Live Blog Liga Campionilor. Steaua Roșie a fost eliminată de Omonia, Dinamo Zagreb de Ferencvaros! Tabloul complet al play-off-ului. Video

16.09.2020 | 23:17
Live Blog Liga Campionilor Steaua Rosie a fost eliminata de Omonia Dinamo Zagreb de Ferencvaros Tabloul complet al playoffului Video

Dinamo Kiev, echipă antrenată de românul Mircea Lucescu, s-a calificat fără probleme în play-off-ul Ligii Campionilor după ce a trecut fără emoții de formația olandeză AZ Alkmaar cu scorul de 2-0. Dinamo Kiev mai are un singur pas de trecut până în grupe, dubla din play-off cu Gent. Belgienii au câștigat și ei mult mai clar decât o arată scorul de 2-1 înregistrat pe tabelă.

Surpriza zilei de marți în turul trei preliminar al Ligii Campionilor a venit de la Salonic, acolo unde Benfica a pierdut calificarea în fața lui PAOK, antrenorul Jorge Jesus revenind astfel cu stângul pe banca „vulturilor”.

Miercuri, am asistat la alte două rezultate neașteptate: Dinamo Zagreb, echipă ce eliminase pe CFR Cluj în turul anterior, a pierdut pe terenul lui Ferencvaros cu 1-2, în timp ce Steaua Roșie Belgrad a fost eliminată la penalty-uri de Omonia Nicosia.

UPDATE, 16 septembrie, ora 23:20 / S-au terminat și cele 5 partide programate miercuri în turul 3 prelimar al Ligii Campionilor și acum se știe tabloul complet al play-off-ului. Spre deosebire de rundele anterioare, acum calificarea în grupe se va decide în dublă manșă, turul fiind programat pe 22/23 septembrie, iar returul pe 29/30 septembrie.

Ruta campioanelor

• Slavia Praga (Cehia) – Midtjylland (Danemarca)
  • Maccabi Tel-Aviv (Israel) – RB Salzburg (Austria)
  • Olympiacos (Grecia) – Omonia Nicosia (Cipru)
  • Molde (Norvegia) – Ferencváros (Ungaria)

Ruta non-campioanelor

• FK Krasnodar (Rusia) – PAOK Salonic (Grecia)
  • Gent (Belgia) – Dinamo Kiev (Ucraina

UPDATE, 16 septembrie, ora 18:00 / Astăzi se joacă ultimele 5 partide din turul 3 preliminar al Ligii Campionilor, în urma cărora vom afla tabloul complet al „dublelor” din play-off.

Omonia Nicosia* – Steaua Roșie Belgrad 1-1, 5-3 după penalty-uri (Luftner  31 / Ivanic 45) – VEZI VIDEO

După disputarea celor 90 de minute regulamentare, partida s-a încheiat 1-1, astfel că s-au mai jucat două reprize de prelungiri a câte 15 minute. Cum scorul a rămas neschimbat, s-a trecut la executarea loviturilor de departajare.

Omonia s-a calificat în play-off, reușind să transforme 4 penalty-uri, în timp ce Steaua Roșie a ratat de două ori, prin Falcinelli și Degenek.

Ferencvaros – Dinamo Zagreb 2-1 (Lovrencsics 2, Uzuni 65 / Uzuni 23 aut.) – VEZI VIDEO

LIVE Qarabag – Molde 0-0, 5-6 după penalty-uri

Și aici avem prelungiri, deorece la terminarea celor 90 de minute scorul a fost egal, 0-0. În minutul 102, Molde a ratat un penalty prin Hussain. Și după 120 de minute de joc, scorul a rămas 0-0, astfel că pentru a se decide echipa care merge în play-off s-a trecut la executarea penalty-urilor. Oaspeții au fost mai lucizi și au transformat 6 lovituri la rând, în timp ce gazdele au ratat o dată prin Huseynov. Astfel, Molde se califică chinuit în play-off.

LIVE Maccabi Tel Aviv – Dinamo Brest 1-0 (Biton 50) – VEZI VIDEO

Midtjylland – Young Boys Berna 3-0 (Lefort 51 aut., Dreyer 62, Mabil 84) – VEZI VIDEO

UPDATE, 16 septembrie, ora 17:39 / UEFA a dat publicității urnele valorice pentru tragerea la sorți a fazei grupelor din Champions League.

Primele două urne valorice sunt complete, în timp ce pentru urnele a treia și a patra se așteaptă și formațiile care vor acccede din tururile preliminare.

Marea surpriză este că echipe de top precum FC Barcelona, Atletico Madrid, Manchester City sau Manchester United nu și-au făcut loc printre capii de serie, acolo unde se regăsesc Zenit Sankt Petersburg sau FC Porto.

• Rennes

UPDATE, 16 septembrie, ora 14:40 / Antrenorul echipei Dinamo Kiev, Mircea Lucescu, a explicat succesul din meciul cu AZ Alkmaar și calificarea în play-off-ul Champions League.

”A fost un joc tactic pentru ambele echipe. AZ aproape a câștigat campionatul jucând prin pase lungi și arătând un fotbal vertical și agresiv. Am acoperit bine aceste puncte forte, zonele în care au jucat în spatele apărătorilor noștri.

În prima repriză, AZ nu și-a creat nicio ocazie. La pauză le-am spus băieților să aibă răbdare, pentru că oaspeții vor ieși la atac și vom avea zone pentru contraatac. Și așa s-a întâmplat. Mulțumesc jucătorilor pentru că au urmat toate sfaturile și pentru dăruire”, a spus Lucescu.

UPDATE, 16 septembrie, ora 10:22 / Deși a avut o mulțime de indisponibilități pentru partida cu AZ Alkmaar, Mircea Lucescu a reușit să găsească o formulă de joc învingătoare, surprinzând mai ales prin cuplul de apărători centrali folosit. Cu trei fundași titulari indisponibili, tehnicianul român i-a titularizat în centrul defensivei pe Ilia Zabarnîi (18 ani) și pe Vitali Mikolenko (21 de ani), transformat din fundaș stânga. „Zabarnîi a jucat foarte bine. Am încredere în tineri, iar ei răspund cu o evoluție la înălțime. Și el, și Mikolenko, nu este acesta postul lui și totuși e fără greșeală”, a declarat Mircea Lucescu după meci.

Și presa din Ucraina laudă prestația lui Dinamo Kiev și îi recunoaște meritele lui Mircea Lucescu, în ciuda faptului că stilul de joc arătat nu este unul spectaculos. „Lucescu a câștigat un meci pe care precedenții antrenori, Hațkevici și Mihailicenko, l-ar fi pierdut. Mental, Dinamo Kiev și-a revenit. Și-a regăsit calmul. Aceasta pare să fie diferența față de tehnicienii anteriori. E simbolic că jucătorii care au făcut un pas înainte odată cu sosirea românului au adus victoria în repriza secundă”.

UPDATE, 15 septembrie, ora 23:25 / Dinamo Kiev, Gent și PAOK Salonic au obținut calificarea în play-off-ul Ligii Campionilor. Echipa lui Mircea Lucescu va juca în dublă manșă cu Gent pentru calificarea în grupele celei mai importante competiții intercluburi.

Dinamo Kiev – AZ Alkmaar 2-0 (Rodrigues 49, Shaparenko 86) VEZI VIDEO

* Dinamo Kiev s-a calificat în play-off-ul Ligii Campionilor. Ucrainienii vor întâlni în următoarea fază învingătoarea dintre Gent și Rapid Viena.

PAOK Salonic – Benfica 2-1 (Giannoulis 63, Zivkovic 75 / Rafa Silva 90+4) VEZI VIDEO GOLURILE

Gent – Rapid Viena 2-1 (Dorsch 36, Yaremchuk 59 / Grahovac 90+4) VEZI VIDEO

UPDATE, 15 septembrie, ora 17:08 / Mircea Lucescu se confruntă cu mari probleme în linia defensivă înaintea meciului pe care Dinamo Kiev îl joacă împotriva celor de la AZ Alkmaar.

Nu mai puțin de trei fundași din lotul ucrainenilor sunt accidentați: Oleksandr Tymchyk, Mykyta Burda și Denys Popov. Atacantul Artem Besedin este în continuare suspendat pentru dopaj, iar Fran Sol și Gerson Rodrigues abia au revenit după accidentări și cel mai probabil vor fi rezerve.

Singura veste bună pentru Mircea Lucescu este că fundașul central Artem Shabanov este refăcut complet și va putea juca în partida cu Alkmaar.

Mircea Lucescu luptă pentru un loc în play-off-ul Ligii Campionilor cu Dinamo Kiev. Loți Boloni trebuia să fie și el pe bancă pentru Gent, însă a fost demis cu o zi înaintea meiului cu Rapid Viena.

Atât Dinamo Kiev cât și Gent sunt pe culoarul non-campioanelor și vor avea meciuri extrem de dificile în turul trei preliminar, fază care își va desfășura întâlnirile marți, 15 septembrie, și miercuri, 16 septembrie.

Meciurile vor avea loc într-o singură manșă, iar sorții au decis atât ca Dinamo Kiev, cât și Gent să evolueze pe teren propriu. Președintele belgienilor a declarat că aducerea lui Boloni a fost o numire pripită care nu trebuia să se întâmple.

Meci tare în Liga Campionilor pentru Mircea Lucescu

Deși beneficiază de acest atu important, formația lui Mircea Lucescu are un adversar tare în turul trei preliminar al Ligii Campionilor. Dinamo Kiev va primi vizita olandezilor de la AZ Alkmaar.

Marele șoc al acestei faze a competiției va avea loc la Salonic, acolo unde forta echipă a lui Răpzvan Lucescu, PAOK, va primi vizita vicecampioanei Portugaliei, Benfica Lisabona. Grecii își doresc revanșa după ce în urmă cu doi ani Benfica i-a eliminat în play-off-ul UCL, după 1-1 la Lisabona și 1-4 la Salonic.

Din păcate, campioana României, CFR Cluj, a fost eliminată dramatic după loviturile de departajare de Dinamo Zagreb, în turul doi preliminar. Acum, pentru croați urmează o nouă deplasare dificilă, în Ungaria, acolo unde vor da piept cu campioana Ferencvaaros.

Programul complet al meciurilor de marți și miercuri din turul trei preliminar al Ligii Campionilor este următorul:

Marți, 15 septembrie

• ora 20:00 Dinamo Kiev – AZ Alkmaar
  • ora 21.00 PAOK Salonic – Benfica
  • ora 21:30 Gent – Rapid Viena

Miercuri, 16 septembrie

Cum ar arăta play-off-ul Ligii

În cazul în care Dinamo Kiev și Gent vor reuși calificarea, Mircea Lucescu va fi adversar cu fosta echipă a lui Boloni. Ar fi fost o înfruntare între, probabil, cei mai de succes antrenori români din fotbalul european, însă Boloni nu a mai prins meciul din preliminarii.

În urma tragerii la sorți s-au stabilit și partidele din play-off-ul Ligii Campionilor, care vor avea loc în sistem tu-retur, în urma cărora se vor decide echipele care ajung în faza grupelor: