Punct final! România, eliminată de Ucraina după înfrîngerea lui Hănescu

România a pierdut duelul cu Ucraina, după ce Victor Hănescu a fost învins de Serghei Stahovski în primul meci de duminică, scorul devenind 3-1 după aceast duel pentru Ucraina....
02.02.2014 | 16:42
Punct final Romania eliminata de Ucraina dupa infringerea lui Hanescu

Românul a fost învins în 4 seturi, scor 6-3, 3-6, 2-6, 3-6, iar partida dintre Marcenko şi Ungur se va juca doar pentru a se stabili scorul final.

Hănescu începuse foarte bine meciul, reuşind să cîştige primul act cu 6-3. Din păcate pentru tricolori, Victor s-a enervat şi a cedat punctu după punct, starea sa de nervozitate fiind decisivă, jocul său fiind foarte slab pe final. Astfel, România a fost eliminată de Ucraina din Cupa Davis.

*****************************************************************

România a micşorat diferenţa de scor în duelul cu Ucraina din Cupa Davis, după ce perechea Copil / Tecău a cîştigat duelul cu BUbka / Molchanov.

Românii s-au impus în 4 seturi, scor 5-7, 6-3, 6-4, 6-4 şi au dus scorul la 2-1 pentru Ucraina. Deşi au început prost meciul şi au cedat primul set, tricolorii au revenit şi au cîştigat următoarele 3 seturi fără probleme.

În ultima zi, duminică, atît Hănescu cît şi Ungur sînt obligaţi să cîştige pentru a merge mai departe.

Duminică, ora 14:00
Serghei Stahovski-Victor Hănescu
Ilia Marcenko-Adrian Ungur

De la ora 16:00 se joacă partida de dublu dintre România şi Ucraina, echipele fiind formate din Tecău şi Hănescu, respectiv Bubka şi Molchanov. Tricolorii sînt conduşi cu 2-0 la general, aşa că sînt obligaţi să cîştige acest duel pentru a mai spera la victoria finală.

************************************************************

Victor Hănescu a pierdut partida cu Marcenko în 5 seturi, scor 6-4, 6-2, 3-6, 6-7, 4-6, iar scorul între România şi Ucraina este 2-0 pentru adversarii tricolorilor. Deşi a condus cu 2-0 la seturi, românul a cedat psihic în setul 3 şi lăsat diferenţa la doar un set. În actul 4 s-a ajuns la tie-break, unde Hănescu a avut 3 mingi de meci, toate ratate.

În primul meci al zilei, Ungur a cedat în faţa lui Stahovsky în 3 seturi. Ucraina conduce cu 2-0 în acest moment şi România are nevoie de 3 victorii în partidele care se joacă sîmbătă şi duminică.

Sîmbătă, ora 16:00
Serghei Bubka, Denis Molceanov-Victor Hănescu, Horia Tecău

**************************************************************

Marcenko duce scorul la 2-0 pentru Ucraina după ce îl învinge în 5 seturi pe Victor Hănescu.

Hănescu arată semne de oboseală, însă duce scorul la 2-2. Marcenko serveşte

Setul 5

Marcenko a cîştigat setul 4 la tie-break, scor 7-6.

Actul patru va fi decis la tie-break.

Setul 4 este foarte echilibrat, amîndoi jucătorii cîştigîndu-şi serviciul.

Hănescu conduce cu 3-2 în setul 4.

Scorul este egal după două game-uri, 1-1.

Setul 4

Marcenko s-a impus în actul 3, scor 6-3.

Ucraineanul serveşte pentru setul 3.

Hănescu este condus cu 4-2 în actul 3, după ce Marcenko a reuşit un nou break.

Marcenko a preluat conducerea în acest set, scor 3-2.

Egalitate în debutul setului 3, 1-1.

Setul 3

Românul cîştigă şi setul secund, scor 6-2.

5-1 pentru Victor Hănescu în setul 2.

Românul face un set secund excelent şi conduce deja cu 4-1.

Hănescu reuşeşte break-ul în debutul actului secund şi conduce cu 2-1.

Setul 2

Hănescu cîştigă primul set cu 6-4!

Hănescu reuşeşte un nou break şi conduce cu 4-3.

Românul egalează situaţia la game-uri, scorul în acest moment fiind 2-2.

Hănescu a reuşit break-ul în primul game al meciului! Românul conduce cu 1-0.

Setul 1

A început al doilea meci al zilei: Marcenko – Hănescu. Românul e obligat să cîştige pentru a păstra şansele de victorie ale României, după ce Ungur a pierdut partida cu Stahovski.

**********************************************************************

Stahovski a cîştigat şi setul 3. Ucraineanul se impune în 3 seturi, scor 6-3, 6-1, 6-4.

Primul break reuşit de Ungur! Românul este condus cu 4-3 în setul 3

Românul dă semne că ar putea reveni, însă nu reuşeşte să facă break. 3-2 pentru Stahovski.

Este 2-1 pentru ucrainean. Amîndoi jucătorii şi-au cîştigat serviciul.

Setul 3

6-1 pentru ucrainean în actul secund. Ungur este condus cu 2-0 la seturi.

Românul şi-a pierdut iar serviciul, iar Stahovski conduce cu 4-1 în actul secund şi serveşte.

Stahovski conduce cu 2-1 şi serveşte în actul 2. Ucraineanul a făcut break.

Ungur cîştiga primul game al setului secund.

Setul 2

Ucraineanul îşi adjudecă primul set fără prea mult efort, scor 6-3.

Stahovski a reuşit primul break al partidei! 3-1 pentru Serghei

Jucătorul din Ucraina conduce cu 2-1 în primul set, după 3 gameuri în care amîndoi jucătorii şi-au cîştigat serviciul.

Setul 1

A început primul meci, cel dintre Stahovski şi Ungur. Românul serveşte primul în actul 1.

*********************************************************************************

În acest week-end are loc meciul dintre România şi Ucraina în Cupa Davis, iar vineri sînt programate primele două partide de simplu.