Simona Halep

Lovitura din altă lume care a schimbat soarta meciului! Simona Halep a riscat totul și a întors partida cu Svitolina. Video

15.02.2019 | 19:33
Lovitura din alta lume care a schimbat soarta meciului Simona Halep a riscat totul si a intors partida cu Svitolina Video

Simona Halep a reușit o victorie impresionantă în fața Elinei Svitolina, în semifinalele turneului de la Doha. Halep a întors partida și a câștigat în trei seturi, 6-3, 3-6, 6-4. Sportiva româncă a avut mari probleme în al treilea set și a reușit să revină de la 1-4 pe propriul serviciu, într-un game care a durat 8 minute și ucraineanca trei mingi pentru 1-5.

Cele trei mingi de break au fost însă anulate în mod incredibil de Simona Halep. Românca a reușit mai multe lovituri superbe, iar ultimul punct de break a fost anulat cu o directă care a prins-o total neașteptat pe Svitolina. Și totuși nu s-a temrinat aici. Lovitura din altă lume a venit la scorul de 5-4. Simona Halep s-a întins după o minge și a reușit să-i ia punctul Svitolinei.

Lovitura care a schimbat soarta meciului Simona Halep – Elina Svitolina

Această lovitură a lăsat-o fără replică pe Elina Svitolina. Simona Halep a reușit să câștige următoarele 5 game-uri și să încheie meciul cu o victorie de 6-4 în setul decisiv. Halep va juca astfel în finala turneului de la Doha, unde o va întâlni pe câștigătoarea partidei dintre Elise Mertens și Angelique Kerber. Halep are acum șansa să câștige pentru a doua oară turneul de la Doha, după victoria din 2014.

Finala de la Doha este prima din acest sezon pentru Simona Halep și a 34-a din cariera româncei. Ultima finală jucată de Simona a fost anul trecut la Cincinnati, pierdută în fața olandezei Kiki Bertens, scor 6-2, 6-7, 2-6.