdan Argeş Vintilă va juca patru meciuri amicale, iar printre adversare de se numără două formaţii cu nume grele în fotbalul european: FC Basel (locul 2 în Elveţia) şi Lokomotiv Mosocova (locul 5 în Rusia).

• 16 ianuarie – FCSB – FC Basel – 11:00 (12:00 ora României) – Marbella Football Center 0-1
  • 18 ianuarie – FCSB – Karlsruher SC – 15:00 (16:00 ora României) – Centro Deportivo Arroyo Enmedio, Estepona 1-0 (Coman)
  • 20 ianuarie – FCSB – FC Lokomotiv Moscova – 16:00 (17:00 ora României) – Centro Deportivo Dama de Noche, Puerto Banus 3-3 (Manea – 2, Momcilovic)
  • 22 ianuarie – FCSB – Jeonbuk Hyundai FC – 16:00 (17:00 ora României) – Centro Deportivo Dama de Noche, Puerto Banus

Amicalele lui U Craiova în ianuarie 2020. Oltenii, cantonament în Turcia

U Craiova a ales să meargă în Turcia pentru cantonamentul din ianuarie 2020, iar oltenii vor juca cinci meciuri amicale. Duminică, de la ora 10:30, formaţia antrenată de Corneliu Papură va evolua contra lui Eintracht Braunschweig.

• Universitatea Craiova – Eintracht Braunschweig (duminică, 12 ianuarie, ora 10:30) 2-0 (Valentin Mihăilă, Jasmin Fejzic – autogol)
  • Universitatea Craiova – FC Aarau (vineri, 17 ianuarie 2020) 0-1
  • Universitatea Craiova – MKS Pogon Szczecin (sâmbătă, 18 ianuarie 2020) 1-3 (Cicâldău – penalty)
  • Universitatea Craiova – KGHM Zaglebie Lubin (joi, 23 ianuarie 2020)
  • Universitatea Craiova – Wolfsberger AC (vineri, 24 ianuarie 2020)

Amicalele lui Dinamo în ianuarie 2020. “Câinii” pregătesc minunea anului în Spania

Dinamo speră într-o minune în ultimele patru meciuri din sezonul regulat şi să obţină calificarea în play-off. “Câinii” au cantonamentul în Spania şi vor juca patru meciuri de pregătire la Benahavis.

• Dinamo – Dynamo Dresda (miercuri, 15 ianuarie) 0-1
  • Dinamo – Bochum (sâmbătă, 18 ianuarie) 1-1 (Sorescu)
  • Dinamo – Osijek (luni, 20 ianuarie) 1-1 (Perovic)
  • Dinamo – Krasnodar (miercuri, 22 ianuarie)