LIVE BLOG Cupa Italiei. Program, rezultate, informaţii de ultimă oră. Inter, calificare lejeră. Eriksen a debutat. VIDEO

LIVE BLOG Cupa Italiei Program rezultate informatii de ultima ora Inter calificare lejera Eriksen a debutat  VIDEO

Marţi şi miercuri au loc ultimele două meciuri din faza sferturilor de finală din Cupa Italiei. Juventus şi Napoli au obţinut deja biletele pentru semifinale, în timp ce AC Milan, Torino, Inter şi Fiorentina se vor duela pentru ultimele două locuri din careul cu aşi.

UPDATE, 29 ianuarie, ora 00:00 / Inter s-a impus cu 2-1 în fața Fiorentinei, iar pentru echipa lui Antonio Conte, Christian Eriksen și-a făcut debutul în minutul 64. Golurile „nerazzurrilor” au fost înscrise de Candreva (44) și de Barella (67), în timp ce pentru Fiorentina a marcat Caceres în minutul 60.

UPDATE, 28 ianuarie, ora 21:50 / Fanii lui AC Milan au creat un moment emoţionant pe “San Siro” înainte de meciul cu Torino din sferturile de finală ale Cupei Italiei. Milanezii au ţinut un moment de reculegere în memoria lui Kobe Bryant, în timp ce tribunele erau luminate cu telefoane mobile. Pe fundal, din boxele stadionului, s-a auzit piesa “Who wants to live forever” a trupei Queen. Partida s-a terminat cu victoria Milanului, scor 4-2 după prelungiri, rossonerii obținând calificarea în semifinale. După 90 de minute fusese 2-2 (Bonaventura, Cahlanoglu/ Bremer, de două ori), însă în extra-time Calhanoglu a făcut 3-2, iar Ibrahimovic a marcat ultimul gol al gazdelor

UPDATE, 16 ianuarie, ora 23:38 / AS Roma a învins-o cu 2-0 pe Parma și s-a calificat mai departe în sferturile de finală. Golurile oaspeților au fost înscrise de Lorenzo Pellegrini în minutul 49 și în minutul 75.

UPDATE, 15 ianuarie, ora 23:36 / Juventus s-a calificat la pas în sferturile Cupei Italiei, după ce a învins Udinese, scor 4-0. Golurile torinezilor au fost marcate de Gonzalo Higuain 16, Paulo Dybala 26 penalty, 57 și Douglas Costa 61 penalty. În faza următoare, ”Bătrâna Doamnă” va întâlni învingătoarea meciului Parma – Roma.

UPDATE, 15 ianuarie, ora 20:55 / AC Milan a învins Spal, scor 3-0, în optimile de finală ale Cupei Italiei. Golurile învingătorilor au fost marcate de Krzysztof Piatek 20, Samu Castillejo 44 și Theo Hernandez 66. În sferturi, Milan va întâlni Torino.

UPDATE, 15 ianuarie, ora 17:59 / Fiorentina s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Italiei, după ce a învins Atalanta Bergamo, scor 2-1. Golurile învingătorilor au fost marcate de Patrick Cutrone 11 și Pol Lirola 84, în timp ce pentru învinși a înscris Josip Ilicic 67. În faza următoare, Fiorentina va întâlni Inter Milano.

UPDATE, 14 ianuarie, ora 23:42 / Inter Milano s-a calificat în sferturile Cupei, după ce a învins Cagliari, scor 4-1. Golurile învingătorilor au fost marcate de Lukaku 1, 49, Borja Valero 22, și Ranocchia 80, în timp ce pentru sarzi a înscris Oliva 72. În faza următoare, echipa lui Conte va întâlni învingătoarea meciului Atalanta – Fiorentina.

UPDATE, 14 ianuarie, ora 21:09 / Lazio a învins-o fără probleme pe Cremonese în optimile de finală ale Cupei Italiei, scor 4-0. Golurile învingătorilor au fost marcate de Patric 10, Parolo 26, Immobile 58 penalty și Bastos 89. Românii Ștefan Radu (Lazio) și Vasile Mogoș (Cremonese) nu au jucat. În sferturi, Lazio o va întâlni pe Napoli.

UPDATE, 14 ianuarie, ora 18:03 / Napoli este a doua echipă care ajunge în sferturile de finală, după ce a trecut de Perugia, scor 2-0. Ambele goluri ale formației lui Gennaro Gattuso au fost înscrise din penalty de Lorenzo Insigne. Oaspeții, care au ratat o lovitură de pedeapsă în prelungirile primei reprize, l-au avut în teren din minutul 55 și pe mijlocașul Vlad Dragomir.

Live Blog Cupa Italiei optimi de finală

Cupa Italiei este competiţia pe care o puteţi viziona în direct şi în exclusivitate numai pe programele Look Plus şi Look Sport în cele trei zile. De asemeni, veţi putea intra şi pe site-ul FANATIK.RO, pentru a urmări desfăşurarea partidelor în format LIVE VIDEO.

Marţi se dispută primele trei meciuri: Napoli – Perugia, Lazio – Cremonese şi Inter – Cagliari. Se vor efectua masive înlocuiri în echipele de bază, poate cu excepţia celor de la Cagliari. În mod cert, atât Napoli cât şi Lazio vor trimite pe teren foarte multe rezerve, deşi romanii au câştigat trofeul de mai multe ori.

Vor lipsi foarte mulţi titulari

Nu se vor afla pe teren Insigne, Koulibaly, Callejon sau Milik la Napoli, iar de la Lazio vor lipsi portarul Strakosha, Radu Ştefan, Milinkovic-Savic, Immobile, iar prezenţele lui Luis Alberto şi Correa sunt incerte. Nici Inter nu va trimite cel mai bun unsprezece, unul dintre Lukaku şi Martinez urmând a lăsa loc de la început lui Politano.

Miercuri se joacă cel mai interesant meci al optimilor, Fiorentina – Atalanta, dar şi partidele Milan – SPAL şi Juventus – Udinese. Joi e programat ultimul meci, Parma – Roma.

Milan are în obiectiv Cupa

Milan, care nu are altă şansă să atace Europa decât prin Cupă, va trata meciul cu SPAL cu toată atenţia şi nu ar fi deloc exclus să îl vedem pe teren şi pe Ibrahimovic, pentru a avea mai multe partide în picioare.

Juventus va lăsa pe bancă minim patru-cinci titulari, unul dintre ei putând fi Cristiano Ronaldo, deşi acesta, conform obiceiului, nu vrea să rateze niciun joc.