Liverpool – Tottenham, cea de-a treia finală englezească din istoria cupelor europene

Alin Miu
în Champions League
09/05/2019, 00:54
Liverpool - Tottenham, cea de-a treia finală englezească din istoria cupelor europene

Pentru a doua oară în istoria Ligii Campionilor vom avea o finală 100% englezească. Precedenta oară se întâmpla în sezonul 2007/08, când Chelsea și Manchester United s-au duelat pentru trofeu.

Luând în calcul însă și celelalte competiții europene, aceasta va fi cea de-a treia finală din istorie. Chiar Tottenham a disputat-o pe prima, în 1972, atunci când o înfrunta în finala Cupei UEFA pe Wolverhampton.

Liverpool și Tottenham au reușit calificări ce păreau imposibile în semifinale. „Cormoranii” au revenit de la 0-3 în tur cu Barcelona, impunându-se pe Anfield cu 4-0, în timp ce Tottenham era condusă cu 0-3 la general la pauza meciului retur cu Ajax. A marcat de trei ori în repriza secundă și s-a calificat în finală, iar golul decisiv a venit în minutul 90+5.

Tottenham a trăit intens și duelul din sferturi cu Manchester City, pe care a eliminat-o după 4-4 la general. Mai mult, finalul returului a fost de asemenea dramatic, când Sterling a marcat golul de 5-3 în minutul 90+3, însă arbitrii au anualat reușita cu VAR.

Finala se va juca pe 1 iunie pe arena Wnada Metropolitano din Madrid. Liverpool și Tottenham mai au un singur meci oficial până atunci, chiar în acest weekend, în ultima etapă din Premier Leeague.