Live Blog US Open 2020. Naomi Osaka este noua campioană. Finală de vis cu Azarenka, câștigată în 3 seturi. Video

Live Blog US Open 2020 Naomi Osaka este noua campioana Finala de vis cu Azarenka castigata in 3 seturi Video

Ediția 140 a turneului de la US Open va lua startul luni, 31 august, ora 18:00 a României. Se anunță un eveniment lipsit de strălucirea obișnuită, fără spectatori, dar și fără multe dintre staruri. Printre marile absențe se numără și Simona Halep. Competiția va fi transmisă de Eurosport.

UPDATE, 13 septembrie, ora 8:48 / Japoneza Naomi Osaka (22 WTA) este noua campioană de la US Open, după ce învins-o în finală pe bielorusa Victoria Azarenka (27 WTA) în 3 seturi, scor 1-6, 6-3, 6-3.

Osaka a început prost finala, a pierdut clar primul set, dar și-a revenit apoi și le-a câștigat pe următoarele două cu același scor, 6-3. Este cel de-al doilea titlul al japonezei la US Open, după cel din 2018.

În urma acestei victorii, sportiva japoneză va urca până pe locul 3 WTA, după australianca Ashleigh Barty şi românca Simona Halep.

• 3.000.000$ și 2.000 de puncte WTA a primit Naomi Osaka pentru victoria la US Open

UPDATE, 12 septembrie, ora 9:06 / Germanul Alexander Zverev s-a calificat în finala masculină de la US Open după ce l-a învins în semifinale pe Pablo Carreno-Busta cu scorul 3-6, 2-6, 6-3, 6-4, 6-3. În ultimul act, el îl va înfrunta duminică seara (ora 23:00) pe austriacul Dominic Thiem, care a trecut de Daniil Medvedev cu 6-2, 7-6 (7), 7-6 (5).

Oricare va fi rezultatul finalei, vom asista la o premieră: învingătorul va câștiga primul său titlu de Grand Slam din carieră. Thiem a mai disputat până acum 4 finale, toate pierdute, în timp ce  Zverev este la prima prezență în ultimul act a unui astfel de turneu.

UPDATE, 11 septembrie, ora 10:20 / S-a decis cine va juca finala feminină de la US Open.

Numărul 8 în clasamentul WTA, americanca Serena Williams nu va reuși nici acum să ajungă la 24 de trofee în turneele de Grand Slam, record deținut de Margaret Court.

Americanca a pierdut ultimele patru finale de Grand Slam pe care le-a jucat în tentativa de a egala recordul australiencei Court, însă înfrangerile din semifinale au fost extrem de rare pentru Williams. Deși a câștigat primul set cu 6-1, Serena a fost întoarsă de bielorusa Victoria Azarenka.

Numărul 27 în ierarhia WTA a reușit să își adjudece victoria după două seturi câștigate cu 6-3 și va juca în finală  contra japonezei Naomi Osaka. Aflată pe poziția a noua în clasamentul WTA, Osaka a eliminat-o în semifinale pe Jennifer Brady și va avea șansa unui nou succes la Flushing Meadows după cel din 2018. Și Osaka a învins-o pe Brady după ce a revenit de la 0-1. Meciul care decide cine câștigă turneul se va disputa sâmbătă.

UPDATE, 9 septembrie, ora 21:20 / Serena Williams s-a calificat pentru a 14-a oară în semifinalele US Open, după ce a trecut în sferturile de finală de bulgăroaica Tsvetana Pironkova cu scorul de 4-6, 6-3, 6-2. Sportiva din Bulgaria a fost marea revelație a acestei ediții a turneului de la Flushing Meadow, reușind să ajungă până în sferturile de finală deși venea după o pauză de 3 ani.

UPDATE, 9 septembrie, ora 9:14 / Perechea româno-olandeză Horia Tecău – Jean Julien Roger a fost eliminată în semifinalele probei de dublu de la US Open de perechea croato-braziliană Mate Pavic – Bruno Soares cu scorul de 4-6, 5-7. Pentru performanța obținută la acest turneu de Mare Șlem, Tecău și Roger vor primi 130.000 de dolari și 780 de puncte în clasamnetul ATP.

UPDATE, 9 septembrie, ora 8:56 / Japoneza Naomi Osaka s-a calificat în semifinalele US Open, după ce a trecut în sferturi de americanca Shelby Rogers cu scorul de 6-3, 6-4. Ea se va duela pentru un loc în ultimul act cu o altă americancă, Jennifer Brady, care a eliminat-o în turul anterior pe kazaha Yulia Putintseva cu scorul de 6-3, 6-2.

Susţinătoare a mişcării Black Lives Matter, Osaka a apărut la interviurile de după partidă cu o mască pe care era inscripționat numele lui George Floyd, americanul de culoare ucis de un polițist.

UPDATE, 8 septembrie, ora 10:05 / Serena Williams s-a calificat în sferturile turneului US Open, după o victorie în 3 seturi în faţa grecoaicei Maria Sakkari. A fost 6-3, 6-7 (6), 6-3 pentru americancă. În sferturi, Serena va juca împotriva bulgăroaicei Ţvetana Pironkova, care a trecut de Alize Cornet, 6-4, 6-7 (5), 6-3.

Dacă se va impune la Flushing Meadows, Serene Williams va ajunge la 24 de titluri de Grand Slam, la egalitate cu Margaret Court. Totuşi, australianca are doar 11 turnee câştigate în era Open.

Sferturile de la US Open (feminin):
Jennifer Brady (SUA – cap de serie 28) – Iulia Putinţeva (Kazahstan – 23)
Naomi Osaka (Japonia – 4) – Shelby Rogers (SUA)
Ţvetana Pironkova (Bulgaria) – Serena Williams (SUA – 3)
Victoria Azarenka (Belarus) – Elise Mertens (Belgia – 16)

UPDATE, 8 septembrie, ora 00:41 / Perechea Horia Tecău/Jean-Julien Rojer (România/Olanda) s-a calificat în semifinalele probei de dublu de la US Open.

Cei doi au trecut, în sferturile de finală, cu scorul de 7-5, 7-5, după aproape o oră și jumătaate, de cuplul Rohan Bopanna/Denis Shapovalov (India/Canada). Pentru acest succes, ei și-au asigurat un cec de 130.000 de dolari.

În semifinale, Horia Tecău şi Jean-Julien Rojer vor întâlni perechea Mate Pavic/Bruno Soares (Croația/Brazilia), care a învins, cu scorul de 6-2, 7-6 (4), cuplul britanic Jamie Murray/Neal Skupski.

UPDATE, 7 septembrie, ora 22:19 / Serena Wiiliams a obținut o nouă victorie chinuită și a acces în sferturile de finală de la US Open.

Americanca, cap de serie numărul 3, a trecut cu scorul de 6-3, 6-7 (6), 6-3, de Maria Sakkari din Grecia, după un meci de două ore și jumătate și devine prima jucătoare care ajunge la 100 de victorii pe arena Arthur Ashe.

În sferturile de finală,. Serena Williams p va întâlni pe învingătoarea meciului dintre Alize Cornet (Franța) și Tsvetana Pironkova (Bulgaria).

UPDATE, 6 septembrie, ora 19:14 / Sorana Cîrstea digeră foarte greu înfrângerea dramatică în fața Karolinei Muchova, în turul trei de la US Open.

”Probabil că este cea mai dureroasă înfrângere din viața mea, sau cel puțin așa se simte. Dar voi lupta pentru a reveni, să urc din nou, pentru că despre asta este viața!”, a scris ea pe rețelele de socializare.

UPDATE 6 septembrie, ora 10:30. S-au stabilit optimile de finală ale turneului de la Flushing Meadows:

Tabloul feminin:

Jennifer Brady (41 WTA) – Angelique Kerber (23 WTA)

Yulia Putintseva (35 WTA) – Petra Martic (15 WTA)

Naomi Osaka (9 WTA) – Anett Kontaveit (21 WTA)

Shelby Rogers (93 WTA) – Petra Kvitova (12 WTA)

Alize Cornet (56 WTA) – Tsvetana Pironkova (fără clasament)

Maria Sakkari (22 WTA) – Serena Williams (8 WTA)

Victoria Azarenka (27 WTA) – Karolina Muchova (26 WTA)

Elise Mertens (18 WTA) – Sofia Kenin (4 WTA)

Tabloul masculin:

Novak Djokovic (1 ATP) – Pablo Carreno-Busta (20)

Denis Shapovalov (12) – David Goffin (7)

Borna Coric (27) – Jordan Thompson (63)

Alejandro Davidovich Fokina (99) – Alexander Zverev (7)

Matteo Berettini (6) – Alexander Rublev (10)

Francis Tiafoe (82) – Daniil Medvedev (3)

Vasek Pospisil (94) – Alex De Minaur (21)

Felix Auger-Aliassime (15) – Dominic Thiem (2)

UPDATE, 5 septembrie, ora 22:42 / Perechea Horia Tecău/Jean-Julien Rojer (România/Olanda) s-a calificat în sferturile de finală ale probei de dublu de la US Open.

Cei doi au trecut, în turul secund, cu scorul de 4-6, 6-3, 6-4, după puțin mai mult de două ore, de principalii favoriți ai competiției, columbienii Juan Sebastian Cabal și Robert Farah.

În sferturi, Horia Tecău şi Jean-Julien Rojer vor întâlni perechea care se va impune în meciul Rohan Bopanna/Denis Shapovalov (India/Canada) – Kevin Krawietz/Andreas Mies (Germania, cap de serie 6).

UPDATE, 5 septembrie, ora 21:56 / Sorana Cârstea a pierdut dramatic meciul cu cehoiaca Karolina Muchova, cap de serie numărul 20, scor 6-3, 2-6, 7-6 (7), după două ore și 16 minute.

Cîrstea a ratat trei mingi de meci în tie-breakul setului decisiv, după ce la 5-4 și-a pierdut serviciul.

UPDATE, 5 septembrie, ora 21:44 / Cîrstea își face serviciul și setul ajunge la tie-break.

UPDATE, 5 septembrie, ora 21:38 / Muchova și-a luat serviciul și Sorana va servi pentru a rămâne în meci.

UPDATE, 5 septembrie, ora 21:34 / Românca nu își poate stăpâni emoțiile și cedează ghemul: 5-5.

UPDATE, 5 septembrie, ora 21:28 / Muchova se apropie la 5-4, dar Cârstea va servi pentru calificarea în turul 4.

UPDATE, 5 septembrie, ora 21:26 / Sorana se distanțează la 5-3.

UPDATE, 5 septembrie, ora 21:19 / Muchova își face lejer serviciul și se apropie la 4-3.

UPDATE, 5 septembrie, ora 21:17 / Cîrstea se descurcă mult mai bine la serviciu și se distanțează la 4-2.

UPDATE, 5 septembrie, ora 21:13 / Românca mai face un ghem foarte bun pe serviciul adversarei și reușește un nou break cu care preia conducerea: 3-2

UPDATE, 5 septembrie, ora 21:09 / Sorana a avut din nou probleme pe propriul serviciu și de această dată a cedat, cehoiaca egalând situația: 2-2.

UPDATE, 5 septembrie, ora 21:03 / Cîrstea face un ghem perfect pe serviciul adversarei și preia conducerea: 2-1.

UPDATE, 5 septembrie, ora 21:01 / Sorana a salvat trei mingi de break și a reușit să egalaze: 1-1.

UPDATE, 5 septembrie, ora 20:59 / Muchova și-a făcut serviciul în debutul setului decisiv și conduce cu 1-0.

UPDATE, 5 septembrie, ora 20:55 / Sorana Cîrstea face un nou meci bun la US Open și este foarte aproape de calificarea în turul 4.

Românca a pierdut primul set al întâlnirii cu Karolina Muchova cu 6-3, dar a revenit în forță în cel de-al doilea și s-a impus cu 6-2.

UPDATE, 4 septembrie, ora 19:00 / Sofia Kenin, numărul 4 mondial și principalul cap de serie rămas în turneu s-a calificat în turul următor fără emoții, după o victorie cu 6-4, 6-3 contra canadiencei Leylah Fernandez (104 WTA) și are zece victorii consecutive la turneele de Grand Slam.

Serena Williams a trecut și ea mai departe fără să cedeze măcar un break. Numărul 8 WTA a trecut de rusoaica Margarita Gasparian (117 WTA) cu 6-2, 6-4 și o va întâlni pe Sloane Stephens.

UPDATE, 4 septembrie, ora 18:50 / Încă două favorite eliminate. Este vorba despre belarusa Arina Sabalenka eliminată de Victoria Azarenka (6-1, 6-3) şi spaniola Garbine Muguruza (16 WTA), învinsă de bulgăroaica Ţvetana Pironkova, cu 7-5, 6-3.

UPDATE, ora 22:57. Sorana Cîrstea câștigă meciul cu Johanna Konta în trei seturi: 2-6, 7-6, 6-3. Românca se califică în turul III la US Open și va evolua împotriva cehoaicei Karolina Muchova.

UPDATE, 3 septembrie, ora 22:16 / Sorana Cîrstea și Johanna Konta au ajuns în decisiv după 2-6, 7-6.

UPDATE, 3 septembrie, ora 20:35 / Acum joacă Sorana Cîrstea în turul doi de la US Open. Românca evoluează împotriva sportivei din Marea Britanie, Johanna Konta. Scorul este 2-2.

UPDATE, 3 septembrie, ora 20:31 / Horia Tecău și Jean Julien Rojer au câștigat cu scorul de 6-7, 6-2, 6-4 pe Arevalo și O’Mara, în primul tur de la US Open. Perechea româno-olandeză va evolua în turul doi cu favoriții numărul 1 de la US Open: Cabal și Farah.

UPDATE, 3 septembrie, ora 19:50 / Patricia Țig (numărul 88 WTA) a fost învinsă la US Open de Donna Vekic (numărul 24 WTA și favorită 18 a turneului) cu 6-2, 6-1 după o oră și nouă minute. Croata a învins-o de trei ori pe Țig în întâlnirile directe, în timp ce românca a câștigat o singură dată.

UPDATE, 3 septembrie, ora 16:25 / Karolina Pliskova (3 WTA), favorita principală la US Open a eliminată surprinzător în turul al doilea de către franțuzoaica Caroline Garcia (50 WTA), scor 1-6, 6-7. Karolina a fost de nerecunoscut după primul set și nu a reușit să mai revină: ,,Din păcate, nu am servit la cel mai înalt nivel, mai ales în prima parte a meciului. Nu sunt un robot, așa că nu pot juca în fiecare zi un tenis minunat”, a declarat Pliskova la conferința de presă de la finalul meciului.

UPDATE, 3 septembrie, ora 11:40 / Novak Djokovic prelungește seria neîntreruptă de victorii la US Open, după victoria cu britanicul Kyle Edmond. Numărul 1 ATP a revenit și a câștigat partida după ce pierduse primul set în tie-break și s-a calificat în turul al treilea. Sârbul a ajuns 25 de victorii consecutive în 2020, după ce a revenit și a câștigat meciul cu 6-3, 6-4, 6-2: ,,Din punct de vedere mental, Kyle a jucat un prim set fantastic, nu a greșit mult”, a declarat tenismenul la finalul meciului care este favorit să câștige turneul.

UPDATE, 2 septembrie, ora 22:45 / Kristina Mladenovic (44 WTA) şi Varvara Gracheva (102 WTA) au oferit o partidă absolut incredibilă. Franţuzoaica Mladenovici pornea favorită şi şi-a confirmat statutul până la un punct. A dominat clar primul set, pe care şi l-a adjudecat cu scorul de 6-1. Şi partea secundă a continuat în aceeaşi notă, până la 5-1 pentru numărul 44 mondial, care servea pentru meci. Gracheva a făcut break pentru 5-2. Pe serviciul rusoaicei, Mladenovic a câştigat primele 3 puncte şi avea 40-0 şi 3 mingi de meci. Gracheva a egalat. A urmat avantaj pentru franţuzoaică şi din nou egalitate, iar după alte două schimburi de mingi, scorul a devenit 5-3. Mladenovic a ratat 4 şanse de a închide meciul şi s-a prăbuşit! 5-4, 5-5, 6-5 şi 6-6. În tie-beak, rusoiaca s-a impus cu 7-2 şi a egalat la seturi. În decisiv, Mladenovic a greşit foarte mult şi a pierdut la zero. 6-1, 6-7, 0-6 a fost scorul final!!!

UPDATE, 2 septembrie, ora 10:25 / Patricia Ţig nu a avut milă de adversara din turul 1 de la US Open. Românca a învins-o pe Kurumi Nara, scor 6-1, 6-0, într-un meci care a durat 60 de minute. Clasată pe locul 88, Ţig o va întâlni în turul 2 pe Donna Vekic (Croaţia, cap de serie nr. 18).

Tot în turul 1, Mihaeala Buzărnescu a fost învinsă de Sloane Stephens, scor 3-6, 3-6, în 78 de minute. România va avea două reprezentante în turul 2 de la US Open: Patricia Ţig şi Sorana Cîrstea.

UPDATE, 1 septembrie, ora 20:40. Sorana Cîrstea (77 WTA) a învins-o în primul tur de la US Open pe Christina McHale (75 WTA) cu scorul de 6-4, 7-5. În faza următoare, jucătoarea din Târgovişte o va înfrunta pe câştigătoarea partidei dintre Heather Watson (54 WTA) şi Johanna Konta (13 WTA).

UPDATE, 1 septembrie, ora 10:54. Novak Djokovic nu a avut nicio emoție în primul tur de la US Open, reușind să îl învingă pe bosniacul Damir Dzumhur, scor 6-1, 6-4, 6-1. Tsitsipas și Zverev merg și ei mai departe în turneu. La feminin, Cory Gauff a fost eliminată de Anastasija Sevastova, iar Naomi Osaka a trecut cu emoții de Misaki Doi.

Tenis masculin:

Feminin:

UPDATE, 31 august, ora 21:21 / Irina Begu a ratat calificarea în turul doi al US Open, fiind învinsă de Petra Kvitova, a șasea favorită a competiției.

Cehoaica s-a impus în meciul din runda inaugurală, cu scorul de 6-3, 6-2, după o oră și cinci minute.

UPDATE, 31 august, ora 10:54. Programul primei zile de la US Open. Cele mai importante meciuri de luni:

Ora 19:30 – Irina Begu – Petra Kvitova

Ora 20:30 – Kevin Anderson – Alexander Zverev

Ora 22:00 – Coco Gauff – Anastasija Sevastova

Ora 2:00 – Nole Djokovic – Damir Dzumhur

Ora 4:00 – Naomi Osaka – Misaki Doi

Pe 17 august, Halep anunța că nu va participa la ediția din acest an de la Flushing Meadows. Din cauza pandemiei de coronavirus, românca nu a dorit să călătorească în SUA. În plus, sportiva de pe locul 2 mondial își face programul pe zgură, pentru a fi în cea mai bună formă la startul Roland Garros, la finalul lunii septembrie.

Conform noilor reguli de calculare a clasamentului WTA, Simona Halep își va păstra punctele obținute anul trecut la US Open, chiar dacă nu participă în acest an. Dar nu este tocmai o avere. Era eliminată anul trecut de Taylor Townsend, în turul 2, și primea doar 70 de puncte.

Șase români iau startul la US Open 2020! Pe cine vor înfrunta în prima rundă

Simona Halep nu este singura absență notabilă de la această ediție a US Open. Pe tabloul feminin lipsesc șase dintre primele zece jucătoare ale lumii. Ashleigh Barty, Elina Svitolina, Bianca Andreescu, Kiki Bertens și Belinda Bencic au decis să nu facă deplasarea la New York. Karolina Pliskova, Sofia Kenin, Serena Williams și Naomi Osaka sunt primele patru favorite ale competiției.

Pe tabloul masculin, marile absențe sunt Rafael Nadal și Roger Federer. Primul se concentrează pe Roland Garros, iar al doilea este accidentat. Novak Djokovic este favorit numărul 1, iar Dominic Thiem, Daniil Medvedev, Staphanos Tsitsipas și Alexander Zverev sunt ceilalți mari pretendenți.

Pandemia de coronavirus a provocat și o micșorare a premiilor față de ediția din 2021. Dar US Open rămâne o competiție care oferă sume uriașe pentru învingători. 3.000.000 de dolari vor încasa cei doi învingători din probele de simplu. Anul trecut, Rafa Nadal și Bianca Andreescu, învingători la New York, încasau câte 3.850.000 de dolari de fiecare.

Simona Halep a decis să nu meargă la New York, dar România are șase reprezentanți pe tablourile principale ale competiției: Irina Begu, Sorana Cîrstea, Patricia Țig, Mihaela Buzărnescu (simplu feminin), Raluca Olaru (dublu feminin) și Horia Tecău (dublu masculin). Iată ce adversari au cei șase în primul tur:

• Irina Begu – Petra Kvitova
  • Patricia Țig – Kurumi Nara
  • Mihaela Buzărnescu – Sloane Stephens
  • Sorana Cîrstea – Christina McHale
  • H. Tecău / J. Rojer – M. Arevalo / J. O’Mara
  • R. Olaru / S. Sorribes – L. Hradecka / A. Klepac

US Open 2020 este o ediție din care lipsesc nume mari, dar rămân foarte multe meciuri interesante de urmărit. Iată care ar fi cele mai atractive dueluri din runda inaugurală, în afara celor în care sunt implicați români: