VIDEO. Caroline Wozniacki, regina din Singapore! A bătut-o pe Venus

simona halep, tragere la sorţi, singapore, turneul campioanelor, live video

UPDATE, 29 octombrie, ora 15:15 / Caroline Wozniacki a câştigat Turneul Campioanelor de la Singapore. Daneza s-a impus în două seturi împotriva lui Venus Williams, scor 6-4, 6-4 şi obţine cel mai important titlu din cariera ei. Cu acest succes, Wozniacki va urca până pe locul 3 înainte de finalul anului cu 6015 puncte, sub Simona Halep cu 6175 si Garbine Muguruza cu 6135.

VEZI VIDEO DE LA CEREMONIA DE PREMIERE:

Click pe meci în aplicaţia de mai jos pentru detaliile complete: echipe de start, comentariul live, statistici, clasament în timp real! Click pe GRUPA D pentru a vedea toate rezultatele meciurilor de azi din Liga Campionilor! Click pe MECIURILE ZILEI pentru a vedea toate jocurile de astăzi

gwwgwgw

UPDATE, ora 17:32 / Venus Williams obţine calificarea în finala Turneului Campioanelor, după ce a trecut în trei seturi de Caroline Garcia, scor 6-7, 6-2, 6-3. Partida va avea loc duminică, de la ora 13:30. Indiferent de rezultat, Simona Halep va rămâne pe primul loc WTA.

UPDATE, ora 13:07. Simona Halep este lider mondial la finalul anului! Caroline Wozniacki o învinge pe Karolina Pliskova cu scorul de 7-6, 6-3 şi se califică în finala Turneului Campioanelor. Graţie acestui rezultat, Simona Halep va rămâne lider mondial în clasamentul WTA la finalul anului 2017. Simona Halep are asigurat primul loc în lume încă 11 săptămâni cel puţin, indiferent de celelalte rezultate.

Simona Halep a devenit lider mondial în luna octombrie când a obţinut calificarea în finala turneului de la Beijing după o victorie cu Jelena Ostapenko, scor 6-2, 6-4. Sportiva noastră are asigurată prima poziţie în lume până la finalul lunii ianuarie.

UPDATE, ora 12:35 / Caroline Wozniacki ia primul set la tiebreak, 7-6 (11-9). A fost un prim set extrem de echilibrat, iar în tiebreak Wozniacki a ratat 5 mingi de set, iar de la 6-1 s-a făcut 6-7. În cele din urmă tot daneza a avut nervii mai tari şi a luat prima manşă cu 11-9. Dacă Wozniacki va câştiga meciul, Halep rămâne lider mondial la finalul anului.

UPDATE, 28 octombrie, ora 11:20 / În câteva minute începe meciul dintre Karolina Pliskova şi Caroline Wozniacki, prima semifinală de la Turneul Campioanelor. Dacă se va impune sportiva din Danemarca, Simona Halep încheie anul pe primul loc.

Click pe meci în aplicaţia de mai jos pentru detaliile complete: echipe de start, comentariul live, statistici, clasament în timp real! Click pe MECIURILE ZILEI pentru a vedea toate jocurile de azi

UPDATE, 27 octombrie, ora 16:00 / Simona Halep este eliminată de la Turneul Campioanelor, însă are şanse bune să încheie anul pe primul loc WTA. Există o singură condiţie: ca Pliskova să nu câştige Turneul Campioanelor. Simona Halep încheie anul cu 6175 de puncte, iar Karolina Pliskova are în acest moment 5730. Cehoaica adună 6060 de puncte dacă se califică în finală şi o depăşeşte pe Simona Halep în clasament doar dacă câştigă turneul.

UPDATE, 26 octombrie, ora 16.25 / Venus Williams s-a calificat la 37 de ani în semifinalele Turneului Campioanelor de la Singapore. Americanca a învins-o, joi, cu scorul de 7-5, 6-4, după o oră şi 43 de minute, pe Garbine Muguruza (Spania), în ultimul meci din Grupa Albă. Venus se află pentru a cincea oară la Turneul Campioanelor (prima dată în 1999), competiţie pe care a câştigat-o în 2008 şi la care a fost finalistă în 2009. Williams va juca în semifinale cu învingătoarea din Grupa Roşie, în care se află şi Simona Halep. Grupa Albă a fost câştigată de cehoaica Karolina Pliskova. În urma acestei înfrângeri, Muguruza nu mai are şanse să ocupe locul 1 la finalul anului, Halep urmând să se lupte pentru această poziţie cu Pliskova, Svitolina şi Wozniacki. Daneza are şanse minime să ajungă lider mondial, în timp ce Svitolina şi Pliskova trebuie să câştige turneul. Cehoaica poate ajunge numărul 1 şi dacă ajunge în finală, dar depinde de performanţa lui Halep la Singapore. Constănţeanca nu poate coborî mai jos de locul 2 WTA după Turneul Campioanelor.

UPDATE, 26 octombrie, ora 12:40 / Se dispută ultimele meciuri ale grupei albe de la Singapore. În primul meci, Jelena Ostapenko a învins-o în două seturi pe Karolina Pliskova, scor 6-3, 6-1, dar a părăsit turneul după ce a suferit două înfrângeri în precedentele partide, cu Muguruza şi Venus Williams. În ciuda înfrângerii, Karolina Pliskova a câştigat grupa albă.

Pentru locul secund Garbine Muguruza şi Venus Williams se vor lupta în meci direct. Muguruza şi Williams joacă de la ora 14:30. Dacă Simona Halep va încheia pe locul doi în grupa "roşie", va evolua în semifinale cu Pliskova. Virginia Ruzici şi Stere Halep au "spionat-o" pe Pliskova fiind în tribune la meciul cu Osapenko.

UPDATE: Karolina Pliskova îşi continuă parcursul fără greşeală la Turneul Campioanelor de la Singapore şi a învins-o pe Garbine Muguruza cu un dublu 6-2, după o oră şi trei minute. În urma rezultatelor de astăzi, Pliskova şi-a asigurat locul în semifinale la Singapore, în timp ce letona Jelena Ostapenko este eliminată. Pentru cel de-al doilea loc în semifinale din Grupa Albă se vor lupta în meci direct Venis Williams şi Muguruza.

UPDATE: Meci de mare luptă între Jelena Ostapenko (Letonia) şi Venus Williams (SUA). Americanca s-a impus după trei ore şi 14 minute, cu scorul de 7-5, 6-7 (3), 7-5, iar câştigătoarea din acest an de la Roland Garros este ca şi eliminată de la Turneul Campioanelor după ce a pierdut şi primul meci cu Garbine Muguruza. Urmează cel de-al doilea meci din Grupa Albă, între Muguruza şi Karolina Pliskova.

UPDATE: Caroline Wozniacki a măturat cu Elina Svitolina, scor 6-2, 6-0, în 59 de minute, în prima etapă a Grupei Roşii de la Turneul Campioanelor şi se instalează în fruntea clasamentului alături Simona Halep, care a trecut de Caroline Garcia, scor 6-4, 6-2. Halep şi Wozniacki se vor întâlni în primul meci al zilei de miercuri, de la ora 14.30. În cea de-a doua partidă, în jurul orei 16.30, vor juca Garcia şi Svitolina. Halep are palmares negativ cu Wozniacki, scor 2-3. Simona Halep are doar un meci cu Wozniacki în 2017, pierdut în sferturi la Eastbourne, cu 7-5, 4-6, 1-6. În 2015, ele şi-au împărţi victoriile, scor 7-5, 5-7, 6-2, pentru Wozniacki, în semifinale, la Stuttgart şi 2-6, 6-1, 6-1 pentru Halep, tot în semifinale, la Dubai. Daneza a câştigat şi ea un meci la Dubai împotriva sportivei din Constanţa, în optimi, în ediţia 2012, scor 6-2, 6-3. Halep s-a impus în 2013, în semifinale la New Haven, scor 6-2, 7-5.

UPDATE: Excelent debut pentru Wozniacki! 6-2 în primul set şi intră cu serviciul în setul secund!

UPDATE: A început cel de-al doilea meci din Grupa Roşie de la Turneul Campioanelor dintre Elina Svitolina (Ucraina) şi Caroline Wozniacki (Danemarca).

UPDATE. Halep consideră că a jucat cel mai bun tenis al său. ”A fost un meci grozav, am jucat cel mai bun tenis al meu. Nu e uşor, m-a bătut în Bejing, dar şi eu am învins-o la Toronto. Vă mulţumesc tuturor pentru că aţi venit. Sunt foarte bucuroasă că am putut să câştig primul meci, mă bucur de poziţia pe care o ocup, este pentru prima dată când vin aici din postura de lider mondial. Sper ca în meciul următor să joc şi mai bine. Când mă încălzeam, am auzit că ai spus că mi-am îmbunătăţit serviciul, azi am servit bine şi s-a văzut”, a spus Halep imediat după meci la interviul de pe teren.

UPDATE. Simona Halep are un susţinător surpriză în Singapore. Constănţeanca a fost urmărită la ultimul antrenament de la Turmneul Campioanelor de fotbalistul Andrei Ciolacu, care joacă la formaţia Warriors FC din Singapore. Fostul atacant rapidist a postat pe Facebook poze cu el şi Simona Halep în sala de antrenament.

UPDATE. Garbine Muguruza se impune în două seturi împotriva Jelenei Ostapenko, 6-3, 6-4. În celălalt meci al Grupei Albe, Pliskova a trecut de Venus Williams tot în minimum de seturi, 6-2, 6-2. Simona Halep debutează luni contra Carolinei Garcia, de la ora 14:30, meciul putând fi urmărit pe DigiSport2.

UPDATE. Muguruza defilează cu letona: 6-3, 4-1!

UPDATE. Garbine Muguruza a câştigat primul set în faţa Jelenei Ostapenko cu scorul de 6-3, după 37 de minute.

UPDATEA început a doua partidă din Grupa Albă, Muguruza - Ostapenko. Garbine a făcut breakul, apoi rebreak Ostapenko.

UPDATE. Karolina Pliskova câştigă fără nicio emoţie meciul de debut al Turneului Campioanelor: 6-2, 6-2 cu Venus Williams. Urmează la 14:30 al doilea meci din Grupa albă, Muguruza - Ostapenko.

UPDATE. Continuă marşul cehoaicei 6-2, 4-1!

UPDATE. Excelent debut pentru Pliskova! 6-2 în primul set şi intră cu serviciul în setul 2!

UPDATE. Pliskova a început foarte bine meciul cu Venus Williams. Are 3-0!

UPDATEPrimul meci de la Turneul Campioanelor are loc în grupa albă, acolo unde Karolina Pliskova o întâlneşte pe Venus Williams. Partida începe în câteva minute.  Simona debutează luni împotriva Carolinei Garcia.

UPDATE, ora 15:15 / S-au stabilit grupele la Turneul Campioanelor de la Singapore. Iată cum arată cele două grupe: Grupa Roşie - Simona Halep (1), Elina Svitolina (Ucraina, 4), Caroline Wozniacki (Danemarca, 6), Caroline Garcia (Franţa, 8); Grupa Albă - Garbine Muguruza (Spania, 2), Karolina Pliskova (Cehia, 3), Venus Williams (SUA, 5), Jelena Ostapenko (Letonia, 7). În meciurile directe cu cele trei adversare din grupă, Halep are următoarele rezultate: 2-2 cu Svitolina, 2-3 cu Wozniacki şi 2-1 cu Garcia. Simona debutează luni împotriva Carolinei Garcia.

UPDATE, ora 15:05 / ”A fost mai greu decât un meci de tenis să merg în pantofii ăştia. Sunt bucuroasă să revin, mă simt ca acasă aici. Le mulţumesc fanilor pentru atmosfera pe care am avut-o la fiecare meci aici. Regula mea este să îmi cumpăr un cadou de fiecare dat când câştig un meci, sper să îmi cumpăr cât mai multe. Mă relaxează să fac shopping, mă simt mereu bine când fac asta”, a spus Simona Halep la prezentarea jucătoarelor înainte de tragerea la sorţi.

UPDATE, ora 14:30 / Tragerea la sorţi este gata să înceapă. Simona Halep, liderul mondial, a făcut un selfie alături de adversarele ei de la Singapore. O imagine care va rămâne, cu siguranţă, în istoria tenisului feminin. Simona Halep a ales o rochie neagră, foarte elegantă.

Vineri, de la ora 14:30 a României, este programată tragerea la sorţi pentru Turneul Campioanelor, de la Singapore, competiţie pentru care Simona Halep, lider WTA, porneşte prima dată ca favorită. Asiaticii anunţă un eveniment plin de fast, la fel cum s-a întâmplat şi în anii precedenţi.

Interesul pentru ceremonia de start a Turneului Campioanelor, care va culmina cu tragerea la sorţi, este unul uriaş. Pentru a evita problemele, organizatorii au anunţat că accesul la tragerea la sorţi pentru tabloul de simplu se va face doar pe bază de invitaţii. Accesul fanilor va fi prezent doar în partea a doua a evenimentului, când se va stabili componenţa grupelor de pe tabloul de dublu.

Simona Halep a fost prima care a ajuns la Singapore, încă de duminică, 15 octombrie, în speranţa că va reuşi să se acomodeze cât mai bine la diferenţa de fus orar, de cinci ore. Românca a efectuat antrenamente în fiecare zi, alături de Darren Cahill, şi a părut foarte relaxată în perspectiva startului competiţiei.

Până să-şi demonstreze în teren statutul de lider mondial, Simona Halep se pregăteşte pentru un eveniment monden. Asta pentru că, de-a lungul anilor, ceremonia tragerii la sorţi la Singapore, s-a transformat într-o adevărată paradă a modei. Românca a ales o rochie foarte sexy şi la ceremonia de la precedenta ediţie a Turneului Campioanelor.

Are planuri mari şi pentru petrecerea din acest an. A fost la shopping imediat după ce a aterizat în Singapore. A şi postat o poză cu noile achiziţii.

Capture

Cu un moral excelent, Simona Halep are o stare de spirit pozitivă şi pe teren, la antrenamentele cu Darren Cahill. Joi, la iniţiativa WTA, românca a încercat să imite o super lovitură reuşită de poloneza Agnieszka Radwanska, în faţa Dariei Kasatkina, la Beijing. Şi i-a reuşit, ce-i drept din trei încercări.