Sporturi

VIDEO / EROINA noastră, EPUIZATĂ după disputa împotriva Canadei: “În decisiv, simţeam că NU MAI POT!”

Alexandra Dulgheru a vorbit după ce a adus punctul decisiv  României în disputa contra Canadei. Dulgheru a învins-o pe Francoise Abanda cu 3-6, 7-5, 6-2 şi a dus România în Grupa Mondială:...
20.04.2015 | 01:05
VIDEO  EROINA noastra EPUIZATA dupa disputa impotriva Canadei In decisiv simteam ca NU MAI POT

“Vă mulţumesc, sînt bucuroasă că am adus două puncte. Andreea Mitu a adus punctul decisiv. Azi am fost obosită, de la începutul meciului am simţit asta. Am încercat să cred şi am reuşit să întorc rezultatelor. În decisiv nu mai puteam, dar am dat totul.

Abanda e o jucătoare cu un mare potenţial. Am greşit mult la început, însă pe urmă mi-am revenit. Nu am simţit bine jocul la început, dar pe urmă totul a fost în regulă. Nu vroiam să ajung la 2-2, însă m-am gîndit doar să cîştig.

Mi-am zis că voi cîştiga acest meci doar dacă am mai multă răbdare ca ea. Mă bucur că m-am trezit pînă la urmă. Abanda era ca un pereţel, dădea totul înapoi. Tricoul era prea ud, de aia l-am schimbat. Merităm să jucăm în Grupa Mondială I.

De fiecare dată după FED Cup am jucat bine. Îmi dau aripi această victorie a mea. Sînt plecată de 2 luni şi jumătate şi acum abia aştept să ajung acasă”, a declarat Dulgheru la Dolcesport.

Irina Begu şi-a felicitat coechipierele pentru victorie: “Am o contractură la banda stîngă. Nu voi juca la dublu, nu vreau să risc. Dacă ar fi fost 2-2, aş fi riscat, însă acum nu are rost. Fetele au fost incredibile. Sper să fie cît mai multe momente de acest gen. E o bucurie imensă”, a declarat Begu.

*************************************

GAME, SET ŞI MECI DULGHERU! 6-3, 5-7, 2-6! Alexandra cîştigă meciul în decisiv după o revenire de senzaţie în setul doi. România a făcut un meci extraordinar, reuşind să cîştige la Montreal după o dispută de poveste.

Alexandra Dulgheru le-a învins pe Eugenie Bouchard şi Francoise Abanda, în timp ce Andreea Mitu a reuşit să o învingă şi ea pe Eugenie Bouchard. România e după 23 de ani în primele 8 echipe ale lumii. SENZAŢIONAL!

5-2, GAME Dulgheru! Alexandra face game-ul şi Abanda e dărîmată. Formidabilă atitudinea Alexandrei în acest meci

4-2, BREAK Dulgheru! Românca cîştigă la ZERO pe serviciul adversarei şi calificarea e aproape. Alexandra trebuie să rămînă concentrată

3-2, GAME Dulgheru! Alexandra îşi face serviciul la zero. Românca e mai lucidă şi pare mai puternică din punct de vedere fizic

2-2, GAME Abanda! Francoise egalează cu un game în care a servit foarte bine

2-1, GAME Dulgheru! Alexandra preia iniţiativa setului decisiv după un game dificil pe propriul serviciu. Canadianca e sub presiune

1-1, BREAK Dulgheru! Românca revine repede şi echilibrează situaţia în decisiv

1-0 BREAK Abanda! Canadianca cîştigă game-ul la zero. Dulgheru a servit slab şi canadianca a prins cîteva retururi foarte bune

Începe decisivul cu Alexandra la serviciu!

Pauză de vestiar cerută de Dulgheru! Pauza se prelungeşte puţin

SET 7-5 Dulgheru! Alexandra îşi revine pe final de set şi cîştigă in extremis setul secund! Românca pune presiune mai mare pe Abanda şi canadianca greşeşte decisiv. Să sperăm că Alexandra va continua să aibă iniţiativa în decisiv

6-5, GAME Dulgheru! Alexandra îşi face serviciul şi o pune sub presiune pe Abanda

5-5, GAME Abanda! Şansă mare ratată cu seninătate de Dulgheru! Abanda profită de greşelile româncei

5-4, GAME Dulgheru! Românca face 3 game-uri la rînd! În sfîrşit Alexandra joacă ceea ce ar trebui să joace. O obligă pe adversară să lovească decisiv şi canadianca clachează

4-4, BREAK Dulgheru! Alexandra face break-ul într-un moment foarte bun şi rămîne în set

4-3, GAME Dulgheru! Românca reduce din diferenţă, dar Abanda are un break avans.

4-2, GAME Abanda! Sportiva din Canada se apropie de victorie. Joacă mai bine decît Alexandra pînă acum

3-2, BREAK Abanda! Canadianca face break-ul după un game de serviciu modest al lui Dulgheru. Situaţia se complică mult

2-2, GAME Abanda! Francoise îşi face serviciul cu emoţii şi după o decizie controversată a arbitrilor

1-2, GAME Dulgheru! Alexandra îşi face serviciul fără emoţii şi pune presiunea pe canadiancă

1-1, GAME Abanda! Alexandra îi oferă cîteva cadouri adversarei, care profită şi egalează scorul

1-0 GAME Dulgheru! Românca salvează două mingi de break şi îşi face serviciul cu mari emoţii

Dulgheru începe cu serviciul în setul secund

SET 6-3 Abanda! Francoise cîştigă primul set după o evoluţie peste aşteptări. Alexandra a început perfect, însă după primele două game-uri jocul nu i-a mai funcţionat. Sperăm să revină în setul secund

5-3 GAME Dulgheru! Alexandra reduce din diferenţă şi rămîne în set

5-2 GAME Abanda! Francoise are din nou o evoluţie foarte bună şi e la un game de cîştigarea primului set

4-2, BREAK Abanda! Canadianca face 4 game-uri la rînd şi sperăm ca Alexandra să îşi revină repede. E jucătoarea mai bună fără doar şi poate

3-2, GAME Abanda! Canadianca cîştigă 3 game-uri la rînd şi Alexandra trebuie să aibă grijă. Abanda joacă agresiv, victoria împotriva lui Begu i-a dat curaj

2-2, BREAK Abanda! Canadianca face break-ul după ce Alexandra a avut un game mai slab de serviciu

2-1, GAME Abanda! Canadianca serveşte mai bine şi cîştigă primul game al ei

2-0, GAME Dulgheru! Alexandra începe hotărît şi pe serviciu şi nu îi dă nici o şansă lui Abanda

1-0 BREAK Dulgheru! Început perfect pentru Alexandra, care a atacat pe serviciul lui Abanda. E 1-0 pentru noi

START DE MECI CU ABANDA LA SERVICIU

UPDATE 22:37 / Ne pregătim de ultimul meci de simplu. Abanda şi Dulgheru sînt la încălzire în acest moment.

UPDATE 22:15 / România conduce cu 2-1 şi e la doar o victorie de Grupa Mondială. Victoria poate să o aducă Alexandra Dulgheru, care urmează să joace împotriva lui Francoise Abanda. Toată acţiunea, LIVE pe FANATIK.RO

GAME, SET ŞI MECI, ANDREEA MITU! Românca izbucneşte în lacrimi la finalul unui meci EPIC. Andreea Mitu cîştigă cu 4-6, 6-4, 6-1 în faţa lui Eugenie Bouchard. Setul decisiv a fost fără istoric. Românca a zburdat pe teren şi a învins-o fără drept de apel pe Eugenie Bouchard. E 2-1 pentru România şi tricolorele sînt la o singură victorie de califcarea în Grupa Mondială.

VEZI AICI PRIMA REACŢIE A ANDREEI MITU DUPĂ VICTORIE

Loading the player…

dolce

5-1, GAME Mitu! Andreea joacă fără cusur. Nimeni nu poate să spună că aşa joacă numărul 107 WTA. E incredibil ce se întîmplă la Montreal în aceste momente.

4-1, BREAK Mitu! Continuă evoluţia senzaţională a româncei. BREAK la zero pentru Andreea. Genie e căzută în acest moment

3-1, GAME Mitu! Serviciu senzaţional pentru Andreea. Românca a făcut multe lovituri direct din serviciu şi meciul curge într-o direcţie frumoasă

2-1, GAME Bouchard! Canadianca tremură din nou pe propriul serviciu, din păcate, Andreea nu profită, însă are avantajul break-ului

2-0, GAME Mitu! Andreea îşi face serviciul şi Bouchard e deznădăjduită! Evoluţie frumoasă a româncei, indiferent de care va fi deznodămîntul. Deocamdată, visăm frumos

1-0 BREAK Mitu! FABULOS! Andreea face break-ul în debutul setului şi să sperăm că va continua evoluţia curajoasă a româncei

Bouchard începe cu serviciul în decisiv!

SET Mitu, 6-4! Andreea revine de la 0-40 pe propriul serviciu şi cîştigă setul. FABULOASĂ prestaţie pentru româncă, care s-a uat la trîntă cu Bouchard în acest set. A fost mai agresivă, a lovit puternic şi asta i-a adus setul secund.

5-4, BREAK Mitu! Senzaţională e Andreea! Românca a făcut break şi va servi pentru set

4-4, GAME Mitu! Andreea rezolvă repede game-ul, într-un minut şi 24 de secunde

4-3, GAME Bouchard! Genie îşi face serviciul, însă a fost testată serios de Andreea Mitu

3-3, GAME Mitu! Andreea îşi face serviciul şi setul este deschis. E bine că românca are o atitudine pozitivă

3-2, GAME Bouchard! Genie face 3 game-uri la rînd şi, din păcate, Mitu nu poate menţine ritmul din debutul setului

2-2, BREAK Bouchard! Canadianca a avut iniţiativa pe seriviciul Andreei. Retururile au fost foarte bune şi Genie egalează

2-1, GAME Bouchard! Genie îşi face cu dificultate serviciul, canadianca fiind incomodată de loviturile Andreei.

2-0, GAME Mitu! Începutul bun de set este confirmat şi de game-ul pe propriul serviciu

1-0, BREAK Mitu! Andreea începe în forţă setul secund şi face break

Începe setul doi cu Bouchard la serviciu!

SET 6-4 Bouchard! Genie reuşeşte break-ul şi fructifică prima minge de set avută. Andreea a avut cîteva şanse să echilibreze situaţia, însă a avut cîteva lovituri moi de care a profitat canadianca.

5-4, GAME Bouchard! Genie cîştigă cu emoţii şi acest game, însă acum presiunea e pe Mitu

4-4, GAME Mitu! Românca serveşte bine şi profită de greşelile mari ale canadiencei

3-4, BREAK Mitu! Andreea face un game foarte bun, e agresivă şi serviciul lui Bouchard a fost unul şubred

4-2 BREAK Bouchard! Canadianca reuşeşte să facă break-ul după ce a profitat de greşelile Andreei. Nu e nimic pierdut pentru româncă

3-2, GAME Bouchard! Mitu începe să pună din ce în ce mai multe probleme pe serviciul lui Genie. Canadianca îşi face greu serviciul

2-2, GAME Mitu! Andreea cîştigă la zero după ce arată un serviciu extrem de solid

2-1, GAME Bouchard! Genie cîştigă lejer pe serviciul propriu, însă Andreea face un meci curajos şi poate să îi pună probleme canadiencei

1-1, GAME Mitu! Andreea cîştigă primul game cu puţine emoţii după ce Bouchard a revenit de la 0-40 la 30-40. Din fericire, jocul lui Mitu e în creştere.

1-0, GAME Bouchard! Canadianca cîştigă la zero primul game, fără nici un fel de emoţii

START DE MECI CU BOUCHARD LA SERVICIU

Jucătoarele sînt la încălzire. Bouchard a pierdut ultimele 4 meciuri, fie că e vorba de circuitul WTA, fie că e vorba de FED Cup

LIVE VIDEO FED CUP CANADA-ROMANIA. UPDATE 20:02 / Jucătoarele intră pe teren. E primul mei al Andreei Mitu în Fed Cup. Unul cum nu se poate mai greu, împotriva lui Eugenie Bouchard, locul 7 WTA

********************

UPDATE 19:09 / Surpriză neplăcută pentru România! Irina Begu nu va putea evolua împotriva lui Bouchard şi locul ei va fi luat de Andreea Mitu. Românca este pe locul 104 în clasamentul WTA şi se află la debutul în FED Cup.

Este prima înfruntare directă dintre Eugenie Bouchard şi Andreea Mitu. Românca are 24 de ani şi are o evoluţie foarte bună în acest an, în care a adunat 14 victorii. Toată acţiunea din FED Cup e LIVE pe FANATIK.RO.

***************************

LIVE VIDEO FED CUP CANADA-ROMANIA.  UPDATE / Irina Begu a vorbit sîmbătă seară despre accidentarea din primul meci şi despre şansele de a evolua în cel de-al doilea meci.

“Imediat cum s-a terminat primul set, am simţit cum nu mai puteam să-mi controlez jocul din punct de vedere fizic. Sper ca mîine să fac un joc mult mai bun. Am simţit contracturi în setul al doilea, dar mult mai rău a fost în setul trei. Dar nu asta a fost cauza pentru care am pierdut. Ea a fost mai bună decît mine azi. Voi decide cu stafful meu dacă pot să joc al doilea meci. Fed Cup e o competiţie cu totul altfel, nu se aseamănă cu turneele noastre”, a spus Irina Begu pentru Dolce Sport.

*******************************************************************************************

LIVE VIDEO FED CUP CANADA-ROMANIA. Duminică se joacă ultimele 3 meciuri din duelul Canada – România, în barajul pentru calificarea în Grupa Mondială, iar duelul decisiv se dispută între perechile de dublu. După prima zi, scorul este egal, 1-1, iar toate speranţele rămîn pentru astăzi.

LIVE VIDEO FED CUP CANADA-ROMANIA. România împotriva unei…românce!

LIVE VIDEO FED CUP CANADA-ROMANIA. Echipa Canadei este formată din Sharon Fichman şi Gabriela Dabrowski, iar prima dintre ele este legată de ţara noastră.

Bob şi Julia, părinţii lui Sharon, s-au născut la Deva, însă au emigrat în Israel în 1982, iar peste alţi 7 ani s-au mutat definitiv în Canada. La un an după ce au ajuns pe continentul american, s-a născut Sharon.

Chiar dacă nu vorbeşte româna, Sharon Fichman a afirmat că păstrează în continuare legătura cu ţara noastră: “Acum doi ani am fost în România, la Mamaia. Îmi place enorm acolo! Părinţii mei sînt din Deva, dar mai am rude şi în Bucureşti sau în Sibiu!”, a declarat zilele trecute Fichman.

Bouchard a mai bătut-o o dată pe Begu

Primul meci al zilei de duminică este cel mai important, disputat între Eugenie Bouchard şi Irina Begu. Cele două jucătoare s-au mai întîlnit o singură dată, chiar în acest an, la primul Mare Şlem al anului, Australian Open.

Canadianca a fost cea care i-a oprit aventura incredibilă a româncei, impunîndu-se cu 6-1, 5-7, 6-2.

După victoria cu Begu, Eugenie Bouchard a fost eliminată de Maria Şarapova.

GAME SET ŞI MECI DULGHERU, 6-4, 6-4! Alexandra Dulgheru cîştigă meciul după o prestaţie remarcabilă. Românca a avut nervii mai tari şi o învinge pe principala jucătoare a Canadei. Este 1-1 după prima zi şi avem speranţe mari pentru ziua de duminică cînd vor avea loc ultimele 3 meciuri ale disputei

Dabrowski/Fischman – Mitu/Olaru

5-4 GAME Bouchard! Canadianca salvează o minge de meci, însă românca trebuie să se concentreze pe game-ul de serviciu care îi poate aduce meciul

5-3 GAME Dulgheru! Alexandra e la doar un game de a cîştiga meciul. ULUITOARE prestaţie pînă acum

4-3 BREAK Dulgheru! Alexandra face break-ul şi Eugenie Bouchard plînge, la propriu, pe scaun

3-3 GAME Dulgheru! Alexandra cîştigă un game maraton şi pune presiune pe Bouchard

3-2 GAME Bouchard! Canadianca şi-a ridicat nivelul jocului şi trece la conducerea setului secund

2-2 BREAK Bouchard! Foarte agresivă Genie pe retururile Alexandrei şi asta i-a adus break-ul

2-1 BREAK Dulgheru! Alexandra face break-ul pe serviciul canadiencei şi gluma se îngroaşă pentru gazde

1-1 GAME Dulgheru! Românca cîştigă pe propriul serviciu şi ţine aproape de canadiancă

1-0 GAME Bouchard! Canadianca începe cu dreptul setul secund în care pare mai determinată

START ÎN SETUL SECUND

SET 6-4 DULGERU! Alexandra cîştigă primul set după ce a reuşit să fie mai lucidă decît adversara ei. Românca a gestionat mai bine momentele importante ale meciului şi a făcut break-ul în momentul potrivit.

5-4, BREAK Dulgheru! Alexandra reuşeşte break-ul şi va servi pentru cîştigarea primului set

CLICK AICI PENTRU LIVE VIDEO CANADA-ROMANIA!!! VEZI MECIUL BOUCHARD – DULGHERU ONLINE, IN TIMP REAL!!!

4-4, GAME Dulgheru! Alexandra egalează după un game lung în care ambele jucătoare au greşit destul de mult

4-3, GAME Bouchard! Canadianca îşi face serviciul, însă jocul amîndurora e inconstant

3-3, BREAK Bouchard! Genie face break-ul cu ajutorul fileului. E al 4-lea break al partidei

3-2, BREAK Dulgheru! Alexandra profită de serviciul mai slab din acest game al lui Genie şi trece la conducere

2-2, GAME Dulgheru! Românca se ţine scai de Genie, reuşeşte lovituri bune şi face primul game pe serviciul ei

2-1, GAME Bouchard! Canadianca serveşte mai bine şi preia controlul în set. Dulgheru joacă agresiv şi poate pune probleme

1-1, BREAK Bouchard! Canadianca returnează foarte agresiv şi Dulgheru a avut multe dificultăţi

1-0, BREAK Dulgheru! Alexandra joacă perfect în debut, pune presiune pe serviciul lui Bouchard şi face break-ul

Cele două jucătoare sînt la încălzire

UPDATE 23:22 / Ne pregătim de meciul doi al zilei dintre Eugenie Bouchard şi Alexandra Dulgheru. Şansele României au scăzut dramatic după eşecul Irinei Begu, însă Dulgheru poate produce surpriza.

*************************

GAME, SET şi MECI Francoise Abanda, 6-4, 5-7, 6-4! Canadianca cîştigă primul meci al disputei cu România, profitînd de accidentarea Irinei Begu şi în acest moment şansele României se reduc mult. Begu s-a accidentat cînd conducea cu 2-0 în decisiv, acuzînd o durere la gambă. Urmează ultimul meci al zilei, Eugenie Bouchard – Alexandra Dulgheru

5-4, REBREAK Begu! Irina cîştigă miraculos pe serviciul sportivei din Canada. Begu a lovit decisiv de pe fundul terenului şi a pus-o în dificultate pe Abanda, care avea şansa să închidă meciul

5-3, BREAK ABANDA! Inevitabilul s-a produs. Irina Begu rămîne pe teren doar din ambiţie, însă durerea e insuportabilă şi canadianca profită de această slăbiciune.

4-3, GAME ABANDA! Canadianca este mai proaspătă şi ştie să profite de accidentarea Irinei Begu. Românca face un efort să rămînă în teren

3-3, GAME BEGU! Irina cîştigă pe propriul serviciu, însă piciorul ei nu arată deloc bine şi în acest moment canadianca e favorită.

3-2, GAME Abanda! Francoise îşi face serviciul şi conduce jocul. Momentul critic al meciului este accidentarea Irinei din debutul setului 3 în care conducea cu 2-0

2-2, BREAK Abanda! Canadianca cîştigă pe serviciul Irinei. Românca e accidentată, durerea o împiedică să joace cel mai bun tenis al ei şi perspectivele nu sînt cele mai bune

Se reia meciul cu Irina la serviciu. Sperăm că e bine

Irina Begu primeşte îngrijiri medicale. Pare o accidentare la muşchii gambei. Fizioterapeutul îi face masaj la gambă

2-1, GAME Abanda! Canadianca a făcut uşor game-ul, profitînd de accidentarea Irinei Begu. Românca nu se poate aşeza pe lovituri din cauza durerii de la genunchi

Irina Begu are probleme la picior şi sînt semne de îngrijorare din staff-ul României. Accidentarea e mai serioasă decît părea iniţial şi o incomodează vizibil pe româncă

2-0, GAME Begu! Irina e mult mai montată în decisiv şi vrea să încheie repede socotelile în acest meci

1-0, BREAK Begu! Irina cîştigă un game maraton pe serviciul canadiencei şi porneşte cu dreptul în decisiv

START ÎN SETUL DECISIV, CANADIANCA SERVEŞTE

5-7 SET Abanda! Canadianca a fructificat evoluţia mai bună din setul doi pe care a reuşit să îl cîştige. Irina Begu nu a părut în largul ei şi loviturile nu au mai avut vigoarea din primul set. Begu trebuie neapărat să cîştige setul decisiv

6-5, GAME Abanda! Canadianca cîştigă lejer pe serviciu, în ciuda momentului tensionat din final de set. Irina are de tras în acest set

5-5, GAME Begu! Irina cîştigă un nou game maraton, în care a salvat mingi de set. Setul merge în prelungiri

5-4, BREAK BEGU! Irina face break-ul şi rămîne în set. Românca şi-a ridicat nivelul jocului în acest game şi Abanda pare deznădăjduită în acest moment

5-3, BREAK Abanda! Francoise reuşeşte break-ul în cel mai bun moment posibil pentru ea şi va servi pentru set

4-3, GAME Abanda! Canadianca joacă foarte bine în setul secund şi Irina Begu are probleme

3-3, GAME BEGU! Românca a avut cîteva emoţii şi de acestă dată. E mult mai echilibrat setul secund în acest meci

3-2, GAME Abanda! Canadianca cîştigă uşor pe propriul serviciu. Irina Begu a cedat uşor cîteva puncte în acest game

2-2, GAME Begu! Irina îşi face greu serviciul după ce a reuşit să salveze 3 mingi de break. Românca nu e încă la nivelul primului set

1-2, GAME Abanda! Canadianca reuşeşte să îşi facă serviciul profitînd de greşelile Irinei

1-1, GAME Begu! Irina, fără emoţii pe propriul serviciu şi e un moment bun să încerce break-ul

0-1, GAME Abanda! Canadianca cîştigă primul game al setului doi, Irina a părut mai relaxată

SET IRINA BEGU, 6-4! Irina cîştigă primul set pe care l-a început mai moale. Românca a preluat însă controlul repede şi nu i-a dat nici o şansă lui Abanda. Sperăm la o victorie rapidă a româncei în acestă seară

5-4, GAME Abanda! Canadianca şi-a făcut serviciul, însă Irina serveşte pentru set în cîteva minute

5-3, GAME Begu! Românca nu i-a lăsat nici o şansă lui Abanda şi se apropie de cîştigarea setului

4-3, BREAK Begu! Irina conduce pentru prima dată în acest meci şi ne aşteptăm să îşi impună mai clar jocul

3-3, GAME Begu! Irina îşi face serviciul destul de greu şi meciul e mai echilibrat decît ne aşteptam

2-3, GAME Abanda! Irina ratează o minge de break şi canandianca îşi face din nou serviciul cu şansă

2-2, GAME Begu! Irina se concentrează mai bine şi îşi face rapid serviciul

1-2, BREAK Begu! Irina face rebreak-ul şi reuşeşte să revină rapid în set!

0-2, BREAK Abanda! Canadianca profită de serviciul mai slab al Irinei Begu, care a făcut şi cîteva erori neprovocate

0-1, GAME Abanda! Canadianca serveşte ezitant, însă Begu nu reuşeşte să profite de serviciul mai slab

Primul meci al serii este cel dintre Irina Begu şi Francoise Abanda. Acum se efectuează tragerea la sorţi şi meciul urmează să înceapă în 5 minute

UPDATE 19:55 / Se intonează imnurile celor două echipe. Sala din Montreal este plină şi există şi cîteva sute de suporteri. Toată acţiunea din FED Cup poate fi urmărită în format LIVETEXT pe FANATIK.RO

UPDATE Ora 19:20 / Sute de români sînt în tribune la Montreal! Irina Begu – Francoise Abanda este primul meci, de la ora 20:00

UPDATE 17:00 / Gestul lui Eugenie Bouchard de a refuza să dea mîna cu Alexandra Dulgheru înainte de FED Cup, a produs valuri în presa internaţională. Daily Mail scrie că jucătoarea din Canada este fără scrupule: “Eugenie Bouchard şi-a arătat caracterul competitiv lipsit de scrupule din nou, refuzînd să dea mîna cu adversara Alexandra Dulgheru”, a scris publicaţia britanică.

****************************

UPDATE / Pentru noi, absenţa Simonei Halep este foarte importantă. Însă ştiu că echipa României este foarte puternică şi are în componenţă jucătoare foarte bune“, a spus Bouchard, conform canada.com, după tragerea la sorţi a meciurilor din duelul Canada – România.

LIVE VIDEO FED CUP CANADA-ROMANIA. UPDATE 23:30 / Disputele de sîmbătă sînt cele ale premierelor. Nici Irina Begu şi Nici Alexandra Dulgheru nu au jucat niciodată împotriva adversarelor lor; Francoise Abanda, respectiv Eugenie Bouchard.

Singurul meci direct dintre jucătoarele din cele două loturi este cel dintre Irina Begu şi Eugenie Bouchard din optimi la Australian Open. Atunci, Bouchard s-a calificat în sferturi după un meci de mare luptă, cîştigat cu 6-1, 5-7, 6-2 de canadiancă.

LIVE VIDEO FED CUP CANADA-ROMANIA. Francoise Abanda nu a cîştigat nici un meci pentru Canada în FED Cup din cele două disputate. Abanda este în acest moment pe locul 260 în clasamentul WTA. Bouchard a obţinut 11 victorii şi a pierdut doar 2 meciuri în FED Cup.

De cealaltă parte, Irina Begu are 10 victorii şi 5 înfrîngeri în FED Cup, iar Alexandra Dulgheru a obţinut 5 victorii şi a suferit 7 înfrîngeri în cele 12 meciuri jucate pentru România.

Casele de pariuri dau Canada drept favorită în această întîlnire, nord americancele avînd 1,57 să se califice în Grupa Mondială I. România are cota 2,37 să cîştige meciul şi să se califice în Grupa Mondială.

LIVE VIDEO FED CUP CANADA-ROMANIA. UPDATE 22:05 / Tensiuni înainte de meciul de FED CUP dintre Canada şi România. După tragerea la sorţi, Eugenie Bouchard a refuzat să dea mînă cu Alexandra Dulgheru.

Românca a vorbit pentru Dolcesport despre incident: “A fost puţin ciudat, pentru că ei au spus “shake hands”, iar ea nu a vrut. Decizia ei! A fost puţin ciudat momentul, dar fiecare se comportă cum vrea. Poate nu a dat bine pe cameră, dar nu ne deranjează“, a declarat Dulgheru.

Candianca şi-a justificat şi ea gestul: “Nu am nimic cu ea. Nu cred în ideea de a-i ura succes adversarei mele înainte de meci. După ce vom juca, îi voi strînge mîna, indiferent de ce se va întâmpla

**************************

ŞOC IN BANIE!!! MEGA LOVITURA PRIMITA DE ADRIAN MITITELU DE LA PROCURORI!!! AVOCATUL SAU A FOST ARESTAT!!!

LIVE VIDEO FED CUP CANADA-ROMANIA. UPDATE 19: 45 / S-a încheiat tragerea la sorţi a meciurilor din barajul pentru calificarea în Grupa Mondială din FED Cup. Irina Begu va juca prima.

urmat de:

VIDEO CUTREMURĂTOR!!! ZEII FOTBALULUI, ÎNLĂCRIMAŢI!!! IMAGINILE CARE I-AU FĂCUT PE MESSI, RONALDO ŞI ZLATAN SĂ PLÎNGĂ CA NIŞTE COPII!!!

LIVE VIDEO FED CUP CANADA-ROMANIA. România trebuie să cîştige în faţa Canadei, la Montreal, pentru a realiza o performanţă uriaşă: prezenţa în grupa de elită a FedCup începînd din 2016. Barajul care se anunţa o simplă formalitate în momentul tragerii a devenit o mare problemă după evenimentele din ultima perioadă. Jucătoarea numărul unu a României, Simona Halep, a declinat prezenţa la Montreal, în schimb Eugenie Bouchard a ales să participe.

LIVE VIDEO FED CUP CANADA-ROMANIA. Chiar şi aşa, “tricolorele” au toate motivele să se considere favorite, în condiţiile în care adversarele au adunat doar 11 victorii în 2015 la simplu, la fel cît are noul număr unu al României, Irina Begu. Ba chiar mai mult, Alexandra Dulgheru, cu un start bun de sezon, are 12 victorii în 2015.

LIVE VIDEO FED CUP CANADA-ROMANIA. Andreea Mitu a bifat şi ea trei meciuri cîştigate în WTA. În plus, în afară de Dabrovski, celelalte trei nu au cîştigat nici un meci la dublu în 2015. Begu şi Olaru au strîns nouă victorii la dublu, prima cu cinci, cea de-a doua cu patru.

LIVE VIDEO FED CUP CANADA-ROMANIA. FANATIK.RO vă prezintă toate datele despre rezultate obţinute cele patru jucătoare ale Canadei în anul 2015.

O NOUĂ DEMISIE DE ULTIMĂ ORĂ ÎN LIGA 1!!!

Eugenie Bouchard (7 WTA), dezastru după Australian Open

LIVE VIDEO FED CUP CANADA-ROMANIA. Eugenie Bouchard a început sezonul cu aşteptări mari, dar lucrurile nu au decurs deloc cum şi-ar fi dorit. A fost OK la Australian Open, unde a prins sferturile de finală, dar ulterior a mai obţinut doar două victorii. La Melbourne, Bouchard a trecut de Irina Begu în optimi, 6-1, 5-7, 6-2.

– Australian Open: 4 victorii: Friedsam, Bertens, C. Garcia, Begu / învinsă de Maria Şarapova

– Anvers: zero victorii / învinsă de Mona Barthel

– Indian Wells: 2 victorii: Hradecka, Vandeweghe / învinsă de Lesia Ţurenko.

– Miami: zero victorii / învinsă de Tatjana Maria

Eugenie Bouchard nu a jucat nici un meci la dublu în 2015.

LIVE VIDEO FED CUP CANADA-ROMANIA. Dabrowski (181), învinsă uşor de Dulgheru

LIVE VIDEO FED CUP CANADA-ROMANIA. Gabriela Dabrowski a adunat trei victorii în 2015 în circuitul WTA. A pierdut în faţa Alexandrei Dulgheru în primul tur de la Doha, scor 2-6, 2-6.

– Brisbane: o victorie: Bains / învinsă de Lesia Tsurenko.

– Australian Open: zero victorii / învinsă de Iulia Beygelzimer.

– Dubai: 2 victorii: Kudryavtseva, Georges / învinsă de Cagla Buyukakcay

– Doha – zero victorii / învinsă de Alexandra Dulgheru

– Monterrey – zero victorii / învinsă de Mariana Marino

– Indian Wells – zero victorii / învinsă de Evgenya Rodina

– Charleston – zero victorii / învinsă de Louisa Chirico

Dabrowski a cîştigat patru meciuri la dublu în 2015 şi este singura jucătoare a Canadei care a cîştigat meciuri la această probă.

Sharon Fichman (205), trei meciuri în WTA în 2015

LIVE VIDEO FED CUP CANADA-ROMANIA. Sharon Fichman are 24 de ani şi evoluează în special în turnee din ITF. În 2015, a disputat trei meciuri în circuitul WTA, la Australian Open şi la Auckland.

Auckland: o victorie: Andrea Hlavackova / învinsă de Mandy Minella

Australian Open: zero victorii / învinsă de Elizaveta Kulichkova

Sharon Fichman a jucat un singur meci în proba de dublu în 2015, pierdut la Auckland.

Francoise Abanda (260), speranţa Canadei

LIVE VIDEO FED CUP CANADA-ROMANIA. Francoise Abanda are 18 ani şi este considerată o mare speranţă a tenisului din Canada, dar încă nu s-a impus la nivel înalt. A jucat doar trei meciuri în WTA, toate pierdute.