Am căzut pe locul 4. Fanii i-au cerut demisia lui Piţurcă!

în Stiri sportive
10/09/2013, 21:47
Am căzut pe locul 4. Fanii i-au cerut demisia lui Piţurcă! GALERIE FOTO
Tabela de marcaj la final

Naţionala României şi-a redus şansele de a prinde barajul pnetru Mondialul din Brazilia după înfrîngerea de pe Arena Naţională, 0-2 în faţa Turciei. Tricolorii au început în atac şi au ratat două bune oportunităţi de a marca prin Torje şi Pintilii. Cristi Tănase a ratat ocazia primei reprize pentru naţionala României după ce lobul său a lovit bara lui Volkan. Timizi la început, otomanii au echilibrat jocul şi au început să atace poarta lui Tătăruşanu. Vîrful lui Galatasaray, Burak Yilmaz, a arătat că se simte excelent pe pămînt românesc şi a deschis scorul în minutul 22 după ce a reuşit să lovească mingea dintre Goian şi Chiricheş. România a resimţit şocul primirii golului şi nu a reuşit să ameninţe serios poarta lui Volkan în finalul primei reprize. Piţurcă a mutat de la pauză. Adi Popa şi Maxim au intrat în locul lui Torje şi Marica, iar jocul s-a schimbat în partea secundă. Tricolorii au forţat golul egalizator, însă turcii au avut din nou noroc cînd şutul lui Adi Popa a întîlnit bara porţii lui Volkan. Terim a demonstrat că este un mare strateg şi a închis pe final culoarele spre poarta lui Volkan. Piţurcă putea să se salveze în final, însă capul lui Goian a fost reţinut cu uşurinţă de Volkan în minutul 94. La faza imediat următoare, turcii au închis conturile după ce atacantul lui Saint Etienne, Mevlut Erdinc a marcat simplu, pe lîngă Tătăruşanu. România-Turcia 0-2 şi naţionala lui Piţurcă a căzut pe locul 4. Fanii au taxat înfrîngerea cu Turcia şi i-au cerut demisia lui Piţurcă la finalul jocului.

Vrei să citești acasă, în siguranță, TAIFASURI, revista ta preferată? Abonează te ACUM doar la oficiile Poștei Române! Surprize + CD urile preferate doar pentru ABONAŢII TAIFASURI