UEFA Youth League: Chelsea – Steaua 5-0. “Roş-albaştrii” au fost făcuţi una cu pămîntul!

Octavian Cojocaru
în FCSB
10/12/2013, 20:53
Razvan Gradinaru.

Echipa de juniori a Stelei şi-a încheiat astă-seară, la Londra, aventura în UEFA Youth League, cu o umilinţă îndurată în faţa echipei similare a celor de la Chelsea, în faţa căreia a pierdut cu scorul de 5-0 (4-0). Tinerii jucători antrenaţi de Ion Toma au plecat spre capitala Marii Britanii astăzi, împreună cu echipa mare, astfel că, dincolo de diferenţa de valoare, românii au avut şi dezavantajul că au intrat pe teren obosiţi.

Steaua a strîns 5 puncte şi, indiferent de rezultatul meciului de mîine dintre Schalke şi Basel, programat la ora 14.00, va termina pe locul 3, mult mai onorabil decît echipa mare a grupării din Ghencea.

LIVE TEXT

CHELSEA – STEAUA 5-0 (4-0)

Marcator: Swift (3), Feruz (22 şi 30), Kiwomya (40), Gnahore (61)

Echipele de start

Chelsea: Collins – Ssewankambo, Brady, Christensen, Ake – Mukhtar, Baker – Brown, Swift, Kiwomya – Feruz

Steaua: Cojocaru – Iordache, Aldea, Şerban, Cătălin – Vasile, Popa – Grădinaru, Gheorghe, Mitriţă – Tîrnovan

Min. 90+2.  Meciul s-a terminat.

Min. 85: Grădinaru a luat galben.

Min. 83: Scott a fost avertizat cu galben.

Min. 81. Ultima modificare la Steaua: a ieşit Gheorghe, a intrat Bălan.

Min. 76: A survenit şi ultima schimbare la gazde: a ieşit Mukhtar, a intrat Scott.

Min. 71: Primul şut pe poartă al Stelei a fost expediat de Tîrnovan.

Min. 65: A doua schimbare la gazde: a intrat Kandi, a ieşit Kiwomya.

Min. 61: GOL CHELSEA. A marcat noul intrat Gnahore

Min. 61: Prima modificare la gazde: Gnahore a intrat, a ieşit Brown.

Min. 60: A doua schimbare la Steaua: a ieşit Şerban, a intrat Boitoş.

Min. 46: A început partea secundă. Steaua a efectuat prima schimbare: a ieşit Cojocaru, a intrat Poiană.

Min. 45+2: Arbitrul a fluierat finalul primei reprize. Steaua a avut un singur şut spre poartă, prin Alexandru Mitriţă, la ultima fază a reprizei.

Min. 44: Baker a luat “galben”.

Min. 40. GOL  CHELSEA: Kiwomya a marcat din pasa lui Ssewankambo.

Min. 35: Ake a fost avertizat cu “galben” pentru un fault asupra lui Grădinaru.

Min. 30: GOL CHELSEA. Feruz a înscris din nou, din pasa lui Mukhtar. Tinerii “roş-albaştri” sînt groggy, aproape de o înfrîngere astronomică.

Min. 22: GOL CHELSEA. Feruz a majorat avantajul gazdelor cu un şut din afara careului.

Min. 12: Feruz a ratat de puţin ţinta.

Min. 8: Swift are o nouă ocazie de gol.

Min. 3: GOL CHELSEA: Swift a marcat din centrarea fundaşului Ssewankambo.

Min. 1: Meciul a început.