LIVE BLOG Liga 2 etapa a 16-a. Program, rezultate, clasament şi informaţii de ultimă oră. Rapid și ”U” Cluj, remiză în ultimul meci al etapei

10.11.2019 | 13:56
LIVE BLOG Liga 2 etapa a 16a Program rezultate clasament si informatii de ultima ora Rapid si U Cluj remiza in ultimul meci al etapei

Etapa a 16-a din Liga 2 a început de vineri, 8 noiembrie și a ținut până duminică, 10 noiembrie, pentru că de marţea viitoare are loc o rundă intermediară. Rapid a terminat la egalitate duelul de pe teren propriu cu ”U” Cluj, 1-1. FC Argeș a terminat tot la egalitate partida cu UTA, 0-0, în timp ce Farul Constanța a făcut scorul etapei 5-0 cu Pandurii.

UPDATE, 10 noiembrie, ora 13:56 / Derby-ul etapei din Liga a 2-a, Rapid – ”U” Cluj, s-a încheiat nedecis, scor 1-1. Hlistei (24) și Goga (33) au stabilit scorul final al meciului din ”Regie”. Rapid rămâne pe 7 după acest rezultat, iar ”Șepcile roșii” sunt în coada clasamentului, pe locul 14.

Clasamentul Ligii a 2-a după această etapă

UPDATE, 10 noiembrie, ora 13:34 / Cel mai tare duel al rundei a 16-a din Liga a 2-a nu a fost lipsit de incidente. Rapid și U Cluj s-au întâlnit în ”Regie” pe teren, iar fanii celor două grupări s-au duelat în tribune prin intermediul injuriilor și al scaunelor aruncate.

În minutul 10 al meciului, între ultrașii celor două echipe a izbucnit un conflict destul de violent, fiind nevoie de intervenția jandarmilor. Aceștia au recurs la folosirea gazelor lacrimogene pentru fanii recalcitranți. Treptat, spiritele s-au calmat, iar meciul nu a fost afectat. VIDEO

UPDATE, 10 noiembrie, ora 12:00 / Duminică se joacă un singur meci:

Rapid – „U” Cluj 1-1 (C. Hlistei 24 / D. Goga 33) min. 70

UPDATE, 9 noiembrie, ora 16:55 / Ultimul meci al zilei dintre FC Argeș și UTA s-a terminat la egalitate, 0-0. Ambele formații au avut mai multe ocazii, dar jucătorii nu au reușit să înscrie. Arădenii sunt la două puncte distanță de CS Mioveni, liderii din Casa Pariurilor Liga 2, dar au două meciuri mai puține.

Farul – Pandurii 5-0

UPDATE, 8 noiembrie, ora 20.10. Primul meci al etapei, Turris T.Măgurele – Ripensia Timişoara, s-a încheiat 3-3. Gazdele au condus cu 2-1 la pauză, dar până în minutul 79, bănățenii au reușit să întoarcă scorul. Golul ce a stabilit scorul final a fost reușit în cu trei minute înaintea fluierului final.

LIVE BLOG Liga 2 etapa a 16-a

Vineri se joacă un singur meci, Turris Turnu Măgurele – Ripensia. Startul lansat al teleormănenilor a rămas o istorie frumoasă de la plecarea lui Eric Linkar şi după scurtul mandat al lui Florin Bratu acum Marius Baciu încearcă să repună lucrurile în ordine, dar Turris nu a mai câştigat de patru meciuri, de la acel norocos 2-1 în ultimul minut acasă cu Gloria Buzău. Ripensia nu a pierdut de trei partide în deplasare, obţinând numai remize.

Sâmbătă are loc, practic, etapa, pentru că mai rămâne un singur joc pentru ziua de duminică. Petrolul, care şi-a început ascensiunea şi a ajuns pe locul de baraj, având încă două restanţe, merge în Valea Domanului, la o Reşiţă care nu joacă rău, dar nu are rezultate şi a căzut pe locurile din subsol. Echipa lui Leo Doană a pierdut dramatic la Piteşti, după ce a condus cu 2-0 şi acum o aşteaptă altă confruntare dificilă, prahovenii venind după trei succese la rând.

Se întâlnesc în Trivale două foste campioane ale României

FC Argeş – UTA este nu numai un meci între două foste nume mari în prima ligă, ci între două echipe care au în vitrină titlurile câştigate în anii lor de glorie. Acum ambele caută să iasă din nou soarele şi pe strada lor. Ambele au în componenţa loturilor jucători tineri, mulţi din pepinieră sau din regiune. UTA e pe locul 2, dar în restanţa de la Cluj a dezamăgit, U dominând copios tot meciul şi egalul, 1-1, nu a arătat adevărata faţă a partidei.

Viitorul Pandurii, care a pierdut etapa trecută la Arad pentru prima dată după patru meciuri, poate reveni la succes la Turnu Severin, unde îşi dispută meciurile de acasă, pentru că Dunărea Călăraşi e doar umbra formaţiei ce activa sezonul trecut în prima divizie.

Derby ilfovean la Chiajna

Avem şi un derby al judeţului Ilfov, Concordia Chiajna – Sportul Snagov, ambele echipe fiind pe loc retrogradabil. Snagov, care a legat două victorii la rând, cu Pandurii şi cu Rapid, e în evidentă creştere de formă de le meci la meci, dar deocamdată a strâns doar 8 puncte şi este pe locul 18, la şapte lungimi sub următoarea clasată, CSM Reşiţa. Va fi un meci mult mai deschis decât s-ar crede şi Snagovul poate spera la măcar un punct.

Farul Constanţa ar trebui să facă scor acasă cu Pandurii, însă jocurile ASU Poli Timişoara – Csikszereda şi Gloria Buzău – Metaloglobus se anunţă foarte echilibrate, cu goluri puţine şi pot oferi orice deznodământ. Buzăul oricum nu are drept de promovare, dar Metaloglobus chiar este un adversar incomod pentru oricine.

Meci greu pentru giuleşteni

Duminică, ultimul joc al etapei, cu alte două echipe de tradiţie faţă în faţă pe stadionul Sportul studenţesc: Rapid – U Cluj. După evoluţiile dezamăgitoare ale giuleştenilor din ultimele meciuri Şepcile Roşii pot pune mari probleme şi sunt şanse reale să nu se întoarcă acasă cu tolba goală.