Life

Locul din România unde nu ai voie să folosești telefonul mobil în vacanță. Turiștii sunt rugați să își închidă toate dispozitivele când ajung aici

Locul din România unde nu ai voie să folosești telefonul mobil în vacanță este unul magic. Tocmai din acest motiv, turiștii sunt rugați să își închidă toate dispozitivele.
23.10.2024 | 08:22
Locul din Romania unde nu ai voie sa folosesti telefonul mobil in vacanta Turistii sunt rugati sa isi inchida toate dispozitivele cand ajung aici
Locul din România unde nu ai voie să folosești telefonul mobil în vacanță. Sursă foto: Freepik / colaj Fanatik
ADVERTISEMENT

Locul din România unde nu ai voie să folosești telefonul mobil în vacanță este unul cu adevărat spectaculos. Pentru ca turiștii să se bucure însă de întreaga experiență la maxim, aceștia trebuie să stea departe de tehnologie.

Locul din România unde nu ai voie să folosești telefonul mobil în vacanță

România are o mulțime de locuri superbe. Fiecare dintre ele au lucruri de oferit, astfel că în momentul în care ajungem în astfel de zone, e bine să profităm la maxim de ele și să lăsăm tehnologia deoparte.

ADVERTISEMENT

Deși poate părea greu să nu fotografiezi tot ceea ce vezi, ori să nu suni pe cineva când ești într-un loc de vis, s-ar părea că experiența poate fi alta. Iar asta își doresc și patronii din această zonă a țării.

Locul din România unde nu ai voie să folosești telefonul mobil în vacanță este chiar Delta Dunării. Poate ai fost aici la un moment dat, ori poate ai auzit câte ceva despre acest colț de rai din România.

ADVERTISEMENT

Cine vrea într-adevăr o experiență unică în Deltă, trebuie să se conformeze cerințelor. Operatorii turistici din Delta Dunării au devenit tot mai atenți la pasiunile și dorințele turiștilor. Drept urmare, aceștia creat itinerare specifice în funcție de ceea ce își dorește fiecare.

ADVERTISEMENT

Se organizează pescuit la copcă iarna, spre exemplu. Totodată, pe timp de vară, turiștii se pot bucura de o experiență cu adevărat fabuloasă, cu peisaje pe măsură și nu numai. Există însă și câteva condiții.

ADVERTISEMENT

Ștefan Paul Ivanov, președintele Asociației operatorilor navelor de agrement și transport rapid și proprietarul Travel Delta Star, le-a povestit celor de la Dc News ce măsuri a decis să implementeze pentru turiști.

Turiștii sunt rugați să își închidă toate dispozitivele când ajung aici

Astfel, există câteva restricții legate de utilizarea tehnologiei. În acest mod, oaspeții să se poată bucura de frumusețile rezervației. Locul din România unde nu ai voie să folosești telefonul mobil în vacanță poate fi perceput altfel dacă este urmată recomandarea.

ADVERTISEMENT

Dincolo de asta, unele telefoane fac gălăgie. Iar acest lucru ar putea tulbura întreaga experiență din Deltă și totodată ar putea speria și anumite animale. Astfel, cei care vor o experiență de vis trebuie să respecte recomandările.

„Noi le spunem turiștilor în felul următor: Spuneți-ne cum vedeți delta cu ochii minții ca să știm unde să vă ducem! Pe om trebuie să-l duci să vadă ceea ce-și dorește. Dacă nu îl duci să vadă ceea ce are în subconștient, nu i-ai atins obiectivele. Mai întâi discutăm cu ei să știm cum văd delta cu ochii minții, după care știm cum să le facem traseul. (…). 

Le spunem turiștilor să-și închidă telefoanele, pentru a nu face gălăgie, iar așa au șanse mai mari să vadă șacal, codalb, câine enot, mistreț, căprioară etc. Când am procedat așa, turiștii au rămas uimiți și au spus că nu se așteptau să existe atâta viață, pentru că alte dăți când au fost au văzut doar pădurea, nu și animalele”, a conchis Ștefan Paul Ivanov, președintele Asociației operatorilor navelor de agrement și transport rapid și proprietarul Travel Delta Star.