LIVE BLOG Europa League 16-imi de finală. Program, rezultate, informații de ultimă oră. Eintracht Frankfurt, ultima echipă calificată în „optimi”

LIVE BLOG Europa League 16imi de finala Program rezultate informatii de ultima ora Eintracht Frankfurt ultima echipa calificata in optimi

Europa League revine în actualitate joi, 20 februarie, când sunt programate toate meciurile din cadrul manșei tur a 16-imilor de finală. Evident, interesul nostru se va focaliza clar asupra partidei de la Cluj, dintre CFR și Sevilla, dar mai sunt și alte meciuri care prezintă interes major, în frunte cu întâlnirile Club Brugge – Manchester United și Leverkusen – Porto.

UPDATE, 28 februarie, ora 20:50 / Red Bull Salzburg a terminat la egalitate meciul de pe teren propriu cu Eintracht Frankfurt, 2-2, însă nu a fost suficient ca austriecii să se califice în optimile Europa League, după ce nemții s-au impus cu 4-1 în manșa tur.

Pentru campioana Austriei au înscris Ulmer (10) și Onguene (72), în timp ce pentru oaspeți a marcat Andre Silva (30, 83). În urma calificării, Frankfurt o va întâlni pe Basel.

UPDATE, 28 februarie, ora 17:00 / Partida dintre Red Bull Salzburg și Eintracht Frankfurt a fost amânată din cauza furtunii care a amenințat Austria și se va juca azi, 28 februarie, de la ora 19:00.

Echipa care va trece mai departe va juca împotriva lui FC Basel.

• Arsenal – Olympiakos 1-2 după prelungiri, 1-0 în tur

UPDATE, 27 februarie, ora 23:29 / Basaksehir s-a calificat într-un mod extrem de spectaculos după ce pierduse în tur, 1-3, cu Sporting Lisabona. Liderul la zi din Turcia a învins cu 3-1 în timpul regulamentar de joc, după ce Visca a înscris două goluri de poveste. Mai întâi, atacantul a dus meciul în prelungiri după ce a făcut 3-1 pentru echipa sa în minutul 90+2, iar în 119 a închis socotelile, reușind golul calificării (din penalty) pentru Basaksehir (4-1).

UPDATE, 27 februarie, ora 23:26 / Tensiune maximă la Ajax – Getafe. Antrenorii celor două formații au fost aproape de o încăierare, după ce Daley Blind a avut o intrare dură la un adversar. Cei de la Getafe au protestat vehement, cerând cartonașul roșu, moment în care Ten Hag și Jose Bordalas au fost aproape de bătaie. Ambii au fost avertizați.  În minutul 70, Getafe este condusă cu 1-2.

UPDATE, 27 februarie, ora 22:59 / Inter conduce la pauză pe Ludogoreț, scor 2-1, după ce bulgarii au deschis scorul. Golul doi a italienilor a fost înscris cu noroc de Romelu Lukaku, după ce inițial belgianul s-a desprins din marcajul lui Dragoș Grigore.

UPDATE, 27 februarie, ora 22:32 / Moment inedit pe Old Trafford, acolo unde fundașul formației FC Bruges, Simon Deli, a comis un henț în careu greu de explicat. Arbitrul olandez Serdar Gozubuyuk a dictat penalty și i-a acordat cartonașul roșu jucătorului de la bruges, dar pentru siguranță a și verificat faza cu VAR.

UPDATE, 27 februarie, ora 21:56 / S-au încheiat primele șapte meciuri de joi din manșa secundă a 16-imilor de finală ale Europa League:

• Sevilla – CFR Cluj

UPDATE, 27 februarie, ora 21:21 / Directorul general al clubului FC Sevilla, Monchi, a avut o declarație războinică înaintea returului cu CFR Cluj: ”Uneori nu există o dată viitoare, o altă șansă. Uneori e totul sau nimic! Asta e una dintre acele zile! Hai Sevilla! Nimeni nu vrea trofeul ăsta ca noi”.

UPDATE, 27 februarie, ora 20:47 / Atacantul Claudiu Keșeru și fundașul Dragoș Grigore sunt titulari în partida Inter Milano și Ludogoreț Razgrad, în timp ce Cosmin Moți e doar rezervă. Tot pe bancă se află și Răzvan Marin la întâlnirea Ajax Amsterdam – Getafe.

UPDATE, 27 februarie, ora 20:09 / Partida FC Porto – Bayer Leverkusen este condusă de o brigadă din România cu Istvan Kovacs la centru. Nemții au deschis scorul prin Lucas Alario, dar asistentul Vasile Marinescu a ridicat fanionul pentru ofsaid, iar Kovacs a anulat reușita, deși aceasta a fost valabilă.

Brigada românescă a fost salvată de intervenția VAR-ului, acolo unde principal este italianul Marco Di Bello, iar secund Ovidiu Hațegan. Cei doi au analizat faza și i-au comunicat centralului că golul a fost valabil. Istvan Kovacs a revenit astfel asupra decizie inițiale și a validat reușita nemților.

UPDATE, 27 februarie, ora 19:55 / Au început șapte meciuri din manșa retur a 16-imilor Europa League:

• Malmo FF – Wolfsburg

UPDATE, 27 februarie, ora 16:15 / Partida dintre Red Bull Salzburg și Eintracht Frankfurt a fost amânată din cauza vremii și a furtunii care amenință Austria. UEFA a anunțat că partida se va rejuca vineri, 28 februarie.

UPDATE, 26 februarie, ora 22:45 / La finalul jocului de la Braga, Steven Gerrard a glumit pe seama penalty-ului ratat de Ianis Hagi: ”Voi bate eu următorul penalty. Dacă nimeni nu vrea să-l bată, voi executa eu.

”Încercăm să găsim o soluție la acest capitol. Penalty-urile sunt dificile. Vom vorbi cu jucătorii și va trebui să găsim o soluție. Dacă nimeni nu vrea, o să-l bat eu”.

UPDATE, 26 februarie, ora 20:20 / Rangers deschide scorul în minutul 61 la Braga. Ianis Hagi se revanşează pentru penalty-ul ratat şi dă un assist de zile mari lui Kent, care trimite mingea în poartă. Rangers este aproape de calificarea în optimile de finală.

UPDATE, 26 februarie, ora 19:47 / Ianis Hagi a ratat un penalty în minutul 45+1 al meciului retur pe care Glasgow Rangers îl joacă în deplasare cu Sporting Braga. Internaționalul român a șutat cu piciorul drept în partea stângă, dar portarul Matheus a ghicit colțul și a parat lovitura.

• Wolverhampton – Espanyol 4-0

UPDATE, 20 februarie, ora 23:41/ Ianis Hagi și-a continuat evoluția de excepție din meciul cu Braga și a mai marcat o dată pentru trupa lui Steven Gerrard. După golul de 1-2 din minutul 67, Ianis a înscris golul de 3-2 în minutul 82 dintr-o lovitură liberă deviată care l-a păcălit pe portarul lusitan.

UPDATE, 20 februarie, ora 23:23/ Ianis Hagi a marcat primul gol în Europa League pentru noua sa echipă, Glasgow Rangers. Fotbalistul român a reușit primul gol al echipei sale în meciul cu Braga.

Internaționalul român a marcat superb cu piciorul stâng, în minutul 67, după o frumoasă incursiune din bandă. Mingea trimisă de Ianis a lovit bara și apoi a intrat liniștită în plasă.

Pe ”Ibrox Park” este prezent și tatăl lui Ianis, Gică Hagi. Acesta a explodat de bucurie la golul fiului său.

UPDATE, 20 februarie, ora 22:00/ Ianis Hagi este titular în Rangers  – Braga, meci care se joacă la Glasgow, pe ”Ibrox Park”. Iată toate meciurile începute la ora 22:00:

LIVESCORE

UPDATE, 20 februarie, ora 21:55/ Rezultatele finale ale meciurilor începute la ora 19:55:

• Sporting Lisabona – Basaksehir Istanbul 3-1

UPDATE, 20 februarie, ora 21:07/ Ianis Hagi este trimis din primul minut de Steven Gerrard în duelul cu Sporting Braga. Pentru român, acesta este al patrulea meci ca titular la Rangers de la venirea în Scoția.

UPDATE, 20 februarie, ora 19:58/ Au început meciurile de la ora 19:55 din 16-imile Europa League:

LIVESCORE

UPDATE, 20 februarie, ora 19:00/ Dragoș Grigore este singurul stranier român titular în echipele care joacă de la 19:55 în șaisprezecimile Europa League. La Ludogorets, care întâlnește Inter, Cosmin Moți este rezervă, în timp ce Claudiu Keșeru nu este în lot, aceeași situație în care se află și Răzvan Marin la Ajax, pentru meciul cu Getafe.

Claudiu Keșeru ar fi trebuit să fie titular în centrul liniei ofensive a celor de la Ludogorets, dar a suferit o accidentare la antrenamentul susținut în această dimineață.

UPDATE, 20 februarie, ora 16:00/ Alături de CFR Cluj, singura reprezentantă a României în fazele eliminatorii din Europa League, alți cinci stranieri vor evolua în această seară în prima manșă a șaisprezecimilor.

Cosmin Moți, Dragoș Grigore și Claudiu Keșeru vor juca, cu Ludogorets, contra celor de la Inter, pe teren propriu, Ajax-ul lui Răzvan Marin întâlnește Getafe, în timp ce Rangers, formație la care Ianis Hagi evoluează sub formă de împrumut în a doua jumătate a sezonului, își dispută un loc în optimile Europa League cu Braga.

LIVE BLOG Europa League 16-imi de finală

Jumătate din partide vor începe de la ora 19:55, între acestea figurând și meciul de la Cluj, următoarele opt de la ora 22:00. Returul este programat deja săptămâna viitoare, pentru că Europa League are de jucat o fază mai mult decât Champions League, unde s-a început direct cu optimile de finală.

Au rămas în competiție destule nume sonore din fotbalul continental, provenind din faza grupelor la care s-au adăugat și cele opt echipe clasate pe locul 3 în grupele Champions League, dând astfel o și mai mare forță și prestigiu competiției.

Românii de la Ludogoreț au dat de Inter

În afara meciului de la Cluj, unul foarte greu pentru campioana României în condițiile în care întâlnește chiar recordmana Europa League, cu cinci succese la activ, mai sunt echipe la care joacă sau sunt legitimați români rămase în competiție.

De departe, după CFR Cluj Ludogoreț Razgrad este echipa care deține un important contigent de jucători români. Aici se află golgeterul Claudiu Keșeru, dar și fundașii centrali Cosmin Moți și Dragoș Grigore. Iar misiunea bulgarilor este la fel de grea ca a Clujului, pentru că au dat de Inter Milano, venită din grupele Champions League.

Glasgow Rangers a dat de Braga

Singura șansă a lui Keșeru și compania ar fi ca Inter să fie mai mult preocupată de lupta pentru scudetto în Serie A și să acorde mai puțină atenție Europa League, trimițând pe teren mai mult rezervele, care și ele au valoare, dar, totuși, nu se pot compara cu titularii.

Glasgow Rangers, noua echipă a lui Ianis Hagi, primește vizita echipei portugheze Sporting Braga. Scoțienii sunt favoriți în meciul tur, în care sunt gazde, dar per ansamblu este o dublă echilibrată, în care se poate întâmpla orice.

Manchester United și Arsenal, interesate de competiție

Ajax are parte de un adversar incomod, echipa spaniolă Getafe. Ajax vine din Champions League și sezonul trecut a ajuns până în semifinalele acestei competiții, pierzând dramatic accesul în finală. Din păcate, Răzvan Marin are șanse mici să se afle pe teren la Madrid, el nereușind să convingă că merită un tricou de titular.

Cu un sezon mediocru în Premier League Manchester United e atentă la Europa League, mai ales că în 2017 avea să ajungă în următoarea ediție a Champions League tocmai pentru că a câștigat cu Jose Mourinho pe bancă trofeul. Și Arsenal poate fi la fel de focusată pe Europa League, după ce a pierdut vara trecută finala cu Chelsea.