Sporturi

Lovitura care a schimbat soarta meciului! Simona Halep a lăsat-o fără replică pe Caroline Garcia. Video

21.04.2019 | 17:32
Simona Halep a lăsat-o fără replică pe Caroline Garcia

Simona Halep a câștigat o bătălie epică împotriva franțuzoaicei Caroline Garcia, iar România a preluat conducerea în semifinala cu Franța de la FED Cup, scor 2-1.

După un prim set nebun, în care Garcia a condus cu 4-0, dar Simona a împins meciul în tie-break, acolo unde tot franțuzoaica s-a impus, sportiva noastră a luat setul secund ceva mai ușor, scor 6-3. În decisiv, Caroline Garcia și-a revenit și a condus soarta jocului până la scorul de 4-3. În acel moment, la scorul de 40-40 în game, Simona Halep a reușit lovitura meciului, iar apoi a lua trei game-uri la rând, câștigând partida.

A fost cea de-a noua victorie consecutivă reușită de Simona Halep în proba de simplu la FED Cup. Sportiva noastră nu a mai pierdut în această competiție din 2016, când era învinsă de Kerber. România este la un meci distanță de prima sa finală de FED Cup din istorie. În primul tur, fetele noastre au produs o mare surpriză, eliminând Cehia, deținătoarea trofeului și totodată câștigătoare de șase ori în ultimul deceniu.

În finală s-a calificat deja echipa Australiei, care a trecut cu 3-2 la general de Belarus. Halep a declarat la startul anului că dorește să câștige FED Cup, acesta fiind principalul său obiectiv în 2019.