Live Blog turul 1 preliminar Europa League. Shamrock – Ilves, decis după 26 de penalty-uri. Rezultatele zilei

27.08.2020 | 23:55
Live Blog turul 1 preliminar Europa League Shamrock  Ilves decis dupa 26 de penaltyuri Rezultatele zilei

Joi, 27 august, se dispută partidele din turul 1 preliminar al Europa League, acolo unde România este reprezentată de FCSB, U Craiova și FC Botoșani.

Marți și miercuri s-a jucat câte un meci din această fază. Lituanienii de la Riterai au trecut cu 3-2 de nord-irlandezii de la Derry City, iar Progres Niderkorn din Luxemburg a învins cu 3-0 pe Zeta din Muntenegru.

Dintre cele trei echipei românești prezente în Europa League, doar FCSB va juca acasă cu armenii de la FC Shyrak, în timp ce FC Botoșani și U Craiova vor evolua în deplasare cu FC Ordabasy (Kazahstan) și Lokomotiv Tbilisi (Georgia).

• Partizan Belgrad (Serbia) – RFS (Letonia) 1-0
  • Shamrock (Irlanda) – Ilves (Finlanda) 14-13 după loviturile de departajare (au fost executate 26 de penalty-uri)

UPDATE, 27 august, ora 22:14 / Fotbalistul echipei Zalgiris Vilnius, Liviu Antal, a înscris un gol în meciul câştigat, joi seară, pe teren propriu, cu scorul de 2-0, în faţa formaţiei Paide, în primul tur preliminar al Ligii Europa.

Antal a marcat în minutul 32. Celălalt gol al gazdelor a fost înscris de Kaludjerovic, în minutul 9, dintr-o pasă de la Liviu Antal. Fotbalistul român a jucat până în minutul 81.

UPDATE, 27 august, ora 18:13 / Și meciul Kalju (Estonia) – Mura (Slovenia) a fost amânat din cauza cazurilor de Covid-19.

Ambele formații au câte un jucător pozitiv, iar autoritățile sanitare din Estonia au decis ca meciul să nu se joace.

Puzderie de meciuri în turul 1 preliminar al Europa League

Turul 1 preliminar al Europa League aduce o puzderie de meciuri, dar UEFA a decis ca în acest sezon, din cauza pandemiei de coronavirus, fazele preliminare să se desfășoare într-o singură manșă și nu tur-retur așa cum era până acum.

Dintre întâlnirile programate joi, 27 august, partida Maccabi Haifa (Israel) – Zelejnicar Sarajevo (Bosnia-Herțegovina) nu se va disputa deoarece încă cinci membri ai clubului oaspete au fost depistați pozitiv, totalul ajungând la 11. UEFA urmează să ia o decizie în acest caz.

Fără prea multă experiență în cupele europene, Lokomotiv Tbilisi își încearcă norocul în fața Universității Craiova. Tehnicianul de 40 de ani al gazdelor, Giorgi Chiabrishvili, spune că a studiat-o pe Știința și a catalogat-o ca pe un adversar foarte puternic.

Antrenorul echipei FCSB, Toni Petrea, nu concepe ca formația sa să rateze calificarea în turul doi preliminar al Europa League. Tehnicianul este mulțumit de faptul că ”roș-albaștrii” vor juca pe teren propriu, dar este dezamăgit de faptul că spectatotrii nu vor putea fi prezenți în tribune.

Cu o zi înainte să plece la Bucureşti, Shirak a anunţat pe contul oficial de Facebook că lotul echipei a fost întărit cu nouă fotbalişti. Dintre aceştia, opt au fost vânduţi în vară la Ararat Erevan de adversara FCSB în Europa League, iar acum s-au întors la Shirak pentru o perioadă scurtă de timp.