Sloane Stephens este adversara Simonei Halep în finala de sâmbătă!

Ionuţ Cataramă    Traian Terzian
în Tenis
07/06/2018, 19:23
Sloane Stephens este adversara Simonei Halep în finala de sâmbătă! GALERIE FOTO
Madison Keys și Sloane Stephens se înfruntă în cea de-a doua semifinală pentru a se stabili adversara Simonei Halep în finala de la Roland Garros 2018

Madison Keys – Sloane Stephens este prima semifinală de pe tabloul feminin de la Roland Garros 2018. Indiferent de rezultat, în ultimul act vom avea o jucătoare din SUA la turneul de la Paris.

UPDATE, ora 19:23 / Sloane Stephens a învins-o pe Madison Keys, scor 6-4, 6-4, şi s-a calificat în finala Roland Garros, unde o va întâlni pe Simona Halep.

UPDATE, ora 18:57 / Sloane Stephens a câştigat primul set al semifinalei cu Madison Keys, scor 6-4.

UPDATE, ora 18:06 / A doua semifinală, Madison Keys – Sloane Stephens a început. Scorul după primele două game-uri este de 1-1.

UPDATE, ora 16:24 / Garbine Muguruza, a treia favorită a competiției, a învins-o fără drept de apel pe Maria Șarapova în sferturi de finală la Roland Garros. Jucătoarea din Spania s-a impus cu 6-2, 6-1, după doar o oră și 13 minute. În semifinale, Muguruza o va întâlni pe învingătoarea partidei dintre Simona Halep și Angelique Kerber.

Simona Halep joacă mâine sfertul de finală cu Angelique Kerber, iar dacă va trece de nemțoaica, sportiva noastră are parte de o semifinală de foc, cu învingătoarea meciului Maria Șarapova – Garbine Muguruza.

Madison Keys – Sloane Stephens, prima semifinală de la Roland Garros 2018

Americanca Madison Keys, locul 13 WTA şi cap de serie numărul 13, s-a calificat, marţi, pentru prima dată în semifinalele turneului de la Roland Garros, după ce a învins-o, cu scorul de 7-6 (5), 6-4, pe Iulia Putinţeva din Kazahstan, locul 98 WTA. Jucătoarea de 23 de ani, care a eliminat-o în optimi pe Mihaela Buzărnescu, s-a impus după o partidă care a durat o oră şi 25 de minute.

În cel de-al doilea sfert de finală al zilei, Sloane Stephens, de asemenea de origine americană și cap de serie numărul 10 la acest turneu, a învins-o în două seturi pe Daria Kașatkina, scor 6-3, 6-1, partida durând numai o oră și 11 minute.

Stephens și Keys s-au întâlnit de două ori de-a lungul timpului, iar de fiecare dată s-a impus prima jucătoare în minimum de seturi, la Miami în 2015, respectiv US Open în 2017.

Madison Keys – Sloane Stephens, prima semifinală de la Roland Garros 2018, se va disputa în cursul zilei de joi, la o oră ce urmează a fi anunțată ulterior.