Malaga a retrogradat după 10 ani din Primera Division! Fatidicul minut 90+3. Video

Autor: Traian Terzian | 20.04.2018 | 09:24
Tristeațea jucătorilor de la Malaga după înfrângerea din meciul cu Levante și retrogradarea din Primera Division

Malaga a retrogradat după 10 ani din Primera Division, după ce a fost învinsă, joi seară, în deplasare, cu scorul de 1-0, de formația Levante, în etapa cu numărul 33 din campionatul Spaniei. Totul s-a decis în minutul 90+3, atunci când Emmanuel Boateng a înscris unicul gol al întâlnirii – vezi aici reușita.

Într-un alt meci, Betis Sevilla a învins, pe teren propriu, tot cu 1-0 (1-0) şi tot după un gol în prelungiri, formaţia Las Palmas. Junior Firpo a marcat în minutul 90+4 – vezi aici golul – şi a ”condamnat” probabil echipa din Canare la retrogradare.

Malaga a acumulat doar 17 puncte în 33 de etape din Primera Division

Cu cinci etape înaintea finalului sesonului, Levante a acumulat 34 de puncte, situându-se pe locul 17, primul care asigură menţinerea în LaLiga. Deportivo La Coruna, echipa lui Florin Andone, este pe locul 18, primul retrogradabil, cu 27 de puncte, şi îi va fi dificil să recupereze diferenţa de şapte puncte. Las Palmas este pe locul 19, cu 21 de puncte şi aproape retrogradată, iar Malaga pe 20, cu doar 17 puncte, fără şanse de a se mai salva.

În alte două meciuri jucate joi, Atletico Madrid a fost învinsă, în deplasare, cu scorul de 3-0 – vezi aici golurile -, de echipa Real Sociedad, iar Deportivo Alaves a fost învinsă acasă de Girona, cu scorul de 2-1 – vezi aici reușitele.