LIVE BLOG Liga 1 sezonul 2019-2020. Program prima etapă, rezultate, informații de ultimă oră. ”Câinii”, umiliți! ”Trebuie să înțelegem unde suntem” + toate reacțiile

LIVE BLOG Liga 1 sezonul 20192020 Program prima etapa rezultate informatii de ultima ora Cainii umiliti Trebuie sa intelegem unde suntem  toate reactiile

Liga 1 a demarat în forță, cu o primă etapă extrem de interesantă. Capul de afiș al rundei a fost, fără discuție, Vitorul-Dinamo, meci încheiat cu un 5-0 neverosimil în favoarea echipei lui Hagi. FCSB a câștigat, nu fără emoții, în fața lui Hermannstadt (4-3), CFR Cluj a continuat forma slabă cu un egal cu Poli Iași, iar Craiova s-a impus în ultima secundă în partida contra Clinceniului. Mai jos aveți toate reacțiile și momentele importante ale primei etape.

UPDATE, 16 iulie, ora 00:11 / Toate reacțiile după meciul FC Viitorul – Dinamo 5-0:

Gabi Iancu, atacant Viitorul, marcatorul unei ”duble” – ”Sunt foarte fericit că am început foarte bine. Mă simt foarte bine fizic și sper să continuăm tot așa. Dinamo a jucat binișor în prima repriză, dar apoi noi am dominat clar. Mă bucur că mi se dă încredere și mă simt ca acasă. Cel mai frumos gol a fost a lui Eric”.

Cătălin Straton, portar Dinamo – ”Țin să-i felicit pe cei de la Viitorul pentru jocul prestat. Sper că a fost un accident, dar toți trebuie să înțelegem că suntem la Dinamo. Important e să muncim în continuare și vor veni și rezultatele. Cred că cel mai important e să joci cu inima. Cred că am intrat puțin fricoși, dar asta este numai vina noastră a jucătorilor. Noi dăm 100% la antrenamente și cred că astăzi a fost un accident. Acest meci este istorie și trebuie să câștigăm cu Craiova și eu cred că vom câștiga”.

Deian Sorescu, mijlocaș Dinamo – ”Este un rezultat dezamăgitor. Este o atmosferă tristă. Nu am cuvinte să explic. Avem 3-4 meciuri foarte grele, iar acest rezultat ne zdruncină încrederea. Viitorul a jucat bine, dar și noi am făcut greșeli copilărești. S-a simțit și absența lui Nistor. Nu trebuie să căutăm scuze, că nu ne știm bine sau altceva, toți știm fotbal. La Dinamo mereu va fi presiune. Îi înțeleg pe suporteri”.

Eric de Oliveira, mijlocaș Viitorul, marcatorul ultimului gol – ”Am nimerit un șut frumos. Am riscat și din fericire am reușit. Colegii merită felicitările pentru ce au reușit astăzi. Ceea ce a crescut Mister aici este ceva frumos. Nu vreau să mai văd imagini cum am văzut astăzi cu suporterii. Suntem o echipă matură, s-a creat o echipă tare aici și cred că Mister are probleme să aleagă primii 11 jucători care să înceapă meciul. Nu știu cât de slabă a fost Dinamo, eu vreau să remarc ce am făcut noi bine pe teren. Le doresc multă baftă celor Dinamo. Sunt sigur că or să revină. Trerbuie să muncim pentru Europa, ar fi frumos să ne calificăm”.

George Ganea, atacant Dinamo, marcatorul golului 2 – ”Tata mi-a dat un mesaj, m-a felicitat pentru gol și pentru jocul pe care l-am făcut astăzi. Mă simt foarte bine, tot timpul când intru pe teren. Încerc să ajut echipa cât pot mai mult. Ne-au plecat jucători foarte importanți, dar fiecare jucător care intră trebuie să o facă mai bine. Eu nu cred că Dinamo a fost atât de slabă, am jucat un fotbal foarte bun și e greu să ne bată cineva aici. Cunosc pe Dinamo de mic, tatăl meu a jucat acolo. E o echipă de tradiție și cred că își vor reveni”.

UPDATE, 15 iulie, ora 20:48. De la ora 21:00, Viitorul și Dinamo se luptă în derby-ul rundei. Eugen Neagoe a spus că Nistor este o mare pierdere, dar Kevin Bru îl poate înlocui: “Îmi doresc să facem un joc bun și să luăm cele trei puncte. Cu siguranță îmi doream ca Nistor să fie pe teren, dar asta e situația. În locul lui a intrat Kevin Bru, jucători cu experiență mare”, a spus Neagoe pentru Digisport.

De cealaltă parte, Gică Hagi consideră că Artean nu poate fi în acest moment înlocuitorul lui Ianis: “Vrem să câștigăm. Va fi un an greu, vrem să facem ceea ce am făcut și anul trecut, să facem bine. Dăm continuitate jucătorilor și încet implicăm și jucătorii noi, să se obișnuiască. Artean e alt post decât Ianis, nu poate fi vorba de înlocuitor”

UPDATE, 15 iulie, ora 20:18. Edi Iordănescu a refuzat să ofere declarații la interviu, în schimb l-a trimis pe secundul său, Alexandru Radu care a acuzat arbitrajul: „ Trebuiau eliminați doi jucători de la Chindia, așa nu se mai poate, noi ne batem la retrogradare cu asemenea arbitraje. Sunt pro pentru introducerea VAR-ului în România pentru că vedeți ce se întâmplă…”

UPDATE, 15 iulie, ora 19:50. Edi Iordănescu este primul antrenor eliminat în această ediție din Liga 1. Gaz Metan a condus cu 2-0, însă a fost egalată cu 5 minute înainte de final de Chindia Târgoviște. Antrenorul gazdelor a protestat la adresa arbitrului George Rădulescu, cel care a acordat un penalty în minutul 85 oaspeților. Desfăşurarea partidei şi marcatorii, AICI.

UPDATE, 15 iulie, ora 12.55. Dinamo debutează în această seară în Liga 1 în faţa Viitorului, la Ovidiu, de la ora 21.00. “Câinii” au anunţat care vor fi numerele de pe tricouri pe care le vor purta jucătorii lui Eugen Neagoe în acest sezon. Straton a luat tricoul cu numărul 1, Bejan pe cel cu numărul 6, iar Kevin Bru va purta numărul 8 în acest nou sezon. Mrzljak, fostul căpitan al Astrei, va evolua cu 24 pe spate. Iată lista completă a numerelor dinamoviştilor

99 MOLDOVEANU Robert Marian 08.03.1999 România

Bogdan Andone, mesaj clar pentru Becali: „Vreau un fundaș stânga cât mai repede! Avem mare nevoie”

Florinel Coman, jucătorul meciului în FCSB – Hermannstadt 4-3: “Nu credeam că ne vor da atâtea goluri!” Ce spune despre un transfer

UPDATE, ora 23:31. Dragoş Nedelcu a vorbit despre meciul cu Hermannstadt şi recunoaşte că e nevoie de întăriri la FCSB: “Nu a fost penalty la ultima fază. E important că am marcat 4 goluri. Am fost trei jucători lângă minge şi am văzut că atacantul a călcat pe minge. Oricine poate să greşească. Şi arbitrul. Nu m-am simţit în deplasare, ne bucurăm că oamenii ne susţin.

Cu Vînă am jucat mult împreună. Ne înţelegem bine, am petrecut mult timp împreună la juniori. Am trecut peste perioada Viitorul. Este altă presiune, nu contează adversarul. Ne bucurăm că vin jucători, încă mai avem nevoie de întăriri. Dacă vrem să intrăm în Europa mai avem nevoie de oameni. Sincer, nu ar trebui să se mai pună problema calificării cu Milsami. Este normal să mergem acolo şi să câştigăm”

UPDATE, ora 23:17. Costel Enache nu şi-a putut explica cum a luat echipa lui 4 goluri cu FCSB: “Din păcate nu am reuşit să egalăm. Nu mai puteam avea speranţa unui gol egalizator. Am avut o mentalitate negativă, păguboasă. Am început jocul bine, dar după gol am căzut şi nu înţeleg de ce. Am jucători cu experienţă, îi ştiu şi aştept de la ei să nu repetăm aceeaşi greşeală. Trebuie să mergem înainte, cu încredere. Am fost vulnerabili în defensivă şi le+am dat multe ocazii. Aşteptam mai mult. Ştiam că sistemul 4-3-3 l-au folosit în ultimele 3 meciuri. Surpriza a venit la fundaşul stânga. Din păcate nu am reuşit să oprim lucrurile astea”

Din păcate nu am reuşit să egalăm. Nu mai puteam avea speranţa unui gol egalizator. Am avut o mentalitate negativă, păguboasă. Am început jocul bine, dar după gol am căzut şi nu înţeleg de ce. Am jucători cu experienţă, îi ştiu şi aştept de la ei să nu repetăm aceeaşi greşeală. Trebuie să mergem înainte, cu încredere. Am fost vulnerabili în defensivă şi le+am dat multe ocazii. Aşteptam mai mult. Ştiam că sistemul 4-3-3 l-au folosit în ultimele 3 meciuri. Surpriza a venit la fundaşul stânga. Din păcate nu am reuşit să oprim lucrurile astea.

UPDATE, ora 22:55. FCSB a câştigat meciul cu Hermannstadt, scor 4-3. Coman şi Hora au dus scorul la 2-0, în timp ce Tsoumou a redus din diferenţă înainte de pauză. Man (54) şi Nedelcu (81) au mai marcat pentru gazde, în timp ce Dandea (57) şi Debeljuh (90+4) au înscris pentru Hermannstadt. Aici a fost desfăşurarea livetext a meciului FCSB  – Hermannstadt

UPDATE, ora 20.00. Nicuşor Bancu s-a plâns de oboseală la finalul meciului cu Academica, după ce Craiova a jucat şi joi împotriva lui Sabail: “În repriza secundă am fost obosiţi. Au marcat cu multă şansă, dar mă bucur pentru Vali Constantin. I-am spus că trebuie să dea totul şi mă bucur că ne-a ajutat foarte mult. Avem moral bun, trebuie să câştigăm lejer pe Sabail. Nu este o echipă puternică. Aşteptăm şi publicul să vină în număr mai mare”

Corneliu Papură a fost mulţumit după victoria cu Academica Clinceni: “Mă bucur că am câştigat. Prefer un 3-2 decât un 1-0 chinuit. Aşa văd lucrurile. A fost inspirat Vali Constantin. A fost un meci dificil, complicat. Jucăm din trei în trei zile. Nu este uşor. Putem avea surprize şi în cupele europene. Apărarea nu este o problemă. Am avut neşansă. Cu toţii ne apărăm, cu toţii atacăm”

UPDATE, 14 iulie, ora 19:55.  Universitatea Craiova a câştigat dramatic cu Academica Clinceni din prima etapă, scor 3-2. Oltenii au deschis scorul după autogolul lui Răuţă în minutul 13, iar Şut a egalat în minutul 29. Martic i-a readus pe olteni în avantaj în minutul 41. Clinceni a avut şi două bare în finalul partidei, iar Nshiah a adus egalarea în minutul 93. Vasile Constantin a adus victoria dramatică după un şut superb în minutul 90+5. Aici a fost desfăşurarea liveTEXT a meciului U Craiova – Academica Clinceni

UPDATE, 14 iulie, ora 17:25. De la ora 18:00, U Craiova şi Academica Clinceni vor juca în prima etapă din Liga 1. Echipele de start:

U Craiova (4-3-3): Pigliacelli – Martic, Kelic, Acka, Bancu – Şerban, Qaka, Ivanov – Bairam, Roman, Bărbuţ

Academica Clinceni (4-2-3-1): Calancea – Achim, Răuţă, Patriche, Dobrescu – Şut, Barbu – Ilie, Olaru, Buziuc – Nsiah

• Probleme mari pentru Universitatea Craiova înaintea debutului în sezonul 2019 – 2020 din Liga 1

UPDATE, 14 iulie, ora 11.20. Eugen Neagoe a susținut o conferință de presă înaintea meciului pe care Dinamo îl va juca pe terenul celor de la FC Viitorul. “Nu vreau și nu caut să găsim nicio scuză, trebuie să fim mâine seară, la ora jocului, pregătiți din toate punctele de vedere. Am mare încredere în jucătorii pe care îi avem în acest moment la echipă. Am 3 jucători pe care nu ne vom baza la jocul de mâine, contra celor de la Viitorul, Corbul care a revenit la echipă, Dan Nistor și Brito, jucători care nu vor face desplasarea. Ne mai dorim jucători, dar în acest moment sunt mulțumit de lotul pe care îl avem la dispoziție. Mai avem nevoie de încă doi jucători valoroși. Nu vom mai renunța la jucători”, a spus Eugen Neagoe.

UPDATE, 13 iulie, ora 23:15. Dan Petrescu, antrenorul lui CFR Cluj, a vorbit după remiza 1-1 cu Poli Iași:  „Jucam acasă primul meci și voiam să câștigăm. N-am mai văzut așa ceva. Un arbitraj pro Poli Iași din minutul 1 până în minutul 90. Am avut două penalty-uri clare, iar la golul lor a fost fault în prealabil. Arbitrajul a viciat rezultatul. Am jucat foarte bine în prima repriză, dar fotbalul se joacă 90 de minute. E normal, sunt jucători care n-au meciuri, am făcut multe schimbări. Iași nu are nicio vină că a fost ajutată de arbitri. Îi felicit pe jucători și pe Teja, au jucat bine. Dacă aveam VAR azi, era simplu. Ar fi fost o victorie liniștită. O calificare cu Astana ne va readuce moralul. Sper să avem un moral bun și publicul să vină la meci pentru a ne ajuta” – a spus Mario Camora la Look Sport.

UPDATE, 13 iulie, ora 23:15. Mario Camora, căpitanul celor de la CFR Cluj  a vorbit după remiza 1-1 cu Poli Iași: „Ne-am fi dorit să câștigăm primul meci din campionat, mai ales că ne-ar fi ajutat la moral pentru duelul de miercuri. Am intrat un pic mai relaxați după pauză. Cu Astana trebuie să dăm gol și să nu primim. Ne va fi foarte greu dacă vom primi gol. Trebuie să ne odihnim acum și să vedem ce greșeli am făcut pentru a le îndrepta ” – a spus Mario Camora la Look Sport.

UPDATE, 13 iulie, ora 22:53. CFR Cluj şi Poli Iaşi au remizat, scor 1-1, în prima rundă a noului sezon. Deac a deschis scorul în minutul 23, în timp ce Mureşan a înscris în proprie poartă în minutul 62. CFR va juca miercuri returul cu Astana, după ce a fost învinsă în meciul tur, scor 1-0.

UPDATE, 13 iulie, ora 20:00 Astra Giurgiu a terminat la egalitate, scor 2-2, cu cei de la FC Botoșani. Giurgiuvenii au fost conduși la două goluri, dar au reușit să recupereze deficitul și să salveze un punct. Desfășurarea meciului este aici.

UPDATE, 13 iulie, ora 10.30. Azi se joacă două meciuri din prima etapă a sezonului 2019 – 2020. Astra Giurgiu primește vizita celor de la FC Botoșani, de la ora 18.00, pe stadionul Marin Anastasovici, iar CFR Cluj se duelează în Gruia cu Poli Iași, de la ora 21.00.

UPDATE, 12 iulie, ora 20:25. Voluntari şi Sepsi au încheiat la egalitate primul meci al sezonului din Liga 1, scor 0-0.

UPDATE, 12 iulie, ora 17:30. Echipele de start la Voluntari – Sepsi, primul meci al noului sezon:

FC Voluntari: Mitrev – Vlad, Armaş, Balaur, Miranda – Gheorghe, Căpăţînă, Gorobsov, Costin – Deac, Popadiuc. Rezerve: Rîmniceanu, Leasă, Achim, Buliga, Mihalcea, Bălan, Stoica. Antrenor: Cristiano Bergodi.

Sepsi: Niczuly – Dimitrov, Tincu, Barisic, Fl. Ştefan – Vaşvari, Flores, Velev – I. Fulop, Dumiter, Hamed. Rezerve: Fejer, Popescu, Carnat, Kilyen, Ştefănescu, Adebanjo, Veress. Antrenor: Csaba Laszlo.

LIVE BLOG Liga 1 2019-2020

Ca noutăţi propuse de LPF avem sistem de arbitraj video VAR dar numai pentru toate partidele din play-off, lărgirea băncii de rezerve de la 18 la 20 de jucători, deci vor putea sta 9 pe bancă la fiecare meci în loc de 7 şi mingea Select, cu care se va juca pe toate stadioanele. Să mai consemnăm faptul că spre deosebire de sezonul trecut vom avea un singur tehnician străin din cei 14, italianul Cristiano Bergodi la FC Voluntari.

În ceea ce priveşte echipele există destule noutăţi legate de băncile tehnice. Bogdan Andone l-a înlocuit pe Mihai Teja la FCSB, Eugen Neagoe pe Mircea Rednic la Dinamo, Dan Alexa pe Costel Enache la Astra, Costel Enache pe Vasile Miriuţă la Hermanstadt, Marius Croitoru pe Liviu Ciobotariu la Botoşani, Mihai Teja pe Flavius Stoican la Iaşi şi Laszlo Csaba pe Eugen Neagoe la Sepsi Sfântu Gheorghe.

Multe schimbări de antrenori, puține transferuri importante

Ca loturi niciuna dintre echipe nu a reuşit vreo achiziţie deosebită, căutând în general jucători liberi de contract. Judecând după valoarea loturilor, lupta pentru titlu se va da cel mult în trei, între CFR Cluj, FCSB şi Craiova, cu amendamentul că şi după plecarea lui Ianis Hagi, Tudor Băluţă şi Ionuţ Vână Viitorul Constanţa promite să încurce serios în continuare pe multă lume, echipa lui Gică Hagi având mulţi tineri de mare perspectivă.

Este de văzut cum se va comporta Dinamo, care a dat afară aproape toţi jucătorii aduşi de Mircea Rednic, deşi unii şi-ar fi dorit mult să rămână, cum a fost Simon Zenke şi unii chiar au demonstrat în retur că au valoare. Doar fundaşul central lituanian Klimavicius se pare că a întrunit sufragiile noii conduceri Florin Prunea director sportiv-Eugen Neagoe. Au venit în schimb zece nume noi, ceea ce presupune o perioadă destul de lungă de omogenizare.

Liga 1 2019-2020. Dinamo l-a adus pe bancă pe Eugen Neagoe

Academica Clinceni și Chindia Târgoviște au cele mai subțiri loturi

Astra Giurgiu s-a despărţit şi ea de mulţi dintre jucători şi pare mai degrabă o necunoscută, mai ales că a ales varianta Dan Alexa pentru banca tehnică, un tehnician care a retrogradat cu Dunărea Călărași. Iași a pierdut, de asemeni, mulți jucători și Mihai Teja îl are doar pe Andrei Cristea revenit de la Craiova. În schimb, Gaz Metan Mediaș, Botoșani și chiar Hermanstadt, care s-a salvat miraculos, în ultima secundă a meciului direct cu Dunărea Călărași de la căderea directă în a doua ligă și apoi a câștigat barajul cu U Cluj, pare a ținti sus în acest sezon.

Liga 1 2019-2020. A fost bucurie mare la Târgoviște după promovare. Greu începe abia acum, meciurile de acasă jucându-se la Ploiești

Promovatele se numesc Academica Clinceni, antrenor Ilie Poenaru și Chindia Târgoviște, antrenor Viorel Moldovan și vor avea viață grea, fiind cam primele în pericol să revină vara viitoare în a doua ligă, pentru că nu au nici finanțe puternice, nici loturi de jucători capabili să ajute la supraviețuire, iar Chindia nici nu va putea juca acasă, ci la Ploiești, pe Ilie Oană, neavând stadion omologat pentru prima ligă.