Etapa 6 din Europa League continuă, joi, cu un super meci. Jose Mourinho și Fenerbahce au primit vizita lui Athletic Bilbao, una dintre cele mai în formă echipe de pe continent. Bascii continuă seria meciurilor fără înfrângere și se impune la Istanbul! Astăzi se joacă restul partidelor, inclusiv Hoffenheim – FCSB.
Min. 90+4: Final de meci!
Min. 69: Fenerbahce rămâne în 10 oameni. Mert Muldur ia al doilea galben și este eliminat după un fault nenecesar.
Min. 45: GOOOOL Athletic Bilbao!!! Inaki Williams reușește să dubleze avantajul oaspeților.
Min. 5: GOOOL Athletic Bilbao!!! Inaki Williams deschide scorul la Istanbul.
Min. 1: Start de meci!
Fenerbahce: Livakovic – Samuel, Akaydin, Djiku, Mert Muldur – Yuksek, Amrabat – Tadic, Szymanski, Saint-Maximin – En-Nesyri. Rezerve: Cetin, Biterge, Soyuncu, Dzeko, Kahveci, Under, Tosun, Becao, Akcicek. Antrenor: Jose Mourinho
Athletic Bilbao: Agirrezabala – Gorosabel, Alvarez, Paredes, Berchiche – Jaureguizar, De Galarreta – Inaki Williams, Sancet, Nico Williams – Guruzeta. Rezerve: Unai Simion, Vivian, Vesga, Berenguer, Djalo, Nunez, Lekue, De Marcos, Gomez, Serrano, Prados, Boiro. Antrenor: Ernesto Valverde
Dacă o învinge pe Bilbao, Fenerbahce poate ajunge la 11 puncte și are ocazia să urce pe loc de calificare directă, măcar provizoriu. Meciurile de joi au și ele capacitatea de a schimba ierarhia, mai ales că se întâlnesc vecine de clasament sau formații care ocupă, în prezent, primele poziții.
Cel mai interesant duel, cel puțin raportat la clasament, se anunță a fi cel dintre Ajax și Lazio. “Lăncierii“ au ocazia să îi egaleze la puncte pe italienii aflați pe prima poziție, înaintea startului etapei. Manchester United vrea și ea să urce în top 8, dar are meci complicat în Cehia.
Și pentru formația lui Radu Drăgușin, etapa este extrem de importantă. Tottenham are deplasare scurtă, la Glasgow, unde va da piept cu trupa lui Ianis Hagi, Rangers. Presiunea pe Ange Postecoglou este una tot mai mare, mai ales după ce Spurs a pierdut, scor 3-4, derby-ul cu Chelsea.
Bineînțeles, și pentru fanii fotbalului românesc, etapa rezervă o partidă importantă. Aflată pe locul 10, FCSB are posibilitatea să profite de jocul rezultatelor și să revină pe un loc care asigură calificarea în optimi. Campioana României dă piept cu Hoffenheim joi, de la 19:45.
Posturile de televiziune aparținând Prima Sport și Digisport vor difuza cele mai tari încleștări din runda a șasea a Europa League. Duelurile etapei vor fi LIVE VIDEO și pe FANATIK.ro. Iată programul complet al etapei:
După runda a 5-a, trei echipe au câte 13 puncte. Este vorba despre Lazio, Athletic Bilbao și Frankfurt. Locurile de calificare directe sunt completate de Galatasaray, Anderlecht, Ajax, Lyon și Rangers. Iată clasamentul complet:
Ca de fiecare dată, FANATIK ajută pariorii să își creeze un bilet interesant, pentru etapa din Europa League. Iată care sunt propunerile noastre, pentru această rundă:
FANATIK.ro te ajută să fii conectat la toate meciurile din această etapă a Europa League. Aici găsești informații la minut despre cine și cum a marcat, cum se modifică ierarhia și cine sunt noile favorite la calificare.
Pe site-ul nostru vei găsi toate informațiile despre meciurile românilor Răzvan Lucescu, Radu Drăgușin, Ianis Hagi, dar și despre duelul Hoffenheim – FCSB, care. va începe joi, de la 19:45.