VIDEO. Doar ARGINT! Mergea şi Tecău, învinşi de Nadal în FINALĂ

UPDATE, 13 august, ora 03:48 / La capătul unui meci plin de tensiune, care s-a întins pe parcursul a două ore şi jumătate, România a fost învinsă de Spania în proba de dublu. Mergea şi...
13.08.2016 | 03:50
VIDEO Doar ARGINT Mergea si Tecau invinsi de Nadal in FINALA

UPDATE, 13 august, ora 03:48 / La capătul unui meci plin de tensiune, care s-a întins pe parcursul a două ore şi jumătate, România a fost învinsă de Spania în proba de dublu. Mergea şi Tecău se mulţumesc cu argintul, după ce au cedat în faţa lui Nadal / M. Lopez, scor 2-6, 6-3, 4-6. Cei doi români au avut 4-3 şi serviciul în decisiv, dar spaniolii au făcut break pe serviciul lui Mergea, care a căzut pe final şi a făcut cîteva greşeli copilăreşti. Chiar şi aşa, medalia de argint rămîne o performanţă importantă obţinută de cei doi jucători români.

LIVE VIDEO VEZI AICI JOCURILE OLIMPICE!

4-6. Tecău îşi pierde serviciul după două smash-uri greşite de Mergea. Rămîne doar medalie de argint pentru România, după un meci foarte spectaculos.

4-5. Nadal îşi face serviciul, deşi românii au condus în game.

4-4. Spaniolii reuşesc un rebreak pe serviciul lui Mergea.

4-3. BRAVOOO! Break reuşit de Horia şi Florin pe serviciul lui Marc Lopez.

3-3. Horia Tecău îşi face serviciul fără emoţii.

2-3. Nadal îşi face serviciul, după ce România a ratat o minge de break.

2-2. Mergea îşi face serviciul după un game lung, în care România a salvat multe mingi de break.

1-2. Lopez îşi face serviciul, deşi Tecău şi Mergea au avut 30-0.

1-1. Horia Tecău îşi face şi el serviciul fără probleme.

0-1. Rafa Nadal îşi face serviciul în startul decisivului.

6-3. Revenire de la 0-40 pe serviciul lui Tecău. Românii iau cinci puncte la rînd şi cîştigă setul doi!

5-3. Marc Lopez îşi face serviciul, deşi românii au avut două mingi de set.

5-2. Game perfect pentru România, cu Florin Mergea la serviciu.

4-2. Nadal îşi face serviciul şi reduce din handicapul spaniolilor în acest set doi.

4-1. Tecău şi Mergea revin de la 0-30, pe serviciul lui Horia, şi se impun în acest game.

3-1. Mergea şi Tecău se impun pe serviciul lui Lopez, primul lor break în acest meci.

2-1. Florin Mergea îşi face şi el serviciul, urmează Marc Lopez.

1-1. Nadal îşi face serviciul, deşi românii au condus cu 30-0.

1-0. Tecău îşi face serviciul fără emoţii şi întrerupe seria de cinci game-uri a spaniolilor.

2-6. Set pentru spanioli, după ce Marc Lopez serveşte din nou foarte bine.

2-5. Spaniolii fac break şi pe serviciul lui Mergea şi sînt aproape de a-şi adjudeca primul set.

2-4. Nadal îşi face din nou serviciul, ibericii se distanţează.

2-3. Break la zero reuşit de spanioli pe serviciul lui Horia Tecău.

2-2. Marc Lopez închide prima serie de servicii fără break. Îşi face serviciul la 15.

2-1. Florin Mergea îşi face şi el serviciul, la 30.

1-1. Spaniolii egalează după ce Nadal îşi face serviciul la 15.

1-0. Horia Tecău îşi face serviciul cu emoţii, după ce românii au salvat două mingi de break.

LIVE VIDEO MERGEA TECAU – NADAL LOPEZ FINALA OLIMPIADA. UPDATE, 13 august, ora 01:00 / Jucătorii sînt la încălzire, partida este gata să înceapă. Jucătoarele de la naţionala de handbal a României, care a trecut astăzi de Spania, scor 24-21, sînt în tribune pentru a-i susţine pe Horia Tecău şi Florin Mergea.

LIVE VIDEO MERGEA TECAU – NADAL LOPEZ FINALA OLIMPIADA. UPDATE, 13 august, ora 00:00 / Finala de dublu dintre Mergea / Tecău şi M. Lopez / Nadal va începe după ora 01:00, din cauza faptului că partidele de simplu care s-au jucat înainte pe central au durat foarte mult.

LIVE VIDEO MERGEA TECAU – NADAL LOPEZ FINALA OLIMPIADA. UPDATE, ora 15:43 / În afara finalei de la dublu, alături de Florin Mergea, Horia Tecău joacă astăzi, la o oră după, şi în proba de dublu mixt, alături de Irina Begu contra cehilor Hradecka / Stepanek, în sferturile de finală. Tecău şi Begu au obţinut prima victorie împreună ieri, cu polonezii Kubot / Radwanska, scor 4-6, 7-6 (1), 10-8.

LIVE VIDEO MERGEA TECAU – NADAL LOPEZ FINALA OLIMPIADA. Florin Mergea şi Horia Tecău vor întîlni în finala turneului olimpic de dublu masculin cuplul spaniol Rafael Nadal/Marc Lopez.

nadal

În semifinală, ibericii s-au impus în două seturi, scor 7-6, 7-6 în faţa canadienilor Nestor/Pospisil. Finala va avea loc vineri seara, începînd cu ora 23:20.

LIVE VIDEO MERGEA TECAU – NADAL LOPEZ FINALA OLIMPIADA. Horia Tecău şi Florin Mergea s-au calificat în finala probei de dublu, pentru prima oară în istoria participărilor româneşti la Jocurile Olimpice! Sportivii noştri i-au învins pe americanii Johnson şi Sock, în două seturi, scor 6-3, 7-5. În ultimul act, Tecău şi Mergea vor întîlni cîştigătorii meciului Lopez/Nadal (Spania) / Nestor/Pospisil (Canada). Finala se joacă vineri, 12 august, începînd cu ora 23:20.

”Noi am venit aici cu gândul să câştigăm aurul, pentru asta ne-am concentra, ştiam că putem realiza lucrul acesta. Azi a fost un meci pentru medalie, dar ca să câştigăm ştim foarte bine ce avem de făcut, să jucăm fiecare punct, să ne concentrăm, să fim calmi, să ne motivăm. Ne cunoaştem foarte bine şi în momentele acelea importante asta ne ajuttă pe noi. Ne bucurăm că pentru delegaţie am obţinut o medalie. Mâine vom avea o medalie, dar o vrem pe cea de aur. Avem de jucat dublu mixt, trebuie să ne recuperăm pentru meciul de mâine ca să fim în cea mai bună formă şi să câştigăm aurul!”, a declarat Horia Tecău.

”Sîntem primii care ajungem într-o finală olimpică. Cum am scris-o şi anul trecut la Turneul Campionilor, când am jucat finala unul împotriva altuia, cu parteneri diferiţi, aşa o scriem şi anul acesta la Rio. Important e că am ajuns aici, că mai e un pas şi vrem să mergem până la capăt. Asta am visat de mici, asta am visat de un an şi ceva. În finală vor fi trei seturi din cinci, un meci clar mai greu, dar suntem pregătiţi şi nu ne gândim decât la următorul meci, cum să câştigăm!”, a declarat Florin Mergea

BREAK ROMÂNIA! Servim pentru finală! 6-5

Românii îşi fac din nou serviciul la 0! 5-5

Americani îşi fac cu greu serviciul. 5-4

Cu ceva emoţii, Florin Mergea reuşeşte să-şi facă serviciul şi să restabilească egalitatea. 4-4

Din nou, sportivii din SUA preiau conducerea. 3-4

Tecău îşi face serviciul la 0! 3-3

Americanii fac 3-2. Urmează serviciul lui Horia Tecău.

Tecău şi Mergea sevesc excelent. Din nou egalitate! 2-2

Statele Unite preiau din nou conducerea în setul secund: 2-1

Game şi pentru România! Tecău, impecabil la serviciu.

A început al doilea set, americanii şi-au făcut serviciul.

Mergea şi Tecău se impun în primul set, scor 6-3.

Românii par să nu aibă nici o problemă în faţa americanilor: 4-1 este scorul după primele 5 gameuri.

După primele două gameuri, românii noştri conduc cu 2-0!

LIVE VIDEO MERGEA TECAU. UPDATE, ora 21:00. A început meciul pentru finala de dublu. Mergea şi Tecău joacă de la această oră împotriva americaniloc Johnson şi Sock.

LIVE VIDEO MERGEA TECAU. UPDATE, ora 11:45 / Florin Mergea şi Horia Tecău joacă astăzi, la dublu, contra americanilor Johnson şi Sock, pentru calificarea în finală! Partida va începe după ora 20:00. Cei doi joacă şi la dublu mixt, în primul tur. Tecău / Begu versus Kubot / Radwanska şi Mergea / Niculescu – Suarez / Ferrer.

LIVE VIDEO MERGEA TECAU. UPDATE, ora 23:25. Semifinalele de la dublu masculin se vor juca mai mult ca sigur joi. În schimb, Mergea şi Tecău vor evolua în această noapte, în primul tur la dublu mixt, alături de Niculescu şi Begu.

Tecău/Begu – Kubot/Radwanska
Mergea/Niculescu – Ferrer/Navaro

LIVE VIDEO MERGEA TECAU FINALA OLIMPIADA. UPDATE, ora 22:25. Plouă la Rio, aşa că meciul Horia Tecău/Florin Mergea – Johnson/Sock a fost amînat. Încă nu se ştie ora exactă. Dacă ploaia se va opri în curînd, românii ar urma să joace spre dimineaţa. Dacă nu, semifinala va fi reprogramată pentru joi, după ora 16:30.

LIVE VIDEO MERGEA TECAU – NADAL LOPEZ FINALA OLIMPIADA. UPDATE, ora 15:33. La cîteva ore după meciul din semifinalele probei de dublu, Horia Tecău şi Florin Mergea vor disputa primul tur la dublu-mixt, împreună cu Irina Begu, respectiv, Monica Niculescu.

LIVE VIDEO MERGEA TECAU – NADAL LOPEZ FINALA OLIMPIADA UPDATE, ora 11:38 / Horia Tecău s-a declarat încîntat de victoria obţinută alături de Florin Mergea, în sferturile de finală de la Rio, şi a vorbit despre şansa de a aduce prima medalie pentru România.

Jucăm cu medaliile pe masă. Încă de anul trecut am spus că obiectivul nostru este cîştigarea medaliei de aur la Rio. Deci, noi ştim, echipa noastră ştie, toată ţara ştie. Nu mai trebuie să ne punem nicio presiune în plus, am ajuns aici concentrîndu-ne pe fiecare minge, pe fiecare punct şi aşa vom face şi în meciul următor. Acum ne vom recupera, pregătim jocul foarte bine şi încercăm să executăm fiecare punct ca să cîştigăm următorul meci, pentru că el este cel mai important”, a spus Tecău pentru site-ului Clubului Sportiv Dinamo, la care este legitimat.

LIVE VIDEO MERGEA TECAU – NADAL LOPEZ FINALA OLIMPIADAÎi cunoşteam foarte bine pe Soares şi pe Melo, nu au făcut nimic diferit faţă de ce ne aşteptam. Soares a servit foarte bine, cred că mai bine decît o face de obicei, dar şi eu am servit bine, am avut o zi bună pe serviciu. Am reuşit să mi-l ţin fără probleme. A fost un singur game, un singur break, cu o eroare la voleu, cînd am pierdut acel set al doilea, dar tactica a funcţionat. Când am avut şanse, am executat”, a comentat şi Tecău partida din sferturile de finală.

LIVE VIDEO MERGEA TECAU – NADAL LOPEZ FINALA OLIMPIADA. Pentru noi înseamnă mult că am cîştigat acest meci, mai ales în aceste condiţii. În setul al treilea ne-am montat repede. Am luat o pauză acolo, am respirat puţin şi am trecut peste acel final de set nefericit. Ne-am montat, ştiam că dacă vom continua la fel şi ne vom ţine serviciile vor veni şi şanse de retur. Au venit în primul game, nu l-am luat. A fost 0-40 acolo, care conta foarte mult, dar am rămas pozitivi. Asta facem noi foarte bine. Ne montăm unul pe celălalt, nu ne lăsăm nicio secundă, niciun punct să cădem, să ne pierdem concentrarea. Şi asta ne ajută să cîştigăm meciurile. A contat cu atît mai mult pentru că aveam de partea cealaltă un public gălăgios şi a trebuit să fim mai conectaţi unul la celălalt”, a mai declarat Horia Tecău.

LIVE VIDEO MERGEA TECAU – NADAL LOPEZ FINALA OLIMPIADAFlorin Mergea a vorbit şi el despre lipsa de fair-play a fanilor brazilieni, care i-au huiduit pe români pe toată durata partidei, dar şi despre partida din semifinale şi obiectivele pe care le are. “Ne aşteptam la o atmosferă ostilă. A fost exact ca atunci cînd am jucat contra Ecuadorului, în Cupa Davis, cînd eram juniori, dar ne-am concentrat pe ce era de făcut pe fiecare punct şi acestea sînt condiţiile în care probabil noi jucăm cel mai bun tenis. Şi asta s-a văzut în teren. Important este că am stat unul lîngă celălalt, ne-am împins de la spate şi am crezut în această victorie. Pentru că era un meci foarte dificil şi cred că am reuşit să stăm mereu peste ei, să nu-i lăsăm să intre în totalitate în meci. Sîntem un pic obosiţi, urmează recuperarea. Avem destule ore de dormit, pentru această semifinală ne-am pregătit tot anul. Nu pot să zic că voi fi obosit, nu am voie să fiu. Vom fi sută la sută apţi la ora meciului”, a spus Mergea.

LIVE VIDEO MERGEA TECAU – NADAL LOPEZ FINALA OLIMPIADACînd am servit pentru meci nu m-am gîndit la ceva special. Pur şi simplu te gîndeşti la punctul următor, pentru că deja era 5-1 sau 5-2, nici nu mai ştiu. Important este să arunci mingea sus, să împarţi loviturile în părţi mici pe care trebuie să le faci şi aşa nu te gîndeşti la scor. Trebuie să cîtigi, eşti la un pas de victorie, iar dacă te gândeşti la scor poate nu mai poţi să joci. Important este că am lucrat mult şi s-a văzut că suntem tari în momentele acestea. Americanii Steve Johnson şi Jack Sock sînt doi jucători foarte buni pe care normal că-i cunoaştem din circuit, dar important este exact ce am făcut şi pînă acum, să ne concentrăm la ce trebuie să facem noi, bineînţeles şi în funcţie de ei. Tactica este importantă şi să jucăm fiecare punct. Ne dorim foarte mult să cîştigăm“.

LIVE VIDEO MERGEA TECAU FINALA OLIMPIADA. UPDATE, ora 08:30 / Florin Mergea şi Horia Tecău joacă astăzi pentru accederea în finală la Rio de Janeiro, în proba de dublu masculin. Adversarii românilor, în meciul care poate asigura prima medalie a României, sînt americanii Johnson / Sock. Partida este programată astăzi, după ora 20:00.

LIVE VIDEO MERGEA TECAU – NADAL LOPEZ FINALA OLIMPIADAHoria Tecău şi Florin Mergea au reuşit să se califice în semifinalele turneului olimpic după ce au eliminat în sferturile de finala dublul brazilian Melo/Soares cu 6-4,7-5,6-2.

În semifinale dublul român va întâlni perechea americană Johnson/Sock.

6-2 România. Victorie la a patra minge de meci!

5-2 România. Serviciu Melo. Mergea serveşte pentru semifinale!

5-1 România! Serviciu Tecău!

4-1 România!!! Încă un Break, primul din meci pe serviciul lui Soares! Mai avem nevoie de doua GAME-URI!

3-1 România! Serviciu Mergea!

2-1 România! Break pe serviciul lui Melo. Tot Melo, ca în setul 1!

1-1 serviciu Tecău

1-0 Brazilia. Serviciu Soares, după 3 mingi de Break consecutive ratate de români!

E 1-1 la seturi. Urmează setul decisiv. Hai România!

7-5 Brazilia. Break pe serviciul lui Mergea.

Urmează setul doi.

6-4 serviciu Tecău. 1-0 la seturi pentru ai noştri. Breakul făcut în primul game, pe serviciul lui Melo, s-a dovedit decisiv.

———

LIVE VIDEO MERGEA TECAU – NADAL LOPEZ FINALA OLIMPIADA. UPDATE 09.08. Ora 16:31. Iniţial, Horia Tecău şi Florin Mergea ar fi trebui să joace în această după-miază, începînd cu ora 16:45. Meciul contra brazilienilor Marcelo Melo şi Bruno Soares a fost ”mutat” de la ora 21:30.

LIVE VIDEO MERGEA TECAU – NADAL LOPEZ FINALA OLIMPIADA. UPDATE 09.08. Ora 11.30/ Novak Djokovic şi Nenad Zimonjic au fost învinşi de perechea Marcelo Melo/Bruno Soares în două seturi, cu 6-4, 6-4.  Astfel, Marcelo Melo/Bruno Soares vor juca împotriva lui Horia Tecău şi Florin Mergea după au reuşit să se califice în sferturile probei de dublu a Olimpiadei. Partida va avea loc marţi după-amiază.

––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

LIVE VIDEO MERGEA TECAU – NADAL LOPEZ FINALA OLIMPIADA. UPDATE, ora 19:30. Monica Niculescu trebuia să joace în această seară, începînd cu ora 20:00, cu Zlvetlana Kuzneţova, însă s-a retras din cauza durerilor la spate.

LIVE VIDEO MERGEA TECAU – NADAL LOPEZ FINALA OLIMPIADA. UPDATE, ora 18:40. Horia Tecău şi Florin Mergea s-au calificat în sferturile probei de dublu a Olimpiadei. Românii au cîştigat în două seturi meciul cu Santiago Gonzalez/Miguel-Angel Reyes-Varela, scor 6-3, 7-6. În următoarea fază a competiţiei, Tecău şi Mergea vor întîlni învingătorii partidei Djokovic/Zimonjic –  Melo/Soares.

LIVE VIDEO MERGEA TECAU FINALA OLIMPIADA UPDATE, ora 10:00 / Perechea formată din Andreea Mitu şi Raluca Olaru s-a calificat în turul al doilea al probei de dublu feminin din cadrul Jocurilor Olimpice de la Rio.

LIVE VIDEO MERGEA TECAU FINALA OLIMPIADARomânecele au dispus în două seturi, 6-3, 6-4, de cluplul Timea Babos/Reka-Luca Jani din Ungaria. În turul următor, Mitu şi Olaru se vor duela cu perechea rusă Ekaterina Makarova/Elena Vesnina, cap de serie numărul 7.

LIVE VIDEO MERGEA TECAU FINALA OLIMPIADADin păcate, Monica Niculescu şi Irina Begu au fost LIVE VIDEO MERGEA TECAU FINALA OLIMPIADA. UPDATE, 08.08.2016, ora 02:45 / Pe arena centrală, Andreea Mitu a fost învinsă uşor de Garbine Muguruza, scor 2-6, 2-6, şi a fost şi ea eliminată în ptimul tur la Rio.

LIVE VIDEO MERGEA TECAU – NADAL LOPEZ FINALA OLIMPIADA. UPDATE, 07.08.2016, ora 23:00 / Irina Begu a fost eliminată de jaăponeza Nao Hibino, după 4-6, 6-3, 3-6, după 2 ore şi 4 minute! De la 00:45 joacă Andreea Mitu cu Garbine Muguruza! Meciul va putea fi urmărit online pe linkul de mai jos!

LIVE VIDEO MERGEA TECAU FINALA OLIMPIADA. UPDATE, 07.08.2016, ora 23:00 / Irina Begu a pierdut setul 1 cu 4-6, după 42 minute de joc, dar a cîştigat cu 6-3 setul 2! Acum se joacă setul decisiv

LIVE VIDEO MERGEA TECAU FINALA OLIMPIADA. UPDATE, 07.08.2016, ora 22:00Ce veste pentru România! Andreea Mitu a intrat pe tabloul principal de la Rio, după ce Jelena Jankovic şi-a anunţat retragerea! Mitu o va întîlni în această noapte, de la ora 00:45 pe Garbine Muguruza, chiar pe terenul central în runda 1! Meciul va putea fi urmărit online pe linkul de mai jos!

LIVE VIDEO MERGEA TECAU FINALA OLIMPIADA. UPDATE, 07.08.2016, ora 21:00. Kuznetsova a învins în 3 seturi pe Wang: 6-1, 4-6, 6-0. Începe meciul Irinei Begu! Vezi meciul ONLINE pe linkul de mai jos.

LIVE VIDEO MERGEA TECAU – NADAL LOPEZ FINALA OLIMPIADA. UPDATE, 07.08.2016, ora 19:30. Imediat după meciul Svetlanei Kuznetsova contra chonezoaicei Qiang Wang, aflat în desfăşurare, scor 6-1 în setul 1, începe meciul Irinei Begu cu Nao Hibino!

LIVE VIDEO MERGEA TECAU FINALA OLIMPIADA. UPDATE, 07.08.2016, ora 08:33. Irina Begu debutează duminică împotriva lui Nao Hibino la simplu, începînd cu ora 18:30. Proaspăta câştigătoare de la Florianopolis are şi ea nevoie de o victorie rapidă, la fel cum au reuşit Tecău şi Mergea. Va trebui, apoi, să reziste şi pentru meciul de dublu, alături de Monica Niculescu, împotriva lui Chan/Chan, favoritele 3 ale probei. Tot duminică debutează şi Andreea Mitu împreună cu Raluca Olaru, ele joaca împotriva cuplului format din Reka-Jani/Babos, din Ungaria. Partida de dublu are loc la ora 21:30., în desfăşurare

Venus Williams a fost eliminată din proba de simplu, scor 6-4, 6-3, 7-6 cu Flipkens. Radwanska a avut şi ea acceaşi soartă, fiind eliminată de Zheng, scor 4-6, 5-7.

LIVE VIDEO MERGEA TECAU FINALA OLIMPIADA. UPDATE, ora 22:50 / Monica Niculescu a obţinut şi ea calificarea în optimile de finală la Rio de Janeiro. A învins-o pe Veronica Cepede, din Paraguay, în primul tur al probei de simplu, scor 6-2, 6-3. În optimile, Monica Niculescu va juca împotriva cîştigătoarei dintre Kuzneţova şi Wang.

__________________________________________________________________________

LIVE VIDEO MERGEA TECAU FINALA OLIMPIADA. UPDATE, ora 19:07. Florin Mergea şi Horia Tecău au început excelent proba de dublu a Olimpiadei de la Rio. Românii au învins cuplul format din Federico Delbonis şi Guillermo Duran, scor 6-3, 6-2. Meciul a durat doar o oră şi zece minute, Tecău şi Mergea pirezîndu-şi o singură data serviciul.

În ”optimi” Tecău şi Mergea vor întîlni perechea Santiago Gonzalez/Miguel-Angel Reyes-Varela, din Mexic.

LIVE VIDEO MERGEA TECAU FINALA OLIMPIADA. UPDATE, ora 18:50.  Horia Tecău şi Florin Mergea vor întîlni, în primul tur al Olimpiadei de la Rio, cuplul format din Federico Delbonis şi Guillermo Duran din Argentina.

LIVE VIDEO MERGEA TECAU FINALA OLIMPIADA. LIVE VIDEO MERGEA TECAU. Andreea Mitu şi Raluca Olaru vor debuta contra unguroaicelor Timea Babos şi Reka Luca-Jani. Celălalt cuplu de dublu feminin din România, Irina Begu/Monica Niculescu, a fost repartizat contra favoritelor numărul 3 la medalia de aur, Hao-Ching Chan şi Yung-Jan Chan.

LIVE VIDEO MERGEA TECAU – NADAL LOPEZ FINALA OLIMPIADA. LIVE VIDEO MERGEA TECAU. Pe tabloul de simplu, Irina Begu o va întîlni pe Nao Hibino (Japonia), în timp ce Monica Niculescu ca juca împotriva sportivei Veronica Cepede Royg, din Paraguay.

LIVE VIDEO MERGEA TECAU FINALA OLIMPIADA. LIVE VIDEO MERGEA TECAU. Olimpiada de la Rio. Fără Simona Halep, care nu va participa, România speră la o medalie prin Horia Tecău şi Florin Mergea. Cei doi participă în proba de dublu şi au şansa a 5-a să cîştige medalia de aur. Francezii Pierre-Hugues Herbert şi Nicolas Mahut sînt principalii favoriţi în proba de dublu.

LIVE VIDEO MERGEA TECAU FINALA OLIMPIADA. LIVE VIDEO MERGEA TECAU. Olimpiada de la Rio. Pe lîngă Tecău şi Mergea, la Rio vor mai participa Irina Begu, Monica Niculescu, Andrea Mitu şi Raluca Olaru. Românii îşi vor afla adversarii joi, de la ora 17:00, atunci cînd este programată tragerea la sorţi.