LIVE BLOG La Liga etapa a 7-a. Program, rezultate, clasament, informaţii de ultimă oră. Atletico, remiză cu Real; Barcelona, victorie cu Getafe

28.09.2019 | 18:03
LIVE BLOG La Liga etapa a 7a Program rezultate clasament informatii de ultima ora Atletico remiza cu Real Barcelona victorie cu Getafe

Abia s-a încheiat joi, 26 septembrie, etapa a 6-a, runda intermediară şi La Liga ne propulsează deja în weekend, începând cu meciul de vineri, Villarreal – Betis, în următoarea rundă, cu numărul 7. Care, tot aşa, conform noului regulament impus de Liga Spaniolă, se va întinde doar pe durata a trei zile, cu următoarele patru meciuri programate sâmbătă, 28 septembrie, când joacă echipele de Champions League (săptămâna viitoare au loc meciurile din etapa a 2-a a grupelor în cupele europene) şi ultimele cinci duminică, 29 septembrie.

UPDATE, 29 septembrie, ora 18:04 / Meciurile de duminică din La Liga:

Rezultate finale:

Sevilla – Real Sociedad 3-1 (Nolito 18, Ocampos 48, Vazquez 81 – Oyarzabal 4)

Levante – Osasuna 1-1 (Hernani 4 – Adrian 56)

Alaves – Mallorca 2-0 (Perez 76, Joselu 86)

Espanyol – Valladolid 0-2 (Michel 25, Plano 90+4)

Eibar – Celta Vigo 2-0 (Exposito 47, Orellana 60)

UPDATE, 28 septembrie, ora 18:55 / FC Barcelona s-a impus în deplasarea de la Getafe cu 2-0. Pentru „catalani” au înscris Luis Suarez în minutul 41 și Junior Firpo în minutul 49. Clement Lenglet a fost eliminat în minutul 82, după ce a primit al doilea cartonaș galben.

UPDATE, 28 septembrie, ora 17.17.

De la 17.00 a început:

• Getafe – Barcelona (0-2 Suarez 41, Firpo 49)

Până acum s-au jucat:

Atletico – Real Madrid 0-0

Villareal – Betis 5-1

Bilbao – Valencia 0-1

LIVE BLOG La Liga etapa a 7-a

De departe, evenimentul etapei este derby-ul oraşului Madrid. Atletico va primi pe Wanda Metropolitano vizita Realului şi, vă daţi seama, că interesul în jurul acestui meci este uriaş, un bilet la negru ajungând să valoreze între 300 şi 400 de euro, dacă mai ai noroc să găseşti bilet. Partida va fi transmisă în direct în nu mai puţin de 125 de ţări şi interesul este uriaş.

Acasă, Atletico este o fortăreaţă aproape inexpugnabilă şi va fi foarte greu oamenilor lui Zinedine Zidane să găsească fisuri prin care să se se strecoare ucigător spre poarta lui Jan Oblak. La Atletico va lipsi vârful Alvaro Morata, abia revenit după o accidentre şi nu puţin sunt cei care văd în faptul că atacantul lui Atletico a reuşit la Palma de Mallorca, unde los colchoneros s-au impus miercuri cu 2-0, să adune în doar câteva minute două cartonaşe galbene, fiind eliminat şi automat suspendat o etapă, tocmai la întâlnirea cu clubul la care a fost format.

La Liga etapa a 7-a. Alvaro Morata ratează derby-ul după cartonaşul roşu din meciul cu Mallorca

Barca e din nou fără Leo Messi

Zinedine Zidane se află în faţa unei mari dileme. La meciul cu Osasuna, din etapa intermediară, 2-0 pe Bernabeu, au punctat cei doi puşti brazilieni care însumaţi fac 90 de milioane euro: Vinicius şi Rodrygo, iar fanii cer ca ei să joace mai mult. Greu de crezut totuşi că va risca în derby.

La Liga etapa a 7-a. Abia revenit pe gazon Messi s-a accidentat iar

Getafe – Barcelona e un meci foarte greu pentru campioni, la Madrid, pe terenul unei echipe foarte capricioase. Vine înainte de partida cu Inter din Champions League de pe Nou Camp şi vine într.-un moment în care din nou vrăjitorul Messi s-a rupt. Probabil va reveni în echipă puştiul minune Ansu Fati, cel deja chemat la naţionala U17 a Spaniei. Ultimul meci mare al etapei se joacă în Catedrala San Mames, Athletic Bilbao primind vizita celor de la Valencia şi acasă bascii nu obişnuiesc să ofere cadouri.