CFR – Oţelul 7-2. Clujenii fac scorul campionatului

Alexandru Androne
in Stiri principale
07/10/2013, 20:18

Pînă nu demult, CFR-Oţelul însemna un meci cu implicaţii serioase la titlu sau o bătălie pentru un loc de cupă europeană. Ultima partidă din runda a 10-a din Liga 1 a însemnat un duel între două echipe aflate în zona retrogadării. CFR a luat o gură imensă de oxigen şi a reuşit scorul campionatului, 7-2. Clujenii au pornit ca din puşcă şi au deschis rapid scorul prin Maah în minutul 6, dintr-o poziţie evidentă de ofsaid.  Atacantul Oţelului, Henrique a avut golul egalării în vîrful ghetei însă a blocat în extremis de Felgueiras. Scorul a luat proporţii în doar 4 minute. Mai întîi, nigerianul Ogbu a marcat, pentru ca 4 minute mai tîrziu, Maah să realizeze dubla. Scorul pauzei a fost stabilit de căpitanul Cadu care a marcat după un corner executat de Djokovic. Repriza secundă a fost şi ea una extrem de spectaculoasă. Ogbu a realizat dubla la două minute de la reluarea meciului şi scorul căpăta proporţii. Atacantul moldovenilor, Henrique a mai spălat din ruşinea gălăţenilor prin golul marcat în minutul 52. Gabionetta a reuşit şi el să marcheze după o centrare perfectă a lui Maah, iar nigerianul Ogbu a reuşit hattrick-ul în minutul 63 şi a dus scorul la un neverosimil 7-1 pentru CFR! Henrique a făcut şi el dubla, iar la final tabela a arătat un uluitor: CFR – Oţelul 7-2! Victoria le permite clujenilor lui Grigoraş să spere la un nou început, în timp ce Oţelul se afundă în subsolul clasamentului.