Cătălin Gheorghiu    Mircea Dominte
in Dinamo
30/09/2013, 22:03
Luchin a fost nemulţumit de reproşurile lui Stoican.

Dinamo a cîştigat la Galaţi, însă problemele continuă în “Ştefan cel Mare”. Oţelul conducea la pauză cu 1-0, iar Stoican a mutat surprinzător, introducîndu-l pe Vali Lazăr în locul lui Luchin. Chiar dacă mutarea a fost una cîştigătoare, toată lumea a fost nelămurită de ce tocmai căpitanul echipei a fost schimbat. Mai mult, chestionat pe acest subiect, la finalul meciului, antrenorul arăta o mină foarte gravă, în ciuda victoriei, rezumîndu-se să declare: “Am discutat nişte lucruri în vestiar, pe care le vom ţine pentru noi. Luchin este un jucător foarte important, dar aşa am gîndit eu mutarea”.

În realitate însă, problema este cu totul alta. Luchin a fost folosit fundaş dreapta, poziţie pe care nu a mai jucat de ceva timp, iar el a fost considerat unul dintre principalii vinovaţi la golul primit de Oţelul cînd Thicot a pierdut mingea, iar căpitanul a fost prins sus, fără a mai putea repara în vreun fel eroarea colegului său. În ciuda acestui fapt, Stoican i-a reproşat la pauză lui Luchin faptul că nu a “strîns” în bandă, facilitîndu-le golul oaspeţilor. Nemulţumit de observaţii, conform surselor FANATIK, fundaşul a răbufnit şi s-a cerut afară din teren. “Păi ce? Voi mă luaţi la mişto? Faceţi experimente cu mine şi mă trageţi la răspundere? Dacă tot sînt eu vinovat, nu mai intru în repriza a doua, să joace altcineva”, a fost, în linii mari, replica lui Srgian pentru Stoican. Tehnicianul a rămas consternat, iar după cîteva secunde a decis să-l lase pe Luchin la cabine.

În urmă cu cîteva săptămîni, Luchin a avut cîteva contre şi cu Gigi Mulţescu. Imediat după meciul cu Pandurii, pierdut de Dinamo cu 2-1 în minutul 87, din cauza unui gol marcat de Eric, “SMURD-ul” l-a luat la rost pe fundaş. “De ce te-ai întors cu spatele la şut? Îţi era teamă că o să-ţi intre mingea în ochi sau că o să-ţi strice freza ta frumoasă?”, i-a reproşat ironic tehnicianul, conform surselor FANATIK, considerîndu-l responsabil la gol, însă Luchin nu i-a rămas dator: “De ce mă cerţi numai pe mine? Ce, doar eu sînt de vină pentru rezultat?”. Relaţia dintre cei doi a rămas apoi rece, fapt sugerat chiar la meciul cu Petrolul cînd, imediat după gol, Curtean şi Luchin au mers să-l îmbrăţişeaze pe Ionel Dănciulescu, dar l-au ignorat complet pe antrenor, chiar dacă acesta se afla la numai cîţiva metri distanţă.