Cu doi mai puţin, Oţelul s-a îndoit în faţa Astrei, scor 0-4!

Alexandru Androne
in Stiri principale
15/09/2013, 19:00
Seto Takayuki în duel cu Ioan Filip.

Astra Giurgiu a trecut pe primul loc în Liga 1 după victoria obţinută în deplasare, la Galaţi, scor 4-0! Trupa lui Daniel Isăilă a început în atac partida cu Oţelul, iar Marian Cristescu a deschis scorul repede, în minutul 16. Finalul primei reprize a fost de coşmar pentru echipa lui Ionuţ Badea. Mai întîi, căpitanul Sergiu Costin a fost eliminat după ce a încasat al doilea cartonaş galben. La un minut distanţă, nervii gălăţenilor au cedat, iar Gabi Paraschiv l-a faultat pe Laban şi a fost şi el eliminat. Repriza secundă a fost practic un monolog al giurgiuvenilor. Mai întîi, Cristescu a realizat dubla în chiar primul minut al mitanului secund. Ivanovski a reuşit şi el să marcheze, iar Pedro Santos, aflat la primul joc în tricoul lui Astra, a dus scorul la 4-0. În final, Isăilă l-a aruncat în luptă şi pe renegatul Budescu, iar capriciosul atacant al Astrei a fost la un pas să marcheze, însă lobul său a trecut pe lîngă poartă. 4-0 pentru Astra şi, cel puţin pînă mîine, trupa patronată de Ioan Niculae va înnopta pe primul loc al clasamentului.