LIVE BLOG Cupa Spaniei semifinale. Program, rezultate, informaţii de ultimă oră. Real Sociedad, calificare în premieră în finală

04.03.2020 | 23:51
LIVE BLOG Cupa Spaniei semifinale Program rezultate informatii de ultima ora Real Sociedad calificare in premiera in finala

Cupa Spaniei a avut parte de o schimbare majoră în acest sezon. Lungile dispute tur retur fază de fază au lăsat locul partidelor unice, eliminatorii, cu reprize de prelungiri în caz de egalitate şi, unde a fost cazul, chiar lovituri de departajare pentru stabilirea echipelor care merg mai departe.

UPDATE, 4 martie, ora 23:55 / Real Sociedad s-a calificat în premieră în finala Cupei Spaniei după 1-0 cu Mirandes. Unicul gol al meciului a fost marcat de Oyarzabal în minutul 41.

UPDATE, 13 februarie, ora 23:52 / Real Sociedad a trecut la limită, scor 2-1, de echipa de ligă secundă iberică Mirandes, în manșa tur din a doua semifinală de Cupa Spaniei.

Oyarzabal (9) și Odegaard (42) au marcat pentru gazde, în timp ce Aias egalase în minutul 39 pentru vizitatori. Returul se va juca pe 4 martie de la ora 22:00. VIDEO CU REZUMATUL

UPDATE, 12 februarie, ora 23:57 / Athletic Bilbao a învins-o pe Granada, scor 1-0, în manşa tur a semifinalelor Cupei Spaniei. Iker Muniain a marcat singurul gol al partidei în minutul 42. Manşa retur se va disputa pe 5 martie, de la ora 22:00.

UPDATE, 12 februarie, 22:02. A început prima semifinală din Cupa Regelui Spaniei.

• LIVE SCORE Athletic Bilbao – Granada 1-0

LIVE BLOG Cupa Spaniei semifinale

Competiţia a doua a fotbalului spaniol a fost preluată sezonul acesta de Telekom Sport, care va difuza în direct şi partidele din semifinale. Le veţi putea urmări însă şi pe site-ul FANATIK.RO, în format LIVE VIDEO.

Aşa s-a jucat până în penultima etapă a competiţiei, faza semifinalelor şi aşa s-au văzut eliminate patru dintre echipele cu multe trofee ale Cupei Spaniei în palmares: Real Madrid, Valencia şi Barcelona în sferturi, Sevilla încă din optimi.

Cupa Spaniei semifinale. Real Sociedad a bătut în sferturi pe Real Madrid chiar pe Bernabeu cu 4-3

Bilbao şi Real Sociedad pleacă favorite

Semifinalele revin însă la vechiul sistem, dublă manşă. Athletic Bilbao va juca acasă, miercuri, 12 februarie, cu Granada şi returul pe 5 martie. Real Sociedad primeşte vizita divizionarei secunde Mirandes, primul mecui acasă pe 13 februarie, returul pe 4 februarie.

La prima vedere nu ar fi deloc exclus să avem parte de o finală bască la această ediţie a Cupei Spaniei. Atât Athletic Bilbao, cât, mai ales, Real Sociedad, sunt considerate favorite, chiar dacă echipa din Segunda Division a făcut nu mai puţin de trei victime în La Liga: Celta Vigo, Sevilla şi Villarreal.

Granada are multe absenţe

Faptul că se joacă în dublă manşă permite echipelor cu statut de favorite să îşi gestioneze altfel tactica pentru a obţine biletele pentru finală. Cu meci eliminatoriu era mult mai uşor de produs surpriza.

Granada vine în Catedrala San Mames cu destule probleme de lot. Nu vor putea juca Lozano, Montoro, Quini, Martinez şi Vico. Şi bascii au trei indisponibilităţi: de Marcos, Berchiche şi Garcia, dar nu sunt atât de importante. faţă de cele de la Granada. Cotă la victorie Bilbao 1,75, cotă 4,35 pentru Granada.

Cupa Spaniei semifinale. Granada a eliminat Valencia şi merge acum la Bilbao

Sociedad, fără starul Illaramendi

Joi, pe Anoeta Real Sociedad, care a impresionat în sferturi la Madrid, marcând nu mai puţin de patru goluri în poarta lui Real chiar pe Bernabeu (a fost 4-3, dar bascii au avut la un moment dat 4-1!) întâlneşte cea mai merituasă echipă a acestei ediţii, Mirandes, care însă a mai ajuns în această fază în urmă cu opt ani.

Bascii nu îl vor avea în echipă pe Illaramendi, jucătorul cumpărat la un moment dat de Real Madrid cu 30 de milioane de euro. Bookmakerii nu ţin cont de ce a făcut Mirandes până acum şi dau cotă de 1,35 pentru victoria lui Real Sociedad, iar oaspeţilor le acordă 10,75.