LIVE BLOG Cele mai tari amicale ale verii. Barcelona învinge Napoli cu 4-0. Vlad Chiricheș a jucat o repriză. VIDEO

LIVE BLOG Cele mai tari amicale ale verii Barcelona invinge Napoli cu 40 Vlad Chiriches a jucat o repriza VIDEO

După un sezon încărcat și o vacanță scurtă, cele mai importante echipe ale Europei au început deja pregările pentru noua stagiune. Principalele destinații ale cluburilor de top sunt, totuși, departe de”bătrânul continent”. Cele mai multe au ales să își desfășoare cantonamentele premergătoare noului sezon în Asia sau în Statele Unite ale Americii, organizând adevărate turnee care se bucură de un succes enorm în rândul suporterilor, ce vin în număr uriaș la meciuri, atrași fiind de numele mari pe care urmează să le vadă live.

UPDATE, 11 august, ora 10:00/ Barcelona s-a impus fără probleme în fața lui Napoli, în Statele Unite ale Americii, scor 4-0. Vlad Chiricheș a jucat toată prima repriză. Până la pauză, cu internaționalul român pe teren, Barcelona nu a reușit să spargă defensiva napoletană și scorul a fost 0-0. În a doua repriză, catalanii au punctat de 4 ori. Luis Suarez, cu o dublă, Antoine Griezmann și Ousmane Dembele au adus victoria Barcelonei.

Video cu golurile din Barcelona – Napoli

UPDATE, 10 august, ora 21:05/ Joao Felix a făcut spectacol în faţa lui Cristiano Ronaldo în Atletico – Juventus 2-1. Imaginea care a făcut înconjurul lumii. VIDEO

UPDATE, 4 august, ora 23:45/ Barcelona a învins-o pe Arsenal cu 2-1, deși au fost conduși cu 1-0 la pauză prin golul marcat de atacantul gabonez al „tunarilor”, Pierre-Emerick Aubameyang. Catalanii au egalat prin autogolul lui Maitland-Niles și și-au adjudecat victoria în minutul 90 , după reușita uruguaianului Luis Suarez.

UPDATE, 4 august, ora 19:30/ Inter Milano a jucat cu Tottenham, un meci din cadrul turneului amical International Champions Cup. George Pușcaș a început meciul pe banca de rezerve, dar a fost trimis pe teren de Antonio Conte în minutul 77. Inter Milano a câștigat partida la penalty-uri, chiar dacă a început seria cu o ratare. Pușcaș a fost singurul care nu a reușit să înscrie pentru gruparea din Serie A, dar ratările lui Eriksen și Skipp au făcut ca Inter să se impună.

UPDATE, 3 august, ora 21:40/ Manchester United a învins-o pe AC Milan după loviturile de departajare. Scorul din timpul meciului a fost 2-2, pentru englezi marcând Marcus Rashford și Jesse Lingard, în timp ce pentru milanezi a marcat Suso și Victor Lindelof care și-a dat autogol. La loviturile de departajare un singur jucător a ratat și anume Daniel Maldini, jucătorul lui AC Milan și fiul fostei glorii de pe San Siro, Paolo Maldini.

UPDATE, 31 iulie, ora 23:29 / Tottenham Hotspur a câștigat Audi Cup după ce a învins-o pe Bayern Munchen la loviturile de departajare, scor 6-5. La finalul celor 90 de minute, cele două formații se aflau la egalitate 2-2. Pentru englezi au înscris Lamela (19) și Eriksen (59), în timp ce pentru nemți au înscris Arp (61) și Davies (82). Penalty-ul decisiv a fost ratat de Jerome Boateng.

UPDATE, 31 iulie, ora 21:51 / Olympique Lyon, cu Ciprian Tătărușanu în poartă în repriza a doua, a fost învinsă de FC Liverpool, scor 1-3, într-un amical disputat în Elveția. Portarul român a încasat un singur gol, dar reușita lui Harry Wilson din minutul 53 a fost una de generic TV. Francezii au deschis scorul prin Memphis Depay din penalty (4), după o gafă uriașă a portarului Alisson Becker care apoi a comis fault în careu, dar ”cormoranii” au revenit până la pauză prin reușita lui Roberto Firmino (17) și autogolul lui Joachim Andersen (21).

UPDATE, 31 iulie, ora 20:56 / Real Madrid a câștigat primul amical al verii, trecând de turcii de la Fenerbahce Istanbul cu scorul de 5-3 în finala mică de la Audi Cup. Golurile ”galacticilor” au fost marcate de Benzema (12, 27, 53), Nacho (62) și Mariano Diaz (80), în timp ce pentru turci au înscris Rodrigues (6), Dirar (35) și Ozan Tufan (59) cu o execuție de excepție.

UPDATE, 30 iulie, ora 21:04 / Real Madrid a suferit o nouă înfrângere în amicalele din această vară. ”Galacticii” au fost învinși cu 1-0 de Tottenham Hotspur în semifinalele turneului Audi Cup, după golul marcat de Harry Kane (22). Deși și-a folosit toate vedetele, Zinedine Zidane are în continuare mari probleme în a lega jocul.

UPDATE, 28 iulie, ora 20:51 / Napoli a distrus-o pe Liverpool în meci amical disputat la Edinburgh, dar Jurgen Klopp nu a avut la dispoziție tripleta Salah-Firmino-Mane. Italienii s-au impus cu scorul de 3-0 prin golurile marcate de Insigne (17), Milik (29) și Younes (52). Vlad Chiroicheș a jucat și el în repriza a doua.

UPDATE, 28 iulie, ora 19:00/ Arsenal – Lyon 1-2, cu Tătăruşanu doar pe bancă! Video cu rezumatul mai jos.

Tot azi, Chelsea a învins cu 4-3 într-un alt meci amical.

UPDATE, 27 iulie, ora 15:50/ PSG își dispută cel mai puternic amical din această vară. Campioana Franței întâlnește Inter Milano, în China. Formația din Serie A, fără George Pușcaș în lot, a câștigat la penalty-uri, după ce scorul a fost 1-1 la finalul celor 90 de minute regulamentare de joc.

VEZI VIDEO CU PENALTY-UL DECISIV

UPDATE, 27 iulie, ora 15:35/ Manchester City a câștigat încă o partidă de pregătire în Japonia. Campionii Angliei au învins formația Yokohama cu 3-1.

UPDATE, 27 iulie, ora 14:30/ Barcelona a învins, scor 2-0, echipa japoneză Vissel Kobe, pentru care au jucat Andres Iniesta și David Villa. Golurile catalanilor au fost marcate de puștiul Carles Perez.

UPDATE, 26 iulie, ora 18:25/ Un adversar s-a bucurat în stilul lui Cristiano Ronaldo chiar în fața portughezului, însă acesta nu a schițat nici un gest. La finalul meciului s-a dus după Cristiano Ronaldo să-i ceară tricoul.

UPDATE, 26 iulie, ora 17:32/ Virgiliu Postolachi a fost titular pentru Lille în amicalul jucat cu Portimonense. Francezii s-au impus cu 2-1, iar atacantul cu origini române a jucat tot meciul pentru aceștia.

UPDATE, 26 iulie, ora 15:45/ Juventus dispută un meci amical contra selecționatei primei divizii din Coreea de Sud. Fanii au luat cu asalt tribunele stadionului din Seoul. Partida s-a încheiat la egalitate, 3-3, după ce campionii din Serie A au fost conduși cu 3-1 până în minutul 77.

UPDATE, 24 iulie, ora 16:43 / George Puşcaş a intrat pe teren în minutul 82 şi a executat perfect o lovitură de la 11 metri, învingându-l pe Gianluigi Buffon. Juventus s-a impus la loviturile de departajare, scor 4-3. După cele 90 de minute, ambele echipe se aflau la egalitate, scor 1-1. De Ligt şi-a înscris în proprie poartă, în timp ce Cristiano Ronaldo a egalat dintr-o lovitură liberă.

UPDATE, 24 iulie, ora 14:30 / Inter şi Juventus joacă acum în International Champions Cup. George Puşcaş este rezervă la formaţia din Milano. Internaţionalul român a intrat pe teren în minutul 82, la scorul de 1-1.

UPDATE, 23 iulie, ora 15:24 / Chelsea s-a impus în faţa Barcelonei, scor 2-1, graţie golurilor marcate de Tammy Abraham (34), Ross Barkley (81), respectiv Ivan Rakitic (90+1). La catalani, a debutat Griezmann, atacantul francez adus de la Atletico Madrid

UPDATE, 23 iulie, ora 13:19 / Barcelona şi Chelsea se întâlnesc, de la ora 13:30, într-un meci amical, la Saitama (Japonia), în Cupa Rakuten.

Golul marcat de Ross Barkley în minutul 81.

Golul marcat de Tammy Abraham în minutul 34.

UPDATE, 21 iulie, ora 16:44 / Juventus Torino a fost învinsă de Tottenham Hotspur în primul amical al verii, în care a debutat și noua vedetă a campioanei Italiei, fundașul olandez Matthijs de Ligt. Englezii s-au impus cu 3-2 prin golurile marcate de Erik Lamela 30, Lucas Moura 65 și Harry Kane 90+3, în timp ce pentru italieni au înscris Gonzalo Higuain 56 și Cristiano Ronaldo 60. Însă, cel mai interesant moment a avut loc în minutul 63, atunci când Maurizio Sarri a decis să-l înlocuiască pe superstarul portughez cu tânărul Matheus Pereira. În momentul ieșirii de pe teren, Ronaldo a avut o scurtă discuție în contradictoriu cu tehnicianul adus în această vară pe banca ”Bătrânei Doamne”.

UPDATE, 20 iulie, ora 13:37 / George Puşcaş nu face parte din lotul pentru meciul cu Manchester United. Antonio Conte a decis să-l menajeze din moment ce abia a ajuns în Singapore, unde Inter s-a antrenat în ultimele zile.

UPDATE, 20 iulie, ora 10:10 / Manchester United şi Inter se întâlnesc sâmbătă, de la ora 14:30, într-un meci amical din International Champions Cup. Presa din Italia a anunţat că George Puşcaş are şanse mari să fie titular în partida care se va juca pe “National Stadium” din Kallang (Singapore).

UPDATE, 20 iulie, ora 10:00 / Liverpool, câştigătoarea Ligii Campionilor, a fost învinsă de Borussia Dortmund, scor 2-3, într-un meci amical jucat în Statele Unite ale Americii. Paco Alcacer (3), Thomas Delaney (53) şi Jacob Bruun Larsen (58) au marcat pentru nemţii, în timp ce golurile “cormoranilor” au fost înscrise de Harry Wilson (35) şi Rhian Brewster (75).

Turneu organizat pe trei continente, nume uriașe implicate

Unul dintre cele mai importante turnee amicale organizate în vara lui 2019 este International Champions Cup, care adună echipe precum Manchester United, Tottenham, Real Madrid și Juventus Torino. Meciurile se vor desfășura în mai multe state de pe trei continente. Statele Unite ale Americii, Singapore și Suedia sunt locațiile unde vor avea loc partidele amicale.

Turneul a început deja pe 16 iulie, cu partida Fiorentina – Chivas, 2-1, desfășurată pe stadionul SeatGeek Stadium din Illinois, iar ultima partidă va avea loc între Atletico Madrid și Juventus, pe Friendly Arena din Stockholm. Arsenal – Bayern Munchen a fost primul meci cu două nume mari implicate de la International Champions Cup. Partida s-a încheiat 2-1 pentru tunari, pe un stadion în care au fost prezenți aproximativ 30 de mii de spectatori. VIDEO cu cele mai importante faze ale meciului:

Interes enorm pentru PSG la primul amical din Germania

Și campioana Franței, PSG a început pregătirile pentru următoarea campanie. Parizienii desfășoară în aceste zile primul stagiul al verii, unde au desfășurat deja primul amical, câștigat 6-1 cu Dinamo Dresda, cu Virgiliu Postolachi printre marcatori.

Echipa condusă de Thomas Tuchel mai are un amical organizat în Germania, împotriva lui FC Nuremberg, pe 20 iulie. La sfârșitul lunii iulie, PSG se deplasează în Asia, unde va susține partide de pregătire cu Inter Milano și Sydney FC.

Început perfect pentru cluburile din Premier League

Cele mai multe echipe din Premier League au început deja meciurile amicale, iar rezultatele le dă speranțe pentru următoarea stagiune, după un sezon spectaculos în care Manchester City și Liverpool și-au disputat titlul de campioană până în ultima etapă.

Manchester United, echipă ce a ratat sezonul trecut unul dintre primele patru locuri, ce duc în Champions League a început perfect pregătirea. “Diavolii roșii” au câștigat cu Perth Glory și Leeds United, 0-2, respectiv 0-4. Și campioana ultimelor două ediții, Manchester City a câștigat primul amical al verii, 4-1 cu West Ham, meci organizat în cadrul turneului Premier League Asia Trophy.