Live Video tragerea la sorți a sferturilor de finală din Europa League! Napoli – Arsenal, şocul din UEL! Se ştiu şi meciurile din semifinale

15.03.2019 | 14:16
Tragere la sorți sferturi de finală Europa League Nyon, ora 14:00

Vineri, 15 martie, începând cu ora 14:00, are loc la Nyon, în Elveția, tragerea la sorți a meciurilor din cadrul sferturilor de finală ale Europa League, precedată de la ora 13:00 de cea similară pentru partidele din Champions League. Cu acest prilej se va stabili și țintarul semifinalelor, astfel încât echipele calificate în penultimul act al celei mai importante competiții intercluburi continentale să știe deja cu cine se vor bate pentru accederea în marea finală de la Baku, găzduită de Stadionul Olimpic.

UPDATE, ora 14:14 / S-au tras la sorţi şi meciurile din semifinalele Europa League

Napoli/Arsenal – Villarreal/Valencia

Benfica/Eintracht Frankfurt – Slavia Praga – Chelsea

UPDATE, ora 14:11 / A început tragerea la sorţi pentru sferturile de finală din Europa League

Napoli – Arsenal

Villarreal – Valencia

Benfica – Eintracht Frankfurt

Slavia Praga – Chelsea

VEZI LIVE STREAM TRAGEREA LA SORŢI:

Live Stream tragerea la sorti Europa League. Vezi cum arata sferturile si semifinalele

Tragerea la sorți a partidelor din cadrul sferturilor de finală ale Europa League o veți putea viziona pe micul ecran pe trei canale: Digi Sport, Telekom Sport și destul de surprinzător, prin prisma faptului că nu au transmis și nici nu au drept de difuzare măcar a unor rezumate sau secvențe cu golurile, Eurosport 1. Dacă nu aveți posibilitatea de a vedea tragerea la sorți a sferturilor la televizor există varianta accesării site-ului FANATIK.RO, pentru a urmări ceremonia în format LIVE VIDEO.

Au rămas în cursa pentru trofeu sau, poate mult mai important din punct de vedere financiar, în cursa pentru a obține astfel un loc la masa bogaților în viitoarea ediție a Champions League, opt echipe. Câte două din Anglia și Spania (Arsenal, Chelsea, respectiv Valencia și Villarreal), câte una din Portugalia, Cehia, Italia și Germania (Benfica, Slavia Praga, Napoli și Eintracht Frankfurt).

Tragere la sorți sferturi de finală Europa League. Cele două cluburi londoneze sunt favorite la câștigarea trofeului

Tragerea la sorți este transmisă de Digi Sport și Telekom Sport

Marea bombă a optimilor a reușit-0 Slavia Praga, colegii lui Alex Băluță, eterna rezervă, făcând meciul vieții și eliminând de-a dreptul dramatic o formație cu cinci succese în această competiție, Sevilla, care avea avantaj în prelungiri cu 3-2, dar praghezii au marcat de două ori, ultima dată în minutul 119 și au scris cea mai frumoasă pagină a acestei ediții în Europa League.

Pentru bookmakeri cele două echipe din Londra sunt principalele favorite la câștigarea competiției, urmate de Napoli și Benfica. Evident, deși au dat lovitura optimilor, cei de la Slavia Praga sunt ultimii în ierarhia șanselor la câștigarea trofeului. Eintracht Frankfurt a evitat o imensă rușine pentru fotbalul german, câștigând la Milano, în fața lui Inter. Ca și în Champions League din acest stagiu nu mai există capi de serie, deci fiecare poate da de oricine în sferturi și semifinale, care vor fi cunoscute în urma țintarului ce se va efectua acum. Doar că în cazul în care Arsenal și Chelsea vor fi trase la sorți să joace acasă primul meci, echipa mai slab clasată sezonul trecut, Arsenal, va trebuie să își mute primul joc în deplasare.