Marian Popovici
in STIRI INTERNATIONALE
22/08/2016, 14:48
VIDEO. Început NEBUN în Serie A! Debut negru pentru de Boer la Inter! Lazio, THRILLER cu 7 goluri GALERIE FOTO

UPDATE, ora 14:41 / Etapa 1 din Serie A a fost una nebună. E o deschidere senzaţională pentru campionatul italian. După thriller-ul de pe San Siro, unde Donnarumma a parat un penalty în minutul 90+6 şi a securizat prima victorie a Milanului, Lazio şi Atalanta au făcut show.

Romanii au învins cu 4-3 la capătul unui meci cu multe răsturnări de scor. Chievo a realizat surpriza în prima etapă, reuşind să cîştige cu Inter, 2-0. Frank de Boer a început cu stîngul mandatul său la echipa milaneză. Văzută ca o pretendentă la titlu, Napoli nu a scos decît 1 punct la nou promovata Pescara. Mitriţă şi Chiricheş au fost rezerve.

Rezultatele primei etape:

ita

UPDATE, ora 21:11 / Meci nebun pe San Siro. AC Milan cîştigă cu 3-2 disputa cu Torino din prima etapă. Eroul rossonerilor a fost Gianluigi Donnarumma, portarul de 17 ani al Milanului.

Donnarumma a apărat un penalty în minutul 90+6 şi a adus prima victorie a Milanului. În atac a strălucit Bacca, autorul unui hattrick pentru “diavoli”. Torinezii au marcat prin Belotti, în minutul 48 şi prin Baselli, în minutul 90+1.

“Taurul” a fost la un pas de o revenire incredibilă, însă penalty-ul lui Belotti din minutul 90+6 a fost parat de Donnnarumma.

VEZI VIDEO REZUMAT AICI

UPDATE, ora 23:39 / Juventus a cîştigat meciul din prima etapă din Serie A, scor 2-1, împotriva Fiorentinei. Ciprian Tătăruşanu a apărat poarta oaspeţilor, însă intervenţiile sale nu au putut evita înfrîngerea.

Juve nu s-a impus fără emoţii, dar atacantul de 90 de milioane, Gonzalo Higuain, a fost decisiv. Khedira a deschis scorul în prima repriză, dar Kalinic a egalat în minutul 70. Golul victoriei a fost marcat în minutul 75 de vîrful argentinian.

Ianis Hagi a fost pe banca de rezerve a Fiorentinei la acest meci, însă nu a fost folosit de antrenorul Paulo Sousa.

Campioana Juventus începe campania de apărare a titlului în Serie A contra Fiorentinei, sîmbătă, de la ora 21:45. Ciprian Tătăruşanu şi Ianis Hagi sînt în lotul Fiorentinei pentru această confruntare.

Cel mai scump atacant din istoria Serie A, Gonzalo Higuain, are şanse mici să fie titular. Vîrful luat de Juventus pentru 90 de milioane de euro de la Napoli nu e pus la punct din punct de vedere fizic.

În primul meci al acestei ediţii din Serie A, AS Roma a învins cu 4-0 Udinese pe Stadio Olimpico. Golurile au fost marcate de Perotti (dublă), Dzeko şi Salah, toate în partea secundă.