Life

Mama victimei din cazul Caracal, reacție despre filmul românesc făcut în memoria Alexandrei Măceșanu: „Mă deranjează”. Exclusiv

Un film românesc care amintește de cazul Caracal este lansat de azi, 4 aprilie 2024, în cinematografele din țară. Reacțiile.
04.04.2025 | 14:19
Mama victimei din cazul Caracal reactie despre filmul romanesc facut in memoria Alexandrei Macesanu Ma deranjeaza Exclusiv
Cazul Caracal, readus în atenția publică prin filmul „Alexandra”. Foto-montaj: FANATIK
ADVERTISEMENT

Cazul Caracal (al tinerelor ucise cu sânge rece de Gheorghe Dincă, după ce au fost răpite) revine în atenția publică, dar sub o altă formă. O producătoare româncă a realizat o producție intitulată „Alexandra”, dar care nu este o reconstituire a crimelor comise acum 6 ani, ci mai degrabă gândită ca un gest de omagiere.

Cazul Caracal, readus în memoria colectivă prin filmul „Alexandra” . Mama Alexandrei Măceșanu se simte deranjată

Producătoarea, Diana Busuioc Angelson, a declarat, de curând, la cancan.ro, că producția nu este despre cazul Caracal, ci e în memoria Alexandrei Măceșanu, povestea filmului fiind diferită față de cele întâmplate la Caracal.

ADVERTISEMENT

FANATIK le-a contactat pe mamele celor două fete dispărute și apoi ucise, Tudorița Măceașnu și Monica Melencu, pentru a le cere un punct de vedere despre cum văd ideea realizării unui film în memoria uneia dintre victimele lui Dincă, dar și dacă ar vedea producția.

FANATIK a întrebat-o pe mama Alexandrei Măceșanu dacă e la curent cu faptul că s-a făcut un film în memoria fiicei sale și dacă a fost contactată de producătoare cu privire la acest subiect. Tudorița a avut o scurtă reacție, spunând că nu a fost înștiințată. Totuși, ne-a mărturisit că pe de o parte este deranjată că numele fiicei sale e din nou adus în atenție, răscolindu-i sufletul.

ADVERTISEMENT

„Am văzut ceva pe Facebook. Mi-a spus cineva. Vă dați seama că pe de o parte mă deranjează, dar ce aș putea să zic? Nu am fost contactată de nimeni, dar nu pot să mai vorbesc acum, că sunt la serviciu”, a reacționat mama Alexandrei.

Producătoarea filmului realizat în memoria Alexandrei Măceșanu a încercat să contacteze familia fetei: „Nimeni nu o va mai uita”

Producătoarea filmului a declarat, pentru FANATIK, că a încercat să vorbească cu familia Alexandrei Măceșanu, dar nu a reușit să dea de părinții acesteia. Cu această ocazie, transmite un mesaj potrivit căruia memoria Alexandrei, după acest film, nu va fi niciodată ștearsă.

ADVERTISEMENT

„Am încercat, dar nu am reușit. Am dat foarte multe interviuri și în fiecare interviu, m-am adresat părinților, promițându-le ca după acest film, nimeni nu o va mai uita pe Alexandra”, ne-a spus producătoarea Diana Busuioc Angelson.

ADVERTISEMENT

În cazul Caracal a existat, așa cum spuneam mai sus, și o altă victimă a lui Dincă, Luiza (prima din cele două dispărute). Mama ei, Monica, ne-a spus dacă ea ar vedea un film care să amintească de nenorocirea petrecută acum șase ani. Ne-a mărturisit că ea nu și-ar da acordul pentru așa ceva, căci îi este foarte greu să se obișnuiască cu ideea că nu-și mai poate strânge fiica în brațe.

Și mama Luizei Melencu a reacționat: „Nu m-aș duce să văd filmul”

„Nu știu ce să zic. Sinceră să fiu, am văzut ieri pe telefon despre filmul ăsta. Dacă dânsa e de acord, eu nu aș fi putut fi de acord să văd așa ceva. Mie îmi e greu să accept așa ceva. Nu m-aș duce să văd filmul, nu, nu, nu! Nu că nu ne amintim, dar nu pot. Mie îmi e foarte greu și când vorbesc, îmi e foarte greu. Am momente și când pun o fotografie… Nu aș putea să văd așa ceva”, ne-a declarat Monica Melencu.

Mama Luizei ne-a mai spus că ea crede în continuare că Gheorghe Dincă, găsit vinovat în cazul Caracal, nu i-a ucis fata, dar că nu mai are nicio putere pentru a se lupta pentru adevărul în care crede.

Cazul Caracal, pe scurt

Alexandra Mihaela Măceașnu și Mihaela Luiza Melencu au fost două tinere din municipiul Caracal, dispărut în anul 2019, la un interval de câteva luni. Luiza, prima dintre victime, nu a mai fost de găsit de la data de 14 aprilie, iar Alexandra, originară din localitatea Dobrosloveni, județul Olt, a dispărut pe 24 iulie.

Cazul Alexandrei Măceșanu a provocat emoție la scară națională, iscându-se numeroase controverse în jurul morții sale. Tânăra de 16 ani a apelat la 112, în ziua de 25 iulie 2019, de trei ori, reclamând că a fost răpită și abuzată fizic într-o casă din Caracal. De-a lungul acelei zile, după apelurile repetate ale fetei, polițiștii au încercat să identifice locuința în care se afla Alexandra.

Au reușit abia în cursul nopții următoare, putând executa un mandat de percheziție abia a doua zi la ora 06.00. În urma unei anchete preliminare, proprietarul acelei case, Gheoghe Dincă, a fost reținut. La câțiva ani distanță, în 2023, bărbatul a fost condamnat la 30 de ani de închisoare cu executare.

Singurele asemănări dintre film și cazul Caracal

Povestea pe care o expune realizatoarea de filme, Diana Angelson, este diferită de cazul Caracal, însă există câteva asemănări, dincolo de titlul care amintește de Alexandra Măceșanu.

Diana Busuioc este și actriță principală în acest film, interpretând-o pe Angela, o dispeceră de la 112 care își sacrifică libertatea pentru a salva o adolescentă de 15 ani, răpită, realizând în timpul apelului că polițiștii nu vor putea ajunge la timp la fată. Doar că, în drum spre tânăra Alexandra, Angela dispare fără urmă.