Jay-Z speră să se termine cât mai repede procesul în care e acuzat de viol, unul care îi afectează imaginea atât lui cât și soției sale, Beyonce. Judecătorii au luat o nouă decizie în speța care a șocat showbizul internațional.
Acuzatoarea lui Jay-Z, care ar fi fost abuzată sexual în 2000, în New York, după terminarea Premiilor MTV Music Awards, poate să își păstreze anonimatul în acest proces, spre disperarea cântărețului, notează PageSix.
În documentele de judecată obținute de The Post Thursday, judecătorul Analisa Torres a decis că reclamanta poate să rămână în continuare anonimă, în ciuda cererilor făcute de Jay-Z și apărătorii săi.
Judecătoarea a motivat decizia precizând vă presupusa femeie violată este „deosebit de vulnerabilă la posibilele daune cauzate de dezvăluirea numelui ei”. Instanța a mai punctat că femeia suferă de depresie, tulburare anxioasă post-traumatică și tulburare convulsivă asociată cu stresul agresiunii sexuale.
Torres i-a certat pe Jay-Z, Shawn Carter, pe numele din buletin, și pe avocatul său, Alex Spiro, în legătură cu pretenția de a afla cine îl acuză de asemenea atrocitate pe artist.
„Depunerea necruțătoare de către avocatul lui Carter a moțiunilor combative, care conțin un limbaj inflamat și atacuri, este inadecvată. O risipă de resurse judiciare și o tactică puțin probabil să beneficieze clientului său”, notează judecătoarea în hotărârea sa.
Magistrata a mai precizat, de asemenea, că „instanța nu va accelera procesul judiciar doar pentru că avocatul o cere”.
Jay-Z nu este singura celebritate acuzată de victima anonimă de abuz sexual. La începutul lunii, reclamanta și-a modificat plângerea inițială, cea din luna octombrie, pe care a formulat-o împotriva lui P. Diddy, pentru a arăta cu degetul și către Jay-Z.
Cei doi artiști s-ar fi folosit de femeie pe vremea când era o copilă, căci avea doar 13 ani. De-a lungul procesului, avocatul soțului lui Beyonce a scos la iveală că acuzatoarea s-a contrazis în declarații. Ar exista câteva neconcordanțe destul de serioase.