ADVERTISEMENT
Sport

Loturile tuturor participantelor la EURO 2020! Ce staruri au Anglia, Franţa, Germania, Franţa sau Spania

FANATIK îţi prezintă loturile tuturor participantelor la EURO 2020, competiţie care se va juca între 11 iunie şi 11 iulie.
Autor: Razvan Nicolae | 03.06.2021 | 11:36
Loturile tuturor participantelor la EURO 2020! Ce staruri au Anglia, Franţa, Germania, Franţa sau Spania
Loturile tuturor participantelor la EURO 2020! Ce staruri au Anglia, Franţa, Germania, Franţa sau Spania

Selecţionerii naţionalelor participante la EURO 2020 şi-au anunţat loturile pentru turneul final. Fiecare echipă are la dispoziţie 26 de jucători, trei dintre aceştia fiind portari.

ADVERTISEMENT

Loturile naţionalelor din Grupa A de la EURO 2020

Italia (selecţioner: Roberto Mancini)

Portari: Gianluigi Donnarumma (AC Milan), Alex Meret (Napoli), Salvatore Sirigu (Juventus)

Fundaşi: Francesco Acerbi (Lazio), Alessandro Bastoni (Inter Milano), Leonardo Bonucci (Juventus), Giorgio Chiellini (Juventus), Giovanni Di Lorenzo (Napoli), Emerson Palmieri (Chelsea), Alessandro Florenzi (PSG), Leonardo Spinazzola (Roma), Rafael Toloi (Atalanta)

Mijlocaşi: Nicolo Barella (Inter), Bryan Cristante (AS Roma), Jorginho (Chelsea), Manuel Locatelli (Sassuolo), Gaetano Castrovilli (Fiorentina), Matteo Pessina (Atalanta), Marco Verratti (PSG)

ADVERTISEMENT

Atacanţi: Andrea Belotti (Torino), Domenico Berardi (Sassuolo), Federico Bernardeschi (Juventus), Federico Chiesa (Juventus), Ciro Immobile (Lazio), Lorenzo Insigne (Napoli), Giacomo Raspadori (Sassuolo)

*Stefano Sensi (Inter) s-a accidentat şi a fost înlocuit cu Matteo Pessina (Atalanta).

*Lorenzo Pellegrini (AS Roma) nu a putut fi recuperat după accidentarea suferită, iar Italia a cerut acordul UEFA pentru a-l înlocui cu Gaetano Castrovilli (Fiorentina)

ADVERTISEMENT

Elveţia (selecţioner: Vladimir Petkovic)

Portari: Yann Sommer (Borussia Monchengladbach), Jonas Omlin (Montpellier), Yvon Mvogo (PSV)

Fundaşi: Fabian Schar (Newcastle United), Ricardo Rodriguez (Torino), Manuel Akanji (Borussia Dortmund), Nico Elvedi (Borussia Monchengladbach), Jordan Lotomba (Nice), Becir Omeragic (Zurich), Silvan Widmer (FC Basel), Loris Benito (Bordeaux), Kevin Mbabu (Wolfsburg), Eray Comert (FC Basel)

ADVERTISEMENT

Mijlocaşi: Granit Xhaka (Arsenal), Xherdan Shaqiri (Liverpool), Steven Zuber (Eintracht Frankfurt), Denis Zakaria (Borussia Monchengladbach), Remo Freuler (Atalanta), Edimilson Fernandes (Mainz), Djibril Sow (Eintracht Frankfurt)

Atacanţi: Haris Seferovic (Benfica), Admir Mehmedi (Wolfsburg), Breel Embolo (Borussia Monchengladbach), Mario Gavranovic (Dinamo Zagreb), Ruben Vargas (Augsburg), Christian Fassnacht (Young Boys)

ADVERTISEMENT

Turcia (selecţioner: Şenol Guneş)

Portari: Mert Gunok (Başakşehir), Altay Bayındır (Fenerbahce), Ugurcan Cakir (Trabzonspor)

Fundaşi: Zeki Celik (Lille), Caglar Soyuncu (Leicester), Kaan Ayhan (Sassuolo), Merih Demiral (Juventus), Mert Muldur (Sassuolo), Ozan Kabak (Liverpool), Umut Meraș (Le Havre), Ridvan Yilmaz (Beşiktaş)

Mijlocaşi: Yusuf Yazici (Lille), Dorukhan Tokoz (Besiktas), İrfan Kahveci (Fenerbahce), Okay Yokușlu (WBA), Orkun Kokcu (Feyenoord), Ozan Tufan (Fenerbahce), Hakan Calhanoglu (AC Milan), Taylan Antalyali (Galatasaray)

ADVERTISEMENT

Atacanţi: Burak Yilmaz (Lille), Cengiz Under (Leicester), Enes Unal (Getafe), Abdulkadir Omur (Trabzonspor), Kerem Akturkoglu (Galatasaray), Halil Dervisoglu (Galatasaray), Kenan Karaman (Fortuna Dusseldorf)

Ţara Galilor (selecţioner: Rob Page)

Portari: Wayne Hennessey (Crystal Palace), Danny Ward (Leicester City), Adam Davies (Stoke)

Fundaşi: Chris Gunter (Charlton), Ben Davies (Tottenham), Connor Roberts (Swansea), Ethan Ampadu (Sheffield United), Chris Mepham (Bournemouth), Joe Rodon (Tottenham), Tom Lockyer (Luton Town), Neco Williams (Liverpool), Rhys Norrington-Davies (Stoke), Ben Cabango (Swansea)

Mijlocaşi: Aaron Ramsey (Juventus), Joe Allen (Stoke), Jonny Williams (Cardiff City), Harry Wilson (Cardiff City), Daniel James (Manchester United), David Brooks (Bournemouth), Joe Morrell (Luton Town), Matt Smith (Doncaster Rovers), Dylan Levitt (Istra), Rubin Colwill (Cardiff City)

Atacanţi: Gareth Bale (Tottenham), Kieffer Moore (Cardiff City), Tyler Roberts (Leeds United)

Loturile naţionalelor din Grupa B de la EURO 2020

Belgia (selecţioner: Roberto Martinez)

Portari: Thibaut Courtois (Real Madrid),  Simon Mignolet (Club Brugge), Matz Sels (Strasbourg)

Fundaşi: Jan Vertonghen (Benfica), Toby Alderweireld (Tottenham), Thomas Vermaelen (Vissel Kobe), Thomas Meunier (Borussia Dortmund), Jason Denayer (Lyon), Dedryck Boyata (Hertha Berlin), Leander Dendoncker (Wolverhampton), Timothy Castagne (Leicester)

Mijlocaşi: Axel Witsel (Borussia Dortmund), Kevin De Bruyne (Manchester City), Nacer Chadli (Başakşehir), Yannick Carrasco (Atletico Madrid), Youri Tielemans (Leicester), Thorgan Hazard (Borussia Dortmund), Dennis Praet (Leicester), Hans Vanaken (Club Brugge)

Atacanţi: Eden Hazard (Real Madrid), Dries Mertens (Napoli), Romelu Lukaku (Inter), Christian Benteke (Crystal Palace), Michy Batshuayi (Crystal Palace), Jeremy Doku (Rennes), Leandro Trossard (Brighton)

Danemarca (selecţioner: Kasper Hjulmand)

Portari: Kasper Schmeichel (Leicester), Frederik Ronnow (Schalke 04), Jonas Lossl (Midtjylland)

Fundaşi: Daniel Wass (Valencia), Joakim Maehle (Atalanta), Jens Stryger (Udinese), Nicolai Boilesen (FC Copenhaga), Simon Kjaer (AC Milan), Andreas Christensen (Chelsea), Jannik Vestergaard (Southampton), Joachim Andersen (Fulham), Mathias Jorgensen (FC Copenhaga)

Mijlocaşi: Pierre-Emile Hojbjerg (Tottenham), Thomas Delaney (Borussia Dortmund), Mathias Jensen (Brentford), Christian Eriksen (Inter), Christian Norgaard (Brentford), Anders Christiansen (Malmo)

Atacanţi: Youssef Poulsen (RB Leipzig), Martin Braithwaite (Barcelona), Jonas Wind (FC Copenhaga), Kasper Dolberg (Nice), Andreas Skov Olsen (Bologna), Mikkel Damsgaard, (Sampdoria) Robert Skov (Hoffenheim), Andreas Cornelius (Parma)

Finlanda (selecţioner: Markku Kanerva)

Portari: Lukas Hradecky (Bayer Leverkusen), Jesse Joronen (Brescia), Anssi Jaakkola (Bristol Rovers)

Fundaşi: Jukka Raitala (Minnesota United), Joona Toivio (Hacken), Leo Vaisanen (Elfsborg), Niko Hamalainen (QPR), Paulus Arajuuri (Pafos), Daniel O’Shaughnessy (HJK), Jere Uronen (Genk), Nikolai Alho (MTK Budapesta), Robert Ivanov (Warta Poznan), Pyry Soiri (Esbjerg)

Mijlocaşi: Robert Taylor (Brann), Robin Lod (Minnesota United), Tim Sparv (AEL), Rasmus Schuller (Djurgarden), Thomas Lam (Zwolle), Fredrik Jensen (Augsburg), Glen Kamara (Rangers), Joni Kauko (Esbjerg), Onni Valakari (Pafos), Lassi Lappalainen (Montréal)

Atacanţi: Teemu Pukki (Norwich City), Joel Pohjanpalo (Union Berlin), Marcus Forss (Brentford)

*Sauli Vaisanen (Chievo) s-a accidentat şi a fost înlocuit cu Niko Hamalainen (QPR).

Rusia (selecţioner: Stanislav Cherchesov)

Portari: Yuri Dyupin (Rubin Kazan), Matvei Safonov (Krasnodar), Anton Shunin (Dinamo Moscova)

Fundaşi: Igor Diveev (CSKA Moscova), Georgi Dzhikiya (Spartak Moscova), Mario Fernandes (CSKA Moscova), Vyacheslav Karavaev (Zenit), Fedor Kudryashov (Antalyaspor), Andrei Semenov (Akhmat)

Mijlocaşi: Dmitri Barinov (Lokomotiv Moscova), Denis Cheryshev (Valencia), Daniil Fomin (Dinamo Moscova), Aleksandr Golovin (AS Monaco), Daler Kuzyaev (Zenit), Andrei Mostovoy (Zenit), Maksim Mukhin (CSKA Moscova), Magomed Ozdoev (Zenit), Rifat Zhemaletdinov (Lokomotiv Moscova), Yuri Zhirkov (Zenit), Roman Zobnin (Spartak Moscova)

Atacanţi: Artem Dzyuba (Zenit), Aleksei Ionov (Krasnodar), Denis Makarov (Rubin), Aleksei Miranchuk (Atalanta), Aleksandr Sobolev (Spartak Moscova), Anton Zabolotny (CSKA Moscova)

Loturile naţionalelor din Grupa C de la EURO 2020

Austria (selecţioner: Franco Foda)

Portari: Daniel Bachmann (Watford), Pavao Pervan (Wolfsburg), Alexander Schlager (LASK)

Fundaşi: David Alaba (Bayern Munchen), Aleksandar Dragovic (Bayer Leverkusen), Marco Friedl (Werder Bremen), Martin Hinteregger (Eintracht Frankfurt), Stefan Lainer (Borussia Monchengladbach), Philipp Lienhart (Freiburg), Stefan Posch (Hoffenheim), Christopher Trimmel (Union Berlin), Andreas Ulmer (RB Salzburg)

Mijlocaşi: Julian Baumgartlinger (Bayer Leverkusen), Christoph Baumgartner (Hoffenheim), Florian Grillitsch (Hoffenheim), Stefan Ilsanker (Eintracht Frankfurt), Konrad Laimer (RB Leipzig), Valentino Lazaro (Borussia Monchengladbach), Marcel Sabitzer (RB Leipzig), Louis Schaub (Luzern), Xaver Schlager (Wolfsburg), Alessandro Schopf (Schalke 04)

Atacanţi: Marko Arnautovic (Shanghai Port), Michael Gregoritsch (Augsburg), Sasa Kalajdzic (VfB Stuttgart), Karim Onisiwo (Mainz)

Olanda (selecţioner: Frank de Boer)

Portari: Marco Bizot (AZ Alkmaar), Maarten Stekelenburg (Ajax), Tim Krul (Norwich)

Fundaşi: Joel Veltman (Brighton), Matthijs de Ligt (Juventus), Nathan Ake (Manchester City), Owen Wijndal (AZ Alkmaar), Stefan de Vrij (Inter), Patrick van Aanholt (Crystal Palace), Daley Blind (Ajax), Denzel Dumfries (PSV), Jurrien Timber (Ajax)

Mijlocaşi: Georginio Wijnaldum (Liverpool), Ryan Gravenberch (Ajax), Marten de Roon (Atalanta), Davy Klaassen (Ajax), Frenkie de Jong (Barcelona), Teun Koopmeiners (AZ Alkmaar)

Atacanţi: Steven Berghuis (Feyenoord), Wout Weghorst (Wolfsburg), Memphis Depay (Lyon), Quincy Promes (Spartak Moscova), Donyell Malen (PSV), Luuk de Jong (Sevilla), Cody Gakpo (PSV)

*Jasper Cillessen (Valencia) a fost depistat pozitiv cu COVID-19 şi înlocuit cu Marco Bizot (AZ Alkmaar).

*Donny van de Beek (Manchester United) s-a accidentat şi lotul Olandei rămâne cu 25 de fotbalişti.

Macedonia de Nord (selecţioner: Igor Angelovski)

Portari: Stole Dimitrievski (Rayo Vallecano), Damjan Siskovski (Doxa), Rist0 Jankov (Rabotnicki)

Fundaşi: Stefan Ristovski (Dinamo Zagreb), Visar Musliu (Fehervar), Egzon Bejtulai (Shkendija), Kire Ristevski (Ujpest), Gjoko Zajkov (Charleroi), Darko Velkovski (Rijeka), Ezdzan Alioski (Leeds United)

Mijlocaşi: Arijan Ademi (Dinamo Zagreb), Enis Bardhi (Levante), Stefan Spirovski (AEK Larnaca), Boban Nikolov (Lecce), Tihomir Kostadinov (Ruzomberok), Ferhan Hasani (Partizani), Eljif Elmas (Napoli), Daniel Avramovski (Kayserispor), Darko Churlinov (VfB Stuttgart), Marjan Radeski (Akademija Pandev)

Atacanţi: Goran Pandev (Genoa), Aleksandar Trajkovski (Mallorca), Ivan Trichkovski (AEK Larnaca), Vlatko Stojanovski (Chambly), Krste Velkovski (Sarajevo), Milan Ristovski (Spartak Trnava).

Ucraina (selecţioner: Andrei Shevchenko)

Portari: Georgiy Bushchan (Dinamo Kiev), Andriy Pyatov (Şahtior Doneţk), Anatolii Trubin (Şahtior Doneţk)

Fundaşi: Oleksandr Karavaev (Dinamo Kiev), Serhiy Kryvtsov (Şahtior Doneţk), Mykola Matviyenko (Şahtior Doneţk), Vitaliy Mykolenko (Dinamo Kiev), Denys Popov (Dinamo Kiev), Eduard Sobol (Club Brugge), Oleksandr Tymchyk (Dinamo Kiev), Illia Zabarnyi (Dinamo Kiev), Oleksandr Zinchenko (Manchester City)

Mijlocaşi: Roman Bezus (Gent), Yevhen Makarenko (Kortrijk), Ruslan Malinovskyi (Atalanta), Marlos (Şahtior Doneţk), Mykola Shaparenko (Dinamo Kiev), Taras Stepanenko (Şahtior Doneţk), Heorhii Sudakov (Şahtior Doneţk), Serhiy Sydorchuk (Dinamo Kiev), Viktor Tsygankov (Dinamo Kiev)

Atacanţi: Artem Besedin (Dinamo Kiev), Artem Dovbyk (Dnipro-1), Roman Yaremchuk (Gent), Andriy Yarmolenko (West Ham), Oleksandr Zubkov (Ferencváros)

Loturile naţionalelor din Grupa D de la EURO 2020

Croaţia (selecţioner: Zlatko Dalic)

Portari: Lovre Kalinic (Hajduk Split), Dominik Livakovic (Dinamo Zagreb), Simon Sluga (Luton Town)

Fundaşi: Domagoj Vida (Beştikaş), Dejan Lovren (Zenit), Sime Vrsaljko (Atletico Madrid), Borna Barisic (Rangers), Duje Caleta-Car (Marseille), Josip Juranovic (Legia Varşovia), Domagoj Bradaric (Lille), Mile Skoric (Osijek), Josko Gvardiol (Dinamo Zagreb)

Mijlocaşi: Luka Modric (Real Madrid), Mateo Kovacic (Chelsea), Marcelo Brozovic (Inter), Milan Badelj (Genoa), Mario Pasalic (Atalanta), Nikola Vlasic (ŢSKA Moscova), Luka Ivanusec (Dinamo Zagreb)

Atacanţi: Ivan Perisic (Inter), Andrej Kramaric (Hoffenheim), Ante Rebic (AC Milan), Josip Brekalo (Wolfsburg), Bruno Petkovic (Dinamo Zagreb), Mislav Orsic (Dinamo Zagreb), Ante Budimir (Osasuna)

Cehia (selecţioner: Jaroslav Silhavy)

Portari: Tomas Vaclik (Sevilla), Jiri Pavlenka (Werder Bremen), Ales Mandous (Sigma Olomouc)

Fundaşi: Vladimir Coufal (West Ham), Pavel Kaderabek (Hoffenheim), Ondrej Celustka (Sparta Praga), Tomas Kalas (Bristol City), David Zima (Slavia Praga), Jan Boril (Slavia Praga), Ales Mateju (Brescia), Jakub Brabec (Viktoria Plzen)

Mijlocaşi: Lukas Masopust (Slavia Praga), Vladimir Darida (Hertha Berlin), Tomas Soucek (West Ham), Antonin Barak (Hellas Verona), Alex Kral (Spartak Mosocova), Tomas Holes (Slavia Praga), Petr Sevcik (Slavia Praga), Jakub Jankto (Sampdoria), Adam Hlozek (Sparta Praga), Jakub Pesek (Slovan Liberec), Michal Sadilek (Slovan Liberec)

Atacanţi: Patrik Schick (Bayer Leverkusen), Michael Krmencik (PAOK), Matej Vydra (Burnley), Tomas Pekhart (Legia Varşovia)

Anglia (selecţioner: Gareth Southgate)

Portari: Dean Henderson (Manchester United), Sam Johnstone (West Bromwich Albion), Jordan Pickford (Everton)

Fundaşi: Ben White (Brighton), Ben Chilwell (Chelsea), Conor Coady (Wolves), Reece James (Chelsea), Harry Maguire (Manchester United), Tyrone Mings (Aston Villa), Luke Shaw (Manchester United), John Stones (Manchester City), Kieran Trippier (Atlético), Kyle Walker (Manchester City)

Mijlocaşi: Jude Bellingham (Dortmund), Phil Foden (Manchester City), Jack Grealish (Aston Villa), Jordan Henderson (Liverpool), Mason Mount (Chelsea), Kalvin Phillips (Leeds United), Declan Rice (West Ham), Bukayo Saka (Arsenal), Jadon Sancho (Dortmund)

Atacanţi: Dominic Calvert-Lewin (Everton), Harry Kane (Tottenham), Marcus Rashford (Manchester United), Raheem Sterling (Manchester City)

*Trent Alexander-Arnold (Liverpool) s-a accidentat şi a fost înlocuit cu Ben White (Brighton).

Scoţia (selecţioner: Steve Clarke)

Portari: Craig Gordon (Heart), David Marshall (Derby County), Jon McLaughlin (Rangers)

Fundaşi: Nathan Patterson (Rangers), Stephen O’Donnell (Motherwell), Andy Robertson (Liverpool), Kieran Tierney (Arsenal), Greg Taylor (Celtic), Liam Cooper (Leeds United), Grant Hanley (Norwich), Declan Gallagher (Motherwell), Scott McKenna (Nottingham Forest), Jack Hendry (Oostende)

Mijlocaşi: Billy Gilmour (Chelsea), Callum McGregor (Celtic), Scott McTominay (Manchester United), Stuart Armstrong (Southampton), John McGinn (Aston Villa), John Fleck (Sheffield United), David Turnbull (Celtic)

Atacanţi: Che Adams (Southampton), James Forrest (Celtic), Ryan Christie (Celtic), Ryan Fraser (Newcastle United), Lyndon Dykes (QPR), Kevin Nisbet (Hibernian)

Loturile naţionalelor din Grupa E de la EURO 2020

Polonia (selecţioner: Paulo Sousa)

Portari: Lukasz Fabianski (West Ham), Wojciech Szczesny (Juventus), Lukasz Skorupski (Bologna)

Fundaşi: Jan Bednarek (Southampton), Bartosz Bereszynski (Sampdoria), Pawel Dawidowicz (Hellas Verona), Kamil Glik (Benevento), Michal Helik (Barnsley), Tomasz Kedziora (Dinamo Kiev), Kamil Piatkowski (Rakow Czestochowa), Tymoteusz Puchacz (Lech Poznan), Maciej Rybus (Lokomotiv Moscova)

Mijlocaşi: Przemysław Frankowski (Chicago Fire), Kamil Jozwiak (Derby County), Mateusz Klich (Leeds United), Kacper Kozlowski (Pogon Szczecin), Grzegorz Krychowiak (Lokomotiv Mosocova), Karol Linetty (Torino), Jakub Moder (Brighton), Przemyslaw Placheta (Norwich), Piotr Zielinski (Napoli)

Atacanţi: Dawid Kownacki (Fortuna Dusseldorf), Robert Lewandowski (Bayern Munchen), Karol Swiderski (PAOK), Jakub Swierczok (Piast Gliwice)

*Arkadiusz Milik (Marseille) s-a accidentat şi nu a fost înlocuit, astfel că lotul Poloniei rămâne cu 25 de jucători.

Slovacia (selecţioner: Stefan Tarkovic)

Portari: Martin Dubravka (Newcastle), Dusan Kuciak (Lechia Gdansk), Marek Rodak (Fulham)

Fundaşi: David Hancko (Sparta Praga), Tomas Hubocan (Omonia Nicosia), Martin Koscelnik (Slovan Liberec), Peter Pekarik (Hertha Berlin), Lubomír Satka (Lech Poznan), Milan Skriniar (Inter), Martin Valjent (Mallorca), Denis Vavro (Huesca)

Mijlocaşi: Laszlo Benes (Augsburg), Ondrej Duda (Koln), Jan Gregus (Minnesota), Marek Hamsík (IFK Goteborg), Lukas Haraslín (Sassuolo), Jakub Hromada (Slavia Praga), Patrik Hrosovsky (Genk), Juraj Kucka (Parma), Stanislav Lobotka (Napoli), Tomas Suslov (Groningen), Vladimir Weiss (Slovan Bratislava)

Atacanţi: Robert Bozenik (Feyenoord), Michal Duris (Omonia Nicosia), Robert Mak (Ferencvaros), Ivan Schranz (Jablonec)

Spania (selecţioner: Luis Enrique)

Portari: David de Gea (Manchester United), Robert Sanchez (Brighton), Unai Simon (Athletic Bilbao)

Fundaşi: Aymeric Laporte (Manchester City), Jose Gaya (Valencia), Jordi Alba (Barcelona), Pau Torres (Villarreal), Eric Garcia (Manchester City), Diego Llorente (Leeds United), Cesar Azpilicueta (Chelsea)

Mijlocaşi: Marcos Llorente (Atletico Madrid), Sergio Busquets (Barcelona), Rodri (Manchester City), Pedri (Barcelona), Thiago (Liverpool), Koke (Atletico Madrid), Fabian Ruiz (Napoli)

Atacanţi: Dani Olmo (RB Leipzig), Mikel Oyarzabal (Real Sociedad), Gerard Moreno (Villarreal), Alvaro Morata (Juventus), Ferran Torres (Manchester City), Adama Traore (Wolverhampton), Pablo Sarabia (PSG)

*Sergio Busquets (Barcelona) şi Diego Llorente (Leeds United) au fost depistaţi pozitiv cu COVID-19 şi au intrat în izolare, dar au rămas în lotul Spaniei.

Suedia (selecţioner: Janne Andersson)

Portari: Robin Olsen (Everton), Karl-Johan Johnsson (FC Copenhaga), Kristoffer Nordfeldt (Genclerbirligi)

Fundaşi: Mikael Lustig (AIK), Victor Lindelof (Manchester United), Andreas Granqvist (Helsingborgs IF), Pierre Bengtsson (Vejle), Ludwig Augustinsson (Werder Bremen), Filip Helander (Rangers), Emil Krafth (Newcastle United), Pontus Jansson (Brentford), Marcus Danielson (Dalian)

Mijlocaşi: Sebastian Larsson (AIK), Albin Ekdal (Sampdoria), Emil Forsberg (RB Leipzig), Gustav Svensson (Guangzhou City), Ken Sema (Watford), Viktor Claesson (Krasnodar), Mattias Svanberg (Bologna), Kristoffer Olsson (Krasnodar), Dejan Kulusevski (Juventus), Jens Cajuste (Midtjylland)

Atacanţi: Marcus Berg (Krasnodar), Alexander Isak (Real Sociedad), Robin Quaison (Mainz), Jordan Larsson (Spartak Moscova)

*Dejan Kulusevski (Juventus) şi Mattias Svanberg (Bologna) au fost depistaţi pozitiv cu COVID-19 şi au intrat în izolare, dar au rămas în lotul Suediei.

Loturile naţionalelor din Grupa F de la EURO 2020

Franţa (selecţioner Didier Deschamps)

Portari: Hugo Lloris (Tottenham), Steve Mandanda (Marseille), Mike Maignan (Lille)

Fundaşi: Lucas Digne (Everton), Leo Dubois (Lyon), Lucas Hernandez (Bayern Munchen), Presnel Kimpembe (PSG), Jules Kounde (Sevilla), Clement Lenglet (Barcelona), Benjamin Pavard (Bayern Munchen), Raphael Varane (Real Madrid), Kurt Zouma (Chelsea)

Mijlocaşi: Paul Pogba (Manchester United), Thomas Lemar (Atletico Madrid), Corentin Tolisso (Bayern Munchen), N’Golo Kante (Chelsea), Adrien Rabiot (Juventus), Moussa Sissoko (Tottenham)

Atacanţi: Antoine Griezmann (Barcelona), Olivier Giroud (Chelsea), Kylian Mbappe (PSG), Ousmane Dembele (Barcelona), Karim Benzema (Real Madrid), Kingsley Coman (Bayern Munchen), Wissam Ben Yedder (AS Monaco), Marcus Thuram (Borussia Mönchengladbach)

Germania (selecţioner: Joachim Low)

Portari: Manuel Neuer (Bayern Munchen), Bernd Leno (Arsenal), Kevin Trapp (Eintracht Frankfurt)

Fundaşi: Matthias Ginter (Borussia Monchengladbach), Antonio Rudiger (Chelsea), Robin Gosens (Atalanta), Christian Gunter (Freiburg), Marcel Halstenberg (RB Leipzig), Mats Hummels (Borussia Dortmund), Lukas Klostermann (RB Leipzig), Robin Koch (Leeds), Niklas Sule (Bayern Munchen)

Mijlocaşi: Ilkay Gundogan (Manchester City), Toni Kroos (Real Madrid), Emre Can (Borussia Dortmund), Joshua Kimmich (Bayern Munchen), Thomas Muller (Bayern Munchen), Jamal Musiala (Bayern Munchen), Leon Goretzka (Bayern Munchen), Kai Havertz (Chelsea), Jonas Hofmann (Borussia Monchengladbach), Leroy Sane (Bayern Munchen), Florian Neuhaus (Borussia Monchengladbach)

Atacanţi: Timo Werner (Chelsea), Kevin Volland (AS Monaco), Serge Gnabry (Bayern Munchen)

Ungaria (selecţioner: Marco Rossi)

Portari: Adam Bogdán (Ferencvaros), Denes Dibusz (Ferencvaros), Péter Gulacsi (RB Leipzig)

Fundaşi: Bendeguz Bolla (Fehervar), Endre Botka (Ferencvaros), Attila Fiola (Fehervar), Akos Kecskes (Lugano), Adam Lang (Omonia Nicosia), Gergo Lovrencsics (Ferencvaros), Loic Nego (Fehervar), Willi Orban (RB Leipzig), Attila Szalai (Fenerbahce)

Mijlocaşi: Tamas Cseri (Mezokovesd), Daniel Gazdag (Philadelphia Union), Laszlo Kleinheisler (Osijek), Adam Nagy (Bristol City), Andras Schafer (Dunajska Streda), David Siger (Ferencvaros), Kevin Varga (Kasimpaşa), Roland Varga (MTK Budapesta)

Atacanţi: Janos Hahn (Paks), Filip Holender (Partizan Belgrad), Nemanja Nikolic (Fehervar), Roland Sallai (Freiburg), Szabolcs Schon (FC Dallas), Adam Szalai (Mainz)

Portugalia (selecţioner: Fernando Santos)

Portari: Rui Patricio (Wolverhampton), Anthony Lopes (Olympique Lyon), Rui Silva (Granada)

Fundaşi: Joao Cancelo (Manchester City), Nelson Semedo (Wolverhampton), Jose Fonte (Lille OSC), Ruben Dias (Manchester City), Pepe (FC Porto), Nuno Mendes (Sporting Lisabona), Raphael Guerreiro (Borussia Dortmund)

Mijlocaşi: Danilo Pereira (PSG), Joao Palhinha (Sporting Lisabona), Ruben Neves (Wolverhampton), Joao Moutinho (Wolverhampton), Renato Sanches (Lille) Bruno Fernandes (Manchester United), Sergio Oliveira (FC Porto), William Carvalho (Betis Sevilla), Bernardo Silva (Manchester City)

Atacanţi: Cristiano Ronaldo (Juventus Torino), Diogo Jota (Liverpool), Rafa Silva (Benfica Lisabon), Andre Silva (Eintracht Frankfurt), Joao Felix (Atletico Madrid), Goncalo Guedes (Valencia), Pedro Goncalves (Sporting Lisabona)

CITEȘTE mai multe articole interesante din categoriile NEWS, SPORT sau LIFE
ADVERTISEMENT