Adrian Matei a jucat la toate cluburile mari din Bucureşti: Steaua, Dinamo, Rapid, dar şi FC Naţional. Însă, jucătorul nu a evoluat niciodată în străinătate, deşi a avut la un moment dat o ofertă tentantă.
La emisiunea SUFLET DE RAPIDIST, Adrian Matei a povestit că a refuzat un salariu de 200.000 de dolari din Grecia, de la Kavala, de teamă că este o păcăleală şi nu îşi va vedea banii:
„Am refuzat să joc în Grecia. N-am mai vrut să mă duc. După ce am câştigat Cupa cu Steaua în 1999. Era un salariu de 200.000 de dolari. Nu erau salarii aşa mari atunci la noi. Se plăteau banii în tranşe.
Exista TVA, dar era prea mare. Îţi plătea minimum pe economie, foarte mulţi bani negri la vremea aceea. Şi îţi dădeau în tranşe. Pe trimestrul 1 sau cum te înţelegeai. La semnătură, la obiectiv, mai multe variante.
Nu era salariu pe lună cum e acum. 200.000 de dolari erau foarte mulţi. A fost tentant. M-am temut că e o păcăleală. S-a prelungit prea mult. Ar fi trebuit să semnez într-o zi sau două, dar am stat 10 zile.
În vacanţă cum ar veni. Era vorba de Kavala. Neavând experienţă… Eu am fost cu un impresar din Germania după mine. Nu făceam antrenamente, dacă se înţelegeau făceam vizita medicală.
Steaua mi-a dat o hârtie că dacă ei plăteau o sumă pe mine, ajungeam liber. Aşa am ajuns la FC Naţional. Nu mai jucam la ei. La FC Naţional era boem că nu aveai cu cine să te cerţi în tribune.
Dacă te enervai, îi luai pe toţi, inclusiv Los Platanos. Cosmin Olăroiu a fost un antrenor foarte bun„, a spus Adrian Matei la emisiunea SUFLET DE RAPIDIST.
Adrian Matei şi-a încheiat cariera de jucător la FC Naţional, în anul 2002. Ulterior, şi-a început cariera de antrenor, iar ultima dată a pregătit-o pe CS Mioveni.