Baia Mare cîştigă după un final de infarct! Vezi primele reacţii

UPDATE / Tone Tiselj: "A fost o muncă în echipă. Mai trebuie să creştem ca o echipă, dar azi a fost bine. Am încercat să fim mai agresivi azi, să punem presiune pe poarta adversă. Am...
15.02.2015 | 17:03
Baia Mare cistiga dupa un final de infarct Vezi primele reactii

UPDATE / Tone Tiselj: “A fost o muncă în echipă. Mai trebuie să creştem ca o echipă, dar azi a fost bine. Am încercat să fim mai agresivi azi, să punem presiune pe poarta adversă. Am beneficiat şi de faptul că ele au avut câteva accidentate. Şi noi aşteptăm să ne revină jucătoarele accidentate. Sînt importante aceste puncte, dar mai avem mult de muncă. E o diferenţă mare între experienţa pe care o are Viborg şi cea a celor de la Viborg.  Probabil în seara asta vom bea un pahar de vin roşu, dar mâine vom începe din nou munca”, a spus Tone Tiselj pentru Dolce Sport.

UPDATE / Paula Ungureanu: “Ne bucurăm foarte mult  pentru victorie, am luptat pînă în final. Pe bancă e mult mai greu decît atunci cînd joci, trăieşti mai greu meciul. Sînt două puncte foarte importante pentru noi. Am început goana după puncte, jucăm fiecare meci la victorie”, a declarat Paula Ungureanu pentru Dolce Sport.

FINAL DE MECI! Viborg marchează însă Baia Mare cîştigă cu 31-30 şi păstrează şanse de calificare în sferturile competiţiei. Oaspetele şi-au respectat statutul de favorite şi chiar dacă Viborg a evoluat curajos, s-a văzut pe final de meci că au avut doar 11 jucătoare pentru acest meci. Cu acest succes, HCM Baia Mare urcă pe locul 5 în grupele principale cu acest succes.

fsasf

29-31 GOOOOL Baia Mare! Eliza Buceschi aduce victoria băimărencelor la Viborg. Superbă victorie

Au mai rămas 17 secunde! Mingea e în posesia băimărencelor. Tone Tiselj cere time-out

29-30 cu 1 minut jumătate înainte de final

28-29 GOOOL Baia Mare! Mai sînt 4 minute pînă la final

27-28 Barbosa marchează din 7 metri şi scăpăm MIRACULOS din dublă inferioritate

27-27 Danezele marchează prea uşor goluri. Incredibil, Baia Mare joacă în dublă inferioritate

25-26 Baia Mare joacă două minute în inferioritate din nou din minutul 23

24-25 Barbosa înscrie în sfîrşit din 7 metri

23-23 Formă mai slabă a portarului Arenhart care a încasat destul de uşor goluri în ultimele minute

22-23 Baia Mare, în inferioritate

20-22 Baia Mare se distanţează prin golul lui Elisei

20-20 Se merge cap la cap. Mai sînt 15 minute

19-19 Egalitatea se menţine. Danezele aruncă foarte bine

17-18 Abbingh readuce Baia Mare în avantaj

16-16 Danezele revin, profitînd de inferioritatea echipei din Baia Mare

14-16 Barbosa ratează 7 metri, dar revine mingea la o coechipieră care îi pasează braziliencei, care dă gol din a doua încercare

14-15 Început echilibrat în repriza secundă

12-14 Abbingh marchează pentru Baia Mare primul gol al reprizei

START în repriza secundă

PAUZĂ! HCM Baia Mare conduce cu 13-12 pe terenul lui Viborg. Băimărencele au început mai slab, însă Arenhart şi Barbosa au dat semnul revenirii. Faza primei reprize o are în prim plan pe Arenhart, portarul lui HCM reuşind un gol din poartă în poartă

10-11 GOOOOL Incredibil! Arenhart marchează din poartă în poartă şi Baia Mare conduce pentru prima dată

9-9 Baia Mare egalează şi pare că oaspetele trec în control

8-7 Arenhart are o evoluţie bună şi scoate tot în aceste momente

8-6 Baia Mare loveşte pe contraatac, dar suferă la atacurile poziţionale

8-5 Viborg presează foarte bine şi se menţine în avans. Au trecut 14 minute

7-5 Herrem reduce din diferenţă pentru Baia Mare care menţine distanţa

6-4 Viborg. Gazdele se ţin bine în meci şi pînă acum au un procentaj bun la atacuri

4-3 Viborg. Danezele revin în avantaj, însă meciul e echilibrat

3-3 Egalitatea e restabilită rapid de băimărence care s-au trezit după începutul modest

3-2 Băimărencele reuşesc un atac poziţional bun şi o recuperare prin Barbosa şi se apropie la doar un gol

3-0 Început slab pentru Baia Mare.

Info: Danezele au doar 11 jucătoare în lot pentru acest meci

1-0 Viborg deschide scorul uşor la primul atac

START DE MECI!

UPDATE 16:00 / Meciul va începe în 10 minute. Toată acţiunea poate fi urmărită LIVE pe FANATIK.RO

LIVE Liga Campionilor /  HCM Baia Mare joacă probabil cel mai important meci din grupele principale ale Ligii Campionilor pe terenul lui Viborg. Este un meci din etapa a 3-a acestei faze, fiind ultima şansă pentru românce să spere la calificarea în optimile competiţiei.

Româncele sînt favorite pe terenul celebrei echipe daneze, dată fiind situaţia dificilă din punct de vedere financiar prin care trece Viborg. Echipa daneză e aproape de faliment, O victorie ar scoate HCM-ul de pe ultimul loc şi ar păstra-o cu şanse de calificare.

HCM Baia Mare are un moral bun înainte de acest meci, în condiţiile în care băimărencele şi-au început parcursul în Liga Campionilor chiar la Viborg, în preliminariile sezonului trecut cînd au reuşit o mare surpriză şi au eliminat fost campioană a Europei în dublă manşă.