Sporturi

Madison Keys, prima reacţie după ce a eliminat-o la Roland Garros pe Mihaela Buzărnescu

Autor: Irina Aldea | 03.06.2018 | 14:51
Madison Keys, prima reacţie după ce a eliminat-o pe Mihaela Buzărnescu

Mihaela Buzărnescu a fost eliminată în optimile de finală la Roland Garros de către Madison Keys, scor 1-6, 4-6. Românca nu a avut replică în faţa finalistei de la US Open, Madison Keys, care s-a impus cu 6-1, 6-4, în doar 65 de minute.

Mihaela Buzărnescu nu a mai repetat evoluţia entuziasmantă din meciul anterior, cu Elina Svitolina. Românca a abordat partida cu Keys fără curaj, fără efort, fără precizie şi fără forţă în lovituri. Cu un serviciu puternic, primul constant în jurul a 180 de km/h, americanca a controlat fără probleme întâlnirea. Ea a profitat de mingile fără lungime şi fără unghi ale adversarei şi făcut mereu pasul în interiorul terenului, de unde a punctat în dese rânduri.

Mihaela a încercat să reintre în meci în finalul celui de-al doilea set, când a salvat două mingi de meci şi s-a apropiat la un singur game, dar răbufnirea sportivei de 30 de ani a fost tardivă. “Mihaela e o adversară redutabilă, care a ridicat nivelul pe final. Dar sunt fericită că mi-am putut face jocul și am trecut mai departe”, a declarat americanca de 22 de ani, la finalul meciului care i-a adus prima calificare în sferturi la Paris.

Parcurs fabulos al Mihaelei Buzărnescu la Paris

Mihaela Buzărenscu rămâne după acest turneu cu primele victorii din carieră la un Grand Slam, la simplu, cu un premiu de 222.000 de euro şi cu 240 de puncte WTA, care o vor urca pentru prima dată în Top 30 WTA. Ea va continua la dublu, alături de Irina Bara, româncele fiind calificate în optimi. În faza următoare, Keys va evolua cu Barbora Strycova din Cehia, locul 26 WTA, sau cu Iulia Putintseva din Kazahstan, locul 98 WTA.