Sorin Dumitrescu
în Pariuri sportive
21/01/2014, 22:05
AS ROMA – JUVENTUS 1-0! Ivorianul Gervinho a semnat revanşa după eşecul de la Torino, din campionat GALERIE FOTO
De această dată Totti şi echipa Romei au reuşit să răpună liderul din Serie A

AS Roma şi-a dorit mult răzbunarea în termeni sportivi în faţa lui Juventus după acel umilitor eşec la scor de neprezentare din camăionat, de la Torino şi a reuşit să obţină mult visata victorie cu 11 minute înainte de final, graţie reuşitei ivorianului Gervinho. Juventus e din nou oprită din drumul spre un event pe Olimpico din Roma, aşa cum a făcut-o Lazio sezonul trecut. Oaspeţii au uşurat misiunea echipei din Capitală, prin faptul că în atac nu au fost cei doi oameni de gol, Tevez şi Llorente, ci tandemul Giovinco – Quagliarella. Nu au fost multe ocazii, dar în minutul 79 Gervinho a finalizat acţiunea lui Strootman şi Roma merge în semifinalele competiţiei pe care a ratat-o în finala cu vecinii de la Lazio în ediţia precedentă.

AS ROMA – JUVENTUS 1-0 (Gervinho 79)

AS ROMA (4-3-3): De Sanctis – Torosidis, Castan, Benatia, Maicon – Strootman, De Rossi, Nainggolan – Gervinho, Totti, Florenzi. Antrenor: Rudi Garcia

JUVENTUS (3-5-2): Storari – Barazagli, Bonucci, Chiellini – Isla, Vidal, Pirlo, Marchisio, Peluso – Giovinco, Quagliarella. Antrenor: Antonio Conte