LIVE BLOG Serie A etapa a 20-a. Program, rezultate, clasament, informații de ultimă oră. „Dubla” lui Cristiano Ronaldo îi aduce lui Juventus victoria cu Parma. VIDEO

19.01.2020 | 23:29
LIVE BLOG Serie A etapa a 20a Program rezultate clasament informatii de ultima ora Dubla lui Cristiano Ronaldo ii aduce lui Juventus victoria cu Parma VIDEO

Pe parcursul a trei zile, sâmbătă, 18 ianuarie, duminică, 19 ianuarie și luni, 20 ianuarie, are loc etapa a 20-a din Serie A, prima din returul acestei ediții. Nu avem meciuri de top, dar acest lucru nu reeduce cu nimic interesul pentru partidele acestei runde. Juventus și Inter par a avea misuni facile, Lazio, Napoli și Atalanta sunt și ele favorite, doar Roma nu va avea o deplasare ușoară la Genova.

UPDATE, 19 ianuarie, ora 23:30 / Juventus s-a impus pe teren propriu cu 2-1 în fața Parmei. Golurile campioanei Italiei au fost marcate de Cristiano Ronaldo în minutule 43 și 58 , în timp ce pentru oaspeți a înscris Andreas Cornelius în minutul 55.

În urma victoriei, Juventus se distanțează la patru puncte de Inter Milano, ocupanta locului doi.

UPDATE, 19 ianuarie, ora 20:55 / AS Roma a câștigat partida din deplasarea de la Cagliari cu scorul de 3-1. Pentru „romani” au înscris Under (6), Biraschi (44-OG) și Dzeko (74), în timp ce pentru gazde a marcat Pandev în minutul 45.

În urma victoriei, AS Roma urcă pe locul patru, cu 38 de puncte în 20 de etape.

UPDATE, 19 ianuarie, ora 18:30 / Mario Balotelli a fost protagonistul unui alt moment halucinant în Italia. Atacantul Bresciei a intrat pe teren în minutul 74 al partidei cu Cagliari și a fost eliminat în minutul 82.

În minutul 81, Balotelli a primit cartonașul galben pentru fault, după care italianul l-a înjurat de trei ori pe arbitrul partidei, care i-a dat cartonașul roșu direct la un minut distanță.

În actualul sezon de Serie A, Mario Balotelli a înscris cinci goluri pentru Brescia în 15 partide.

UPDATE, 19 ianuarie, ora 17:54 / Trei partide din Serie A s-au încheiat. Internazionale Milano a scos doar un rezultat de egalitate pe terenul lui Lecce, iar „nerazzurrii” rămân pe locul doi, în spatele lui Juventus.

• Bologna – Verona 1-1  (Bani 20 / Borini 81)

• Lecce – Inter 1-1 (Mancosu 77 / Bastoni 72)

• Brescia – Cagliari 2-2 (Torregrossa 27, 49 / Joao Pedro 21, 68)

UPDATE, 19 ianuarie, ora 15:24 / AC Milan a câștigat cu 3-2 partida cu Udinese. „Rossonerii” s-au impus la ultima fază a meciului, după golul marcat de Ante Rebic.

Golurile lui AC Milan au fost marcate de Ante Rebic (48, 90+3) și de Theo Hernandez (72), în timp ce pentru Udinese au înscris Stryger Larsen (6) și Kevin Lasagna (85).

UPDATE, 18 ianuarie, ora 23:36 / Fiorentina a reușit să câștige în deplasarea de la Napoli cu 2-0. Golurile oaspeților au fost înscrise de Chiesa (26) și de Vlahovic (74).

În urma înfrângerii, Napoli a ajuns pe locul 12 în Serie A, la egalitate de puncte cu Fiorentina.

UPDATE, 18 ianuarie, ora 21:51 / Sassuolo a reușit să câștige pe teren propriu în fața lui Torino, deși oaspeții au condus cu 1-0. În urma rezultatului, echipa lui Vlad Chiricheș se distanțează de locurile de retrogradare și urcă până pe poziția 14.

Golurile lui Sassuolo au fost înscrise de Boga (61) și de Berardi (73), în timp ce pentru Torino a marcat Locatelli (autogol 20).

UPDATE, 18 ianuarie, ora 18:00 / Lazio a reușit a 11-a victorie consecutivă. Trupa lui Simone Inzaghi a câștigat cu 5-1 împotriva Sampdoriei și a ajuns pe locul 3 în campionat cu 45 de puncte.

Pentru Lazio au înscris Ciro Immobile (17, 20, 65), Bastos (54) și Caicedo (7), în timp ce pentru Sampdoria a marcat Linetty în minutul 70.

UPDATE, 18 ianuarie, ora 16:00 / Astăzi se joacă trei meciuri în Serie A:

ora 16:00 Lazio – Sampdoria

ora 19:00 Sassuolo – Torino

ora 21:45 Napoli – Fiorentina

LIVE BLOG Serie A etapa a 20-a

Sâmbătă, 18 ianuarie, au loc primele trei partide. Lazio deschide pe teren propriu prima etapă din retur, în compania unei formații care începe să se așeze din ce în ce mai bine sub bagheta experimentatului Claudio Ranieri. Sampdoria a câștigat categoric disputa cu Brescia etapa trecută și Simone Inzaghi a declarat că va fi un meci greu.

De la ora 19 Sassuolo joacă pe teren propriu în compania lui Torino un meci extrem de dificil în condițiile în care echipa lui Vlad Chiricheș e în mare scădere de formă și de rezultate și a ajuns la patru puncte de locurile periculoase. Revenirea internaționalului român devine un mister, pentru că acum este prognozată a se petrece după o lună.

Zlatan, nemuritorul Diavolului

De la ora 21:45 Gennaro Gattuso și Napoli primesc o Fiorentină care a reușit surpriza în optimile Cupei Italiei, eliminând Atalanta. Marea dilemă pentru Gattuso este dacă îl va putea folosi pe omul cheie al apărării, Koulibaly, dar un lucru e sigur. E mare nevoie de victorie, pentru ca la Napoli să nu se ducă lucrurile la o tensiune imensă.

Cu nemuritorul Zlatan Ibrahimovic în atac Milan trebuie să ia cele trei puncte în primul meci de duminică, acasă, în fața lui Udinese. Diavolul vine și după o superbă victorie la Cagliari, deci semne de reviriment există. Nici acum Lecce, de la care Romeo Benzar a plecat împrumut la Perugia, nu are șanse prea mari să obțină primul succes acasă, pentru că în cel mai îndepărtat punct din sudul Italiei vine candidata la titlu Inter.

Juve și Atalanta au misiuni facile

La Brescia se vor întâlni două echipe în criză. Echipa locală, care simte că se duce tot mai mult spre întoarcerea în al doilea eșalon și Cagliari, care a adunt o serie de rezultate negative, care au îndepărtat-o de podium. La Genova Roma trebuie să bată fosta echipă a lui Ionuț Radu, dar nu va fi deloc ușor, pentru că oaspeții au devenit mai degrabă spital de campanie, cu un număr mare de indisponibili.

La Torino, în ultimul meci de duminică, Juventus așteaptă pe Parma pentru a bifa un nou succes, pentru că e aproape imposibil să crezi că Ronaldo și compania ar putea pierde fie și un punct la forma excelentă arătată la acest început de an. Luni, în epilogul rundei, echipa care a dat câte cinci goluri acasă în ultimele două meciuri, Atalanta, se pregătește de o nouă avalanșă în poarta celor de la SPAL Ferrara, pev care începe să scrie tot mai serios Serie B.